28 Şubat 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
SATICI GİREMEZ
Yazı Tarihi: 21 Ocak 2021 Perşembe 06:21

Kapımıza dikilen seyyar satıcı pek yapışkandı. “Mallarımın arasında mutlaka hoşunuza gidecek bir şey bulacaksınız. Fırçalarım, kaşıklarım, kağıtlarım, defterlerim, kalemlerim var”

Ben ise; “Bende hepsinden ihtiyacıma yetecek kadar var” diye cevap veriyordum.

Sonunda çantasından bir yığın tabela çıkardı. “Öyleyse, bunlardan bir tanesini mutlaka almalısınız” dedi. Şöyle bir göz attıktan sonra, satın aldım. Daha doğrusu almak zorunda kaldım. Üzerinde; “Seyyar satıcıların girmesi yasaktır!” yazılıydı.

SATIŞ TEKNİĞİ

Bir ana cadde üzerinde elma satan iki çocuk vardı. Her sabah erkenden kalkar, küçük tezgahlarını ve kasalara doldurdukları elmalarını alıp, caddenin farklı köşelerinde yerlerine geçerlerdi.

İkisi de aynı tür ve aynı kalite elmayı, aynı fiyata satmaktaydı. İşlerin pek iyi gittiği söylenemezdi doğrusu.

Bir gün çocuklardan birinin aklına bir fikir geldi: İçlerinden biri elmaları aynı fiyata satarken, diğeri fiyatı biraz düşürecekti. Böylece canı elma almak isteyenler, aynı kalitede aynı tür elmanın daha ucuza satıldığını görünce almadan edemeyeceklerdi. Ucuz satılan elmalar bitince de, diğer tezgahtaki elmaların bir kısmını oraya aktaracaklardı, ta ki bütün elmalar bitene kadar.

Bu plan o kadar işe yaradı ki, pahalı elma satan çocuğun arada bir yediği fırçaları hesaba katmazsak, gün sonunda ellerinde tek bir elma bile kalmıyor ve oldukça iyi kar ediyorlardı.

YOKUŞ

İhtiyar bir kadıncağız, dik bir yokuşun tepesindeki evinde tek başına yaşıyordu.

Bir sabah, çim biçme makinasıyla bahçesindeki çimleri biçtiği sırada, bir delikanlı, yokuşta ani olarak fren yaptı.

Kadına; “Böyle dik yerde, bu ağır makineyi sürmeniz delilikten başka bir şey değil” diye bağırdı.

“Sizin yaşınızdaki bir kadının, bunu yapmaması gerektiğini bilmesi lazım gelirdi. Aşağıdaki şoseye kadar yuvarlanıp ölebileceğinizi hiç düşünmediniz mi?”

İhtiyar kadın, işaret parmağını yabancının istikametinde sallayarak: “delikanlı, evinize dönüp gazetelere bir göz atın” diye karşılık verdi. “O zaman dik bir yokuşun çimlerini biçerken ölen ihtiyar  kadının pek kıt olduğunu, buna karşılık, otomobillerinin direksiyonun da ölümün kucağına atılan ukala gençlere ise, adım başında rastladığını göreceksiniz!”

GÜNÜN SÖZÜ: ağlamak istersen gözyaşı dökenlere acı. Merhamete nail olmak istersen zayıflara merhamet et.

LAFA BAK: bedenini beslemek, onun ihtiyaçlarını gidermek için bir sanat öğrendin, bir işin mesleğin var. Ruhunu beslemek için de din sanatını öğrenmeye çalış.

HAFTANIN SÖZÜ: kimsesizlik, adam olmayan kişilerin işvesinden/ yaltaklanmasından iyidir.

DİLİMİN UCU: ibret almayı, uyanmayı Allah’tan dile; kitaptan, sözden, harften, duraktan değil.

ÇALIŞMAK

Allah sana el vermiştir. Bir iş yap. Kazan da bir dosta yardımda bulun. Herkes, bir kazanca yürümüş, başka dostlarına da yardım ediyor. Bütün kazancı bir kişi elde edemez. Bir kişi, hem dülger, hem de saka, hem de terzi olamaz ya… Alemin kararı böyledir. Herkes yoksulluğundan bir işe sarılmıştır. Ortada bedava yemek şart değildir. Bilakis; “O hizmete hazır ol” diye ihlas ve ciddiyete teşviktir. O hizmette daha fazla gayrette bulun, o işi daha fazla alış ve sarıl demektir.

DANIŞMA
Aklın varsa başka bir akıllıyla dost ol, görüş danış. İki akılla birçok belalardan kurtulur, ayağını göklerin ta yücesine korsun.

Bu yazı 437 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SAVAŞTAN SONRA NE YAPTILAR ?
» VEHBİ KOÇ’TAN GENÇLERE ÖĞÜTLER
» ÖLÜMSÜZ DEĞİLSİNİZ, KEFENİN CEBİ YOK
»  LÜLEBURGAZSPOR KONGRESİ NE OLDU?
» ÇİFTLİKTEKİ YANGIN
» YAŞAMA SEVİNCİ
» TEŞHİS VE TEDAVİ
» İKİ KÖLE
» KAR YAĞDI İŞTE
» KANİJE KAHRAMANLARINA MEKTUP
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter