25 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
DEPREMLER ART ARDA GELİYOR!
Yazı Tarihi: 15 Ocak 2021 Cuma 06:22

Ayağım sakat; ah deyince! İnsan hemen çıkamıyor dışarı. Yasak var! Yasak olmasa da iki tane baston ile zor yürünüyor; hem de bastonların yere basan lastik koruyucuları Allah korusun bir kayarsa yere iyi-kötü düştük mü, ayıkla pirincin taşını.

Televizyon bütün gün açık; İzmir’de, Ankara’da ve Türkiye’nin bir çok yerinde üç-dört şiddetinde depremleri televizyonun ekranlarında görüp duruyoruz.

Deprem ülkesiyiz. Tarih boyunca Anadolu sallanmış da sallanmış. Depremler hep olmuş.

Tamam da deprem bölgesiyiz diye hiç tedbir almayacak mıyız? Tabii ki alacağız; hem Allah’ımıza yakaracağız, hem de müteahhitlere “imana gelin diyeceğiz”.

Japonya’da da deprem oluyor. Hem de 8-9 şiddetinde ama onların müteahhitleri insaflı, merhametli, imanlı kişiler. Her yeni yapılan binanın malzemesi kontrol ediliyor.

Çürük apartmanları yapan müteahhitler mahşerde nasıl hesap verecekler?

Küçük şiddette deprem olunca içim titriyor. Böyle olunca da hemen arşivlerimden depremle ilgili yazılar arıyorum. Sizlere arşivimden en güzel yazıyı arıyorum.

Nazım Hikmet, 1939’da Erzincan depremi olduğunda mahkumdu. Bursa cezaevinde yatıyordu. “Kesemden verecek şeyim yok, yüreğimden verdim” diyerek ‘Kara Haber’ isimli şiirini yazdı.

“Erzincan’da bir kuş var, kanadında gümüş yok, gitti yârim gelmedi, gayrı bunda bir iş yok/ oy dağlar dağlar, dağlar aldı ellerine kanlı başını, karın ortasında Erzincan ağlar/ o ağlamasın da kimler ağlasın, kar yağar lapa tipidir gelir geçer; yan yana sırt üstü ölüler, akşam olur ateşini yandıramaz/ gün ağırır şafak söker, kimsecikler gitmez suya, ezilmiş başlarıyla ölüler, vardılar uyanılmaz uykuya/ ses edip geceye beyaz taşından, kışlanın saati çaldı ikiye ne çabuk lahzada bitti yaşamak, kimisi altı aylık, kimisi sakalı ak, kimi on üç, on dört yaşında, kimi yolda gidecek, kimisi mektup bekler, yan yana sırtüstü yatan ölüler/ yayıkta yağ vardı, dövülemedi, ak peynir torbaya konulamadı, hasret gitti ölüler, dünyaya doyulamadı/ uyanıp kaçamadılar, kuş olup uçamadılar. Açıldı kuyular kimse inemez. Erzincan bezgin rahvan da amma ölüler ata binemez, yan yana sırt üstü yatan ölüler/ Kesemden verecek şeyim yok, yüreğimden verdim”

Erzincan depremi işte buydu.

Eksi 30 derecede hayatını ortaya koyan demiryolu işçilerinin fedakarca çalışmaları, kimsesiz bebelere yuvasını açan Anadolu’nun vefakar insanlarını unutmamak boynumuzun borcu olmalıdır.

Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Bakanların, Milletvekillerinin hangi ilden, ilçeden olup olmadıklarına bakılmaksızın Erzincan depremi unutulmayacak ve ders alınacak bir vahim olaydır.

Yüce Rab’bim böyle telafisi zor belaları ne ülkemize ne de dünya ülkelerine göstermesin.

SUYUN FAZLASI ZARARDIR

Kalp, solunum ve böbrek sıkıntısı olmayan bir yetişkin için günde 2-2.5 Litre su içmek idealdir.

Ancak bu miktarı aşacak kadar 3 ve 3.5 Litre su içmek ise böbrekleri yorar, vücuttaki mineral dengesi bozulur. Hastanede kaldığım müddetçe doktorların kontrolünden geçtiğim zaman söyledikleri en önemli önlem: “Necati Hocam, hiç su içmiyor musun? Vücudun susuz kalmış. Günde 2-2.5 Litre su içeceksin” demeleri.

12 OCAK 1945

Doğum günüm. 76 yaşına bastım.

Doğum günümü telefonda mesajla, telefonla konuşmalarda kutlayanlara, tebrik edenleri sevgilerimi sunuyorum.

Daha nice sağlıklı doğum günlerimizin kutlamasını hep beraber yapmak dileğimizdir Rab’bimizden.

 

Bu yazı 361 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖRNEK TALEBE
» ÇÖP VERENE ERİK
» SATICI GİREMEZ
» YARDIMLAŞMAYA BAŞLAYIN!
» KARDEŞ
» DEPREMLER ART ARDA GELİYOR!
» GERÇEĞİN KAÇ YÜZÜ VAR?
» YENİ YIL GEÇTİ AMA!
» İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
» TRAKYA TOPRAKLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter