02 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Vergi indirimi ile erken emeklilik
Yazı Tarihi: 20 Ocak 2021 Çarşamba 07:46

Engellilere sosyal güvenlikte çeşitli pozitif toleranslar uygulanmaktadır. Bunlardan biri olan engelli çalışanların vergi indirimi konusunu geçtiğimiz haftaki köşeme taşımıştım. Bu haftaki köşem bu konunun devamı olan vergi indirim belgesi ile emeklilik konusuna değineceğim.

Engelli emekliliği doğuştan ya da çalışmaya başlamadan önce engelli kalmış kişiye tanınan erken emeklilik hakkıdır. Yüzde 60’dan az engelli olduğu yani çalışma gücü kaybı yüzde 60’dan az olduğu veya sigorta başlangıcından önce malul sayılmayı gerektirecek rahatsızlığı olduğu için malulen emekli olamayan SSK emeklilik şartlarına tabi kişilerin diğer sigortalılara göre daha erken emekli olma imkanları bulunmaktadır.

Yüzde 40 veya daha fazla engelli olduğu için vergi indiriminden yararlanma hakkı elde etmiş SSK kapsamındaki kişilere daha kolay şartlarla yaşlılık aylığı bağlanması yani erken emeklilik imkanı sağlanmıştır.

Sigorta başlangıç tarihi yani işe giriş tarihi 6 Ağustos 2003’ten önce olup bu tarih itibariyle 12 yıl veya daha fazla sigortalılık süresi olanlar, vergi indirimine esas engellilik oranı ne olursa olsun fark etmez 3600 prim ödeme gün sayısı ile emekli olabilirler.

Sigorta başlangıcı 6 Ağustos 2003’ten önce olmakla birlikte bu tarihte 12 yıldan daha az sigortalılık süresi bulunanlar ise aşağıdaki şartlarla emekli olabilirler.

Engellilik durumunun yüzde 40 ve üzeri olması durumlarında emeklilik için gerekli prim gün sayısı değişiyor. Tabloda tüm bunların detaylarını bulacaksınız.

Sigorta başlangıç tarihi yani işe giriş tarihi 6 Ağustos 2003 veya sonrası olanlar aşağıdaki şartlarla emekli olabilirler.

Birinci derecede (yüzde 80-100 arası) engelliliği olanlar en az 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 prim ödeme gün sayısı,

İkinci derecede (yüzde 60- 79 arası) engelliliği olanlar en az 18 yıl sigortalılık süresi ve en az 4000 prim ödeme gün sayısı,

Üçüncü derecede (yüzde 40- 59 arası) engelliliği olanlar en az 20 yıl sigortalılık süresi ve en az 4400 prim ödeme gün sayısı, şartıyla emekli olabilirler.

Engellilerin emekliliğinde 1 Ekim 2008 tarihi önemli bir tarih. Bu tarihten önce işe başlayanların emeklilik şartları farklı, bu tarihten sonra işe başlayanların ise farklı.

-BAĞ-KUR'DA ŞARTLAR FARKLI-

Çalışma gücündeki kayba göre emeklilik şartları Bağ-Kurlularda ise biraz daha farklı. Çalışma gücündeki kayıp yüzde 60 ve üzeri olan Bağ-Kurlular, 15 yıl 3960 gün prim ödemeleri halinde emekli olabiliyor. Yüzde 50-59 arası kaybı olanlar 16 yıl çalışmış olmaları ve 4320 gün prim ödemeleri halinde emekli olabilecekler. Çalışma gücündeki kayıp yüzde 40-49 arası olanlar ise 18 yıl çalışıp, 4680 gün prim ödediklerinde emekliliğe hak kazanmış olacaklar.

Engelliliği nedeniyle yukarıda belirtilen şartlarla yaşlılık aylığı bağlanması için herhangi bir yaş şartı aranmaz. Sadece sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartı aranır.

 

 

Bu yazı 3843 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
» İşten Çıkış Kodu Değiştirilebilir mi?
» İŞ KAZASI RAPOR ÖDEMELERİNDE PRİM GÜNÜ ŞARTI ARANMAZ
» Borcu olan Bağ-Kur ve GSS’liler sağlıktan yararlanacak
» Vergi indirimi ile erken emeklilik
» Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
» İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
» Asgari Ücret Açıklandı
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter