28 Şubat 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
ÇÖP VERENE ERİK
Yazı Tarihi: 22 Ocak 2021 Cuma 06:33

Bir zamanlar bahçe içinde bir ev, bu evde bir baba ve onun da büyüyen, evlenme çağına gelen bir çocuğu varmış.

Geçen yıllar ile birlikte, oğlan artık evlenecek yaşa çoktan gelmiş. Ama baba, iyi kalpli, çalışkan ve temiz oğluna yakışacak bir kız göremiyormuş etrafta.

“Bu oğlanı mutlu edecek bir kız bulmalıyım. Ama nasıl?” diye düşünür dururmuş.

Düşünmüş, düşünmüş günler ve gecelerce düşünmüş. Sonunda bir çözüm bulmuş.

Evin arkasında ki bahçe de erik ağaçları varmış. Eriklerin de olgunlaşma zamanıymış. Baba erikleri toplamış, sepete doldurup köyün yolunu tutmuş. Köye geldiğin de başlamış bağırmaya: “çöplerinizi alırım! Karşılığında erik veririm!”

Köyün bütün kadınları pencerelere koşmuş. Duyduklarına inanamamışlar önce. Ama bakmışlar ki bu garip adam, gerçekten çöpe karşılık erik dağıtıyor, hemen evlerindeki, bahçelerindeki çöpleri toplayıp erik dağıtan adamın yanına koşmuşlar.

“Bak ne kadar çöp getirdim sana!”

“Sağ ol hanım. Al sana bir sepet erik.”

Bütün mahallenin kadınları, kovalarla, sepetlerle, önlüklerine doldurarak çöp taşımışlar. Karşılığında erik almışlar.

Baba da çöp getiren herkese teşekkür ediyor, onları daha çok çöp toplamaları için teşvik ediyor ve çöp getiren her kadına erik dağıtıyormuş.

O sırada genç bir kız yaklaşmış arabaya. Elinde küçük bir sepet içinde iki avuç kadar çöp varmış. “ Yavru” demiş adam, “bu kadar az çöpten ne olacak? Fazla erik veremem sana. Daha fazla çöp bulamadın mı?”, “ Bulamadım amca” demiş kız. “bizim evde hiç çöp birikmez. Bunu da komşudan ödünç aldım.”

Adam gülümsemiş; “işte benim oğluma layık bir gelin buldum.” Diye düşünmüş. Hemencecik gitmiş kızı annesinden istemiş.

Sonra da kırk gün, kırk gece, temiz kızın şanına layık bir düğün yapılmış.

KAPIDAKİ İLAN

Bir zamanlar, ABD’nin Michigan Eyaleti’ndeki bir manastırın kapısında, zilin hemen altında şöyle bir not asılıydı; “Eğer zili çaldıysanız, bunu okuyana kadar zili yeniden çalmanıza gerek yoktur. Sağır değiliz, ancak eskisi kadar da genç değiliz. İkinci kattan buraya inmek bayağı vakit alıyor eğer arabanızın motoru çalışıyorsa, kontağı kapatmanız gerekir. İşleyen bir motor hem benzin harcar, hem de çok gürültü çıkarır. Kapıya vurmanız gereksiz. Zil düğmesine bastığınız zaman çalar tabii ki bozuk değilse. Zaten böyle bir durumda kapıda bir not bulunur. Eğer buraya kadar okuduysanız, okuduklarınızı bir defa tekrar edin. İlk seferinde önemli bir şey gözünüzden kaçmış olabilir. Eğer hala cevap yoksa, zili yeniden çalın. Alış-verişe hemen şimdi gitmeniz gerekmez. Bir dakika daha bekleyip ne olduğunu görün. Biz, içerden sizin gitmenizi gözetliyor değiliz. Eğer ayık ve düzgün görünüşteyseniz, kapı varır varmaz açılacaktır. Eğer makul bir süre sonra hala bir cevap çıkmazsa bir kartınızı bırakın. Eğer kartınız yoksa başka bir gün uğrayın ya da telefon edin. Lütfen bize kızıp hiç evde oturmadığımızı söylemeyin. Belki de şu an da birisi de sizi kapınızda beklemektedir.”

LÜLEBURGAZSPOR’DA SEYFULLAH SESLERİ

Lüleburgazspor’da sürpriz! Önümüzdeki sezonda başkanlığını ilan eden Seyfullah Konyalı Lüleburgazspor’a ilaç olabilir mi? Bence kendi karakterine uyan yöneticilerle bir araya gelebilirse pekala başarılı olabilir.

Bir dönem ben de başkanlık yaptım. O zaman yönetim kurulunda çalışkan-dürüst arkadaşlarımla sezonu çok zor kapattık. İyi programlar yapın. Şu anda ülkemiz ekonomik yönden zor durumda. İşiniz hem zor, hem de kolay…

Lüleburgazspor’da futbol oynamış, daha evvel yöneticilik yapmış arkadaşlarla bir yönetim kurulu oluşturun. Lüleburgaz’da başkanlık yapmak isteyen 5-6 kişi varmış.

Bu Lüleburgazspor için bulunmaz bir fırsat! Hadi hayırlısı.

Lüleburgazspor’a en lazım olan futbolculara yatacakları, ısınacakları, istirahat edeceği, yemek yiyecekleri bir lojman.

Ve lojmanı devamlı kontrol edecek, disipline sokacak bir müdür lazım… İlk evvela bunu halledin.

Daha sonra da lojmana bir yemek yeri hazırlayın. Yemek yapma işinden anlayan bir erkek aşçı da bulun…

Hadi bakalım göreyim sizi! Bu işi dürüstçe yapın. İyi çalışın, zaten antrenörlerden oluşan bir yönetim kurulu tablosu oluşacak bence. Oluşan kadro ile pekala bir şeyler yaparsınız; sizlere tüm Lüleburgaz inanıyor, güveniyor…

 

Bu yazı 922 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SAVAŞTAN SONRA NE YAPTILAR ?
» VEHBİ KOÇ’TAN GENÇLERE ÖĞÜTLER
» ÖLÜMSÜZ DEĞİLSİNİZ, KEFENİN CEBİ YOK
»  LÜLEBURGAZSPOR KONGRESİ NE OLDU?
» ÇİFTLİKTEKİ YANGIN
» YAŞAMA SEVİNCİ
» TEŞHİS VE TEDAVİ
» İKİ KÖLE
» KAR YAĞDI İŞTE
» KANİJE KAHRAMANLARINA MEKTUP
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter