28 Şubat 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
YARDIMLAŞMAYA BAŞLAYIN!
Yazı Tarihi: 20 Ocak 2021 Çarşamba 06:57

Kış bu yıl gelmeyecek galiba dedik!

Yağmurlar da yağmayacak galiba dedik. Durum onu gösteriyordu. Dereler, göletler, barajlar yağmur yağmadığı için kurudu da kurudu.

Ne buğday rekoltesi oldu, ne ayçiçeği, ne zeytin ne de portakal ve mandalina.

Tabii üretim azalınca, pazarda bunun sonucunu gördük ve bence daha da her şeyin pahalılaştığını hep beraber göreceğiz.

“Bu ne, bu kadar pahalılık olur mu?” sesleri yankılanacak pazarlarda, marketlerde. Herkes istediğini alamayacak, istediğini yiyemeyecek! İstediğini giyemeyecek! Ve en önemlisi enerjiyi istediği gibi kullanamayacak. Isınma, yeme-içme, aydınlanma, kira, vergiler, kilovat saatlere zam üzerine zam gördü.

Her şey ateş pahası!

Eh, halkımızın bir kısmı zahmet çekerken bir kısmının ise “Yan gel Osman” biçiminde yaşamalarıyla Müslüman-iyiliksever, merhametli, komşu ısınmazken, sıcak bir çorba bile içemezken, yok olmasına izin mi vereceğiz.

Komşunuza giderek ona, ‘Komşum hava soğuk, pahalılık diz boyu. Herhangi bir ihtiyacın var mı?” diye sormak Müslümanlığın birinci şartı değil mi?

Ne olur yani yemek yaparken tencerenin içine biraz fazla malzeme atsanız. Tenceredekiler size de yeter, bir iki komşun da o yemeklerden yese fena mı olur.

Ey halkım! Yalnız yurdumuzda değil, tüm dünya da koronavirüs belası çıktı. Dünyanın tüm ülkelerinde milyonlarca insan öldü. Hangisi malını-parasını öteki dünyaya götürdü. Ölenler yarım saat içinde toprağın altına girdi.

Hepimiz öleceğiz. Geride ne bırakacaksın? Para da yalan, mal da yalan! Dünyanın malı dünyada kalır. Komşunuza arada sırada bir tas yemek götürün.

Isınması için odunu, kömürü var mı diye sorsanız?

Doğalgazı, sobası ısıtmaya yeter mi?

Çalın kapılarını sorun! Yüce Rabbimin gözünden kaçmaz bu. İcabında elektrik, doğalgaz borçlarını ödeyin. Bir-iki ay ödediniz mi Allah’ın sevgili kulları olursunuz.

Yardımlaşmanın, paylaşmanın, sorup-soruşturmanın tam zamanı. Ne olur yani garibanlar elektriği de, eğer evlerinde doğalgaz varsa zaten fazla yakamazlar.

Okuldaki çocukların kitapları, defterleri, kalemleri, silgileri var mı sorun bir kere ne kaybedersiniz.

Her akşam, Huzur Evi, Fen Lisesi, Sağlık Ocağı, İlköğretim Okulunu yaptıran Allah rahmet eyleyin Ramazan Yaman’a, rahmetli Şükrü Ersoy (cami yaptırdı), yine rahmetli, ilköğretim okulu, imam evini yaptıran Şaban Öğünç (Allah rahmet eyleyin), yine Düvenciler Lisesi’ni, sağlık ocağını yaptıran Düvenciler ailesine, dualarımı her gece ederim. Sizler de dualarınızı eksik etmeyin. Yüce Rabbim, devletimize zeval vermesin. Devlet idare etmek o kadar kolay değil. Herkesten Allah razı olsun.

Yağmurlar yağdı, kar da yağdı. Mikroplar ölsün diye soğuk oldu. Önümüzdeki yaz mevsiminde inşallah Allah’ın izniyle susuz kalmayız.

Sevgili Kardeşim; “İyilik yap, kuyuya at, o bir gün gelir seni bulur”

Aşağılık, kötü kişilerin huyu şudur: Sen ona iyilik ettin mi, o sana kötülük eder, böyle insanlardan kendinizi koruyun.

İyilik aradı mı insanda kötü şey kalmaz ki!

Cuma namazını kılmak, namazı cemaatle eda etmek, halka iyilik yapmalarını, Allah’ın buyruklarını tutmalarını emretmek, kötülükte bulunmaktan çekinmek lazım.

Sayın okurlarım; siz siz olun iyilik yapmaktan geri kalmayın. Allah iyilik yapanları sever. Ve bunun karşılığını ne zaman olursa sana verir.

İNŞALLAH

“Eğer Allah isterse, izin verirse, Allah nasip ederse” anlamında bir dilek sözü. Kur’an da hiçbir şeyin Allah izin vermedikçe olmayacağı, onun için bir şey hakkında “yarın yaparım” denmemesi, inşallah denilmesi bildirilmiştir.

Sözlerinizde daima inşallah deyin, ahirlerinize de Allah dilerse sözünü söyleyin.

 

Bu yazı 424 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SAVAŞTAN SONRA NE YAPTILAR ?
» VEHBİ KOÇ’TAN GENÇLERE ÖĞÜTLER
» ÖLÜMSÜZ DEĞİLSİNİZ, KEFENİN CEBİ YOK
»  LÜLEBURGAZSPOR KONGRESİ NE OLDU?
» ÇİFTLİKTEKİ YANGIN
» YAŞAMA SEVİNCİ
» TEŞHİS VE TEDAVİ
» İKİ KÖLE
» KAR YAĞDI İŞTE
» KANİJE KAHRAMANLARINA MEKTUP
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter