28 Şubat 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
İŞLENMİŞ GIDALAR NEDEN DAHA FAZLA YEME HİSSİ UYANDIRIR?
Yazı Tarihi: 19 Ocak 2021 Salı 06:12

Endüstrileşmiş dünyada kadınların iş hayatında yer alması ile birlikte hazır ürünler sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Çalışma saatlerinin uzaması ile yemek ihtiyaçlarını karşılayacak sürenin kısalması, yemek için aperatif besinlerin seçilmesine sebep olmaktadır. Firmalar bu ihtiyaçları karşılamak amacı ile depolama süresi uzun ve lezzetli besinler üreterek alımı arttırmak amacı ile gıda katkı maddelerini kullanmaya başlamışlardır. İlk gıda katkı maddesi eti korumak amacıyla kullanılan tuzdur.  Günümüzde ise raflarda gördüğümüz çoğu ürün gıda katkı maddesi içermektedir.

Kilosu ideal ağırlığından daha fazla olan veya fazla kiloya bağlı kronik bir rahatsızlığı olan kişilerde abur cubur tüketiminin çok daha fazla olduğuna dair çalışmalar yapılmıştır. Bu kişilerin anamnezleri alınırken besin seçiciliğinin çok daha fazla olduğunu bizler de gözlemlemekteyiz. Abur cuburların içerisinde bulunan E621 kodlu monosodyum glutamatın en önemli özelliği lezzet arttırıcı olmasıdır. Aslında evde yapılmasının da mümkün olduğu besinlerin tadını beğenmeyip hazır paketli gıdaların lezzetli olması ile tercihinin artmasının sebebi  işte bu Monosodyum glutamattır.

Monosodyum glutamat içeren besinleri sürekli tüketen kişiler bir süre sonra bağımlı hale gelmekte, vücuttaki toksik içerik artmaktadır. Uzun süre tüketilen, hazır besinlere bağımlı hale gelmiş bireylerde  artan toksik içerik sebebi ile astım, alerji gibi hastalıkların görüldüğü çalışmalarda belirtilmiştir. Ayrıca bu kişilerde endokrin sorunlar dediğimiz insülin direnci, şeker hastalığı, tiroid hastalıklarının arttığı dair bazı çalışmalar mevcuttur.

Ben ve meslektaşlarımın sizlere sıklıkla tekrar ettiği gibi paketli ürünlerden kaçınarak yapabileceğimiz besinleri evimizde doğal koşullarda yapmak sağlığınız için çok kıymetlidir. Konunun sadece monosodyum glutamat tüketimi değil bu gıda katkı maddesinin bulunduğu besinlerin sağlık açısından  değerlendirilmesi olduğunu unutmamak gerekir.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileği ile...

Bu yazı 1410 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YEME SÜRESİ KİLOM ÜZERİNDE ETKİLİ Mİ?
» HER PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM...
» EKMEKTEN KAÇARKEN TATLIYA TUTULDUM!
» İŞLENMİŞ GIDALAR NEDEN DAHA FAZLA YEME HİSSİ UYANDIRIR?
» HANGİ VÜCUT TİPİNE SAHİPSİN?
» YILBAŞI AKŞAMI İÇİN ÖNERİLER
» GİZLİ KALORİLER
» HAMİLELİK DÖNEMİNDE BESLENME
» HAMİLELİKTE İDEAL KİLO ALIMI NE KADAR OLMALIDIR?
» ÇOCUKLARDA BESİN SEÇİCİLİĞİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter