28 Şubat 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
KARDEŞ
Yazı Tarihi: 16 Ocak 2021 Cumartesi 06:12

KARDEŞ

(Allah’ım) Bizi, temiz kardeşlerden, Sen’den razı olan kardeşlerden ayırma.

Duada güzel bir nefese sahip değilsen, yürü, özü sözü doğru kardeşlerden dua iste.

Temiz kardeşler hakkında iki zanda bulun. Zahiren Onlardan cefa bile görsen, haklarında kötü düşünceye kapılma.

Kendine yapılmasını istemediğin şeyi kardeşine nasıl uygun görürsün? Bilmiyor musun ki benim için kuyu kazarsan, sonunda o kuyuya kendin düşersin.

MEZAR

Mezar yapmak, ne taşladır, ne tahtayla, ne de keçeyledir. Lekesiz bir gönülde, kendi temizlik aleminde, kendine bir mezar kazman ve benliğini, küçük varlığını Allah’ın benliğini, büyük varlığı önünde defnetmen, yok etmen gerekir. Mezarın üstüne türbe yapmak, kubbe kurmak, yüksek duvar örmek mana sahiplerine makbul bir şey değildir.

Mezarlığa git de, orada birazcık sessizce otur. Oradaki dilsiz, dudaksız konuşanları, susmuş oldukları halde söz söyleyenleri gör. Mezarlarda yatanların topraklarını bir renkte görürsün, ama onların mezarların ötekilerindeki halleri bir değildir.

MİRAS

Dini babandan bedava bir miras olarak buldun da onun için başını şükretmeden çevirdin. Mirasyedi, mal kadrini ne bilirsin? Rüstem can verdi. Zil bedava şeref kazandı.

Miras malının zaten vefası yoktur. Geçip gider, fayda etmez geçip gider, ondan ayrılıverir. Mirasa konan malın kadrini bilmez çünkü kolay buldu. Dileyip savaşmadı, pek o kadar zahmet çekmedi ki.

TÜRK

Aynı dili konuşma, hısımlık ve bağlılıktır. İnsan yabancılarda mahpusa benzer. Nice Hintli, nice Türk vardır ki dildaştırlar. Nice iki Türk de vardır ki birbirlerine yabancı gibidirler. Şu halde mahremlik dili, bambaşka bir dildir. Gönül birliği dil birliğinden daha iyidir. Gönülden sözsüz, işaretsiz, yazısız binlerce tercüman zuhur eder.

Hak kapısından ayrılmayan Türk, var olduğu müddetçe vatansız kalmaz.

Ne mutludur, o Türk kişi savaşa girişir, dayanır da atını ateşler dolu hendeğe sürer, ateşler dolu hendekten bile sıçratır.

Atını öyle sürer, öyle şahlandırır ki, gökyüzüne ulaşır. Ne kimseyi görür, ne kimsenin hasedine bakar. Her şeyden gözünü yummuştur. Ateş gibi kuruyu da  yakmıştır. Yaşı da, yaptığı işten bir pişmanlık duyar ve bu pişmanlık ona bir ayıp olursa o, önce pişmanlığa ateş salar, yakıp yandırır.

Ebucehil, Peygamber’den, kimler Oğuz Türk’ü gibi bir mucize istedi.

Haşa Allah aşkına, Türk bir nara attı mı köpek de kim oluyor? Erkek aslan bile olsa kan kusar.

Bir hayalden ürküp, hayal gibi kaçan her yufka yüreklinin işi değildir savaş. Savaş Türklerin işidir, kız gibilerin işi değil. Kızların yeri evdir, var git evinde otur.

 

Bu yazı 474 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SAVAŞTAN SONRA NE YAPTILAR ?
» VEHBİ KOÇ’TAN GENÇLERE ÖĞÜTLER
» ÖLÜMSÜZ DEĞİLSİNİZ, KEFENİN CEBİ YOK
»  LÜLEBURGAZSPOR KONGRESİ NE OLDU?
» ÇİFTLİKTEKİ YANGIN
» YAŞAMA SEVİNCİ
» TEŞHİS VE TEDAVİ
» İKİ KÖLE
» KAR YAĞDI İŞTE
» KANİJE KAHRAMANLARINA MEKTUP
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter