28 Şubat 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
2021 yılında en az 10 kadın erkekler tarafından öldürüldü…
Yazı Tarihi: 19 Ocak 2021 Salı 07:00

Bir canlıya zarar vermek, buna cüret edebilmek caniliktir.

Bu yüzden öncelikle hayvanlara eziyet edenlerin tutuklanması ve asla salıverilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün seri katillerin, en acımasız suçluların hepsinin çocukluklarında ve geçmişlerinde bir yerde muhakkak bir hayvana zarar verme durumu bulunuyor. Maalesef canilikleri, kana susamışlıkları böyle başlıyor: kendini savunamayan masum hayvanlardan başlıyorlar. Bu demektir ki; ne koşulda olursa olsun, bir canlıya zarar verebilecek yapıya sahip herkes potansiyel katildir. Bu yüzden hayvan hakları göz önünde bulundurulmalı, hayvanlara zarar veren herkes en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Belki de hayvanlara zarar verenlere emsal teşkil eden cezalar verilse birçok suçun önüne de geçilebilir. Kim bilir?

Sadece hayvanlar değil şiddetten nasibini alan. Yeni yıla gireli henüz kaç gün oldu şunun şurasında! Ama bitmiyor, kadına şiddetin de ne yazık ki sonu gelmiyor. Hiçbir şey, değişmesini istediğimiz, düzelmesini istediğimiz hiçbir şey, ne yazık ki değişmiyor.

Konya’da kendisini kahvaltıya kaldırdığı için eşi Rukiye Ay’ın ve 1,5 yaşındaki bebeğinin üzerine kaynar su döküp haşlayan Ali Ay Serbest bırakıldı. Rukiye’nin dediğine göre serbest bırakıldıktan sonra cani koca yaralı kadını arayıp, “Ne bekliyordun ki, bana bir şey olmaz seni öldürsem bile 3 yıl yatar çıkarım ama ben hiçbir işimi yarım bırakmam, göreceksin” demiş.

Bırakın bir hayvanı, bir kadını ve küçücük bir bebeği kasten yaralamış biri için gerçekten bu cesaret fazla değil mi? Bu kadın ve çocuğu öldürülürse yürekler sızlamayacak mı? “Acaba önüne geçebilir miydik, acaba engelleyebilir miydik” diye düşünmekten vicdanlar burulmayacak mı?

Bu fotoğrafta gördüğünüz kişi ise Hanna Butym. Yani Anna Butim. Ukrayna’dan Türkiye’ye 2,5 yıl önce gelmiş. Mesut Öztürkmen isimli biri ile evlenmiş. 1,5 senedir bu kişiden boşanmaya çalışıyormuş. Daha önce de kendisinden şiddet görmüş. Ancak yalnız olduğu için ve kimsesi olmadığı için sessiz kalmış. Haziran ayında kocasının yanından kaçmış. 15 ocakta İstanbul’da onu bulan Mesut Öztürkmen adlı şahıs, Aqua Florya AVM’de kadının boğazını kesmeye çalışmış. Anna boğazını tutup, karşı koyunca da kadının yanağı boydan boya kesilmiş. Düşünsenize, bir adam bir kadının yüzünü doğruyor...

Bir alışveriş merkezinde, güpegündüz, o kadar insanın arasında bir kadının boğazını kesmeye çalışmak ne demektir, soruyorum size, bir düşünün?  Bu nasıl bir vahşettir?

Bu caniler, bu potansiyel katiller bu cesareti nereden alıyor?

Mesut Öztürkmen tutuklanmış. Ancak serbest kalırsa olacakları düşünebiliyor musunuz?

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 nolu yasa uygulansın. İndirimsiz cezalar faillere cesaret vermektedir. Lütfen artık buna dur densin…

Hayvanlara zarar vermeleri önlemek için kanun çıkarılsın.

Kadına şiddet suçtur. Hayvanlara zarar vermek caniliktir.

Sesimizi duyun:

Kanunlar, kadının, hayvanın, çocuğun, kısacası mağdurun yanında olsun artık.

 

 

 

Bu yazı 1782 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Şehzade değil ‘Beyefendi’
» Gazetede Akıl Tutulması
» 2021 yılında en az 10 kadın erkekler tarafından öldürüldü…
» 2021’den Beklediklerimiz…
» Ölen Umutlar, Öldürülen Kadınlar
» Irkçılık doğuştan gelmedi, sonradan öğrenildi!
» Ölümsüz Bir Ölüm, Sonsuz bir Teşekkür ve Minnet…
» Sesimizi duyan yok…
» Cumhuriyet Kadınları
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter