02 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
  YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
Yazı Tarihi: 19 Ocak 2021 Salı 06:50

 Dalai Lama’nın söyleşileriyle derlenmiş Şefkatin Bilgeliği kitabını okurken,  dile getirdiği bir kavram ilgimi çekti: Yüreği eğitmek!

Peki, yüreği eğitmekten söz edince ne anlıyoruz?

Dalai Lama, kitabın bir yerinde şunları söylüyor:

“Umudum ve isteğim, günün birinde resmi eğitimin, benim yürek eğitimi dediğim konuya da yer vermesi .Temel akademik konularda yetkinlik kazanmak gerekliliğini nasıl gerekli görüyorsak, çocukların okul müfredatının bir parçası olarak sevgi, şefkat, adalet ve affedicilik gibi içsel değerlerin vazgeçilmezliğini öğrenmelerini de gerekli görmeliyiz.”

Dalai Lama’ya sonuna kadar katılıyorum. Düşünüyorum:

Tüm öğrenim yıllarımızdaki gördüğümüz derslerin bizi yaşama hazırlama, bilgilendirme, varlığımızı sürdürme amaçlarımız doğrultusunda, aldığımız derslerin yararını elbette ki hepimiz biliyoruz.

Aristo’nun konumuzla ilgili bir sözü vardır; ‘’yüreği eğitmeden beyni eğiten bir eğitim, eğitim değildir.’’

Öğrenim yıllarımızdaki eğitim ve öğretim dersleri bir yana… Bana göre tümünden daha önemli olan, toplum içindeki ilişkilerimizi düzenleyecek, olumlu düşünmeye yöneltecek, iyi ve yararlı birer insan olmamızı sağlayacak değerleri de kazanmamızdır. Her birimiz sevginin, mutluluğun, sevecenliğin, özgürlüğün, adaletin özlemini çekiyor, bu değerleri elde etmek ve korumak için çaba harcıyoruz. Başkalarına iyi dileklerimizi iletirken, onları bu kavramlarla zenginleştiriyoruz. Birkaç kişi bir araya geldiğimiz zaman toplumun bozulduğundan manevi değerlerin kaybolduğundan bahsederiz.

Peki, bütün bunları içselleştirmek için hangimiz, nasıl bir çaba harcıyoruz, doğrusu hiç bilmiyorum. Ya da… Bir çaba harcıyor muyuz?

Bazen de yaşamımıza dokunan kişilerde bizlerin yüreğini eğitirler. İyilik yaptığınız bir kişiden karşılığında kötülük görmek gibi. Arkadaş, akraba, can dost gördüğümüz birinden zor zamanımızda arkasını dönmesi gibi veya sürekli kötülüğümüz için uğraşan kıskanç, fesat iyi olmamıza tahammül edemeyen kişiler gibi… Yüreğimizi eğitmenin yolu da zor olan da budur. Etkin mücadelede çatışmak değil, iyilik ve fayda üretebilmektir. Bizler iyilik ve güzellik üretmeye, etrafımıza ışık olmayı başardığımızda yüreğimizi eğitmenin yolunu açmışızdır.

Dalai   Lama’nın şu sözlerini anımsatmak isterim:

 “ Doğru davranışları sergileyebilirsen, düşmanların senin en büyük manevi öğretmenlerin olur çünkü onların varlığı senin hoşgörü, sabır ve bilgeliğini geliştirmeni sağlar”.

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 978 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
» SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
» GÖREV ANLAYIŞI
» KAPLUMBAĞA SABRI VE BİLGELİĞİ
» ÖĞRETMENİM
»  BİR HAYALİM VAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter