03 Mart 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
SELAHADDİN EYYUBİ
Yazı Tarihi: 15 Şubat 2021 Pazartesi 06:24

Büyük İslam kumandanı ve kahramanı Selahaddin Eyyubi vefat ettiğinde geride ne mal, ne mülk, hiçbir şey bırakmadı. Çünkü eli açık bir kimse idi.

Rivayet olunur ki, Selahaddin Eyyubi, Şam’ı feth eylediğinde, hazinedeki bütün paraları çıkartıp meydana yığdırdı. Mukadamoğlu adında bir kimseye emir verdi: “bu paraları, asillere, atlılara, kölelere ve halka dağıt. Herkese bir avuç dolusu para ver.”

Mukadamoğlu, avuç avuç paraları dağıtırken, Selahaddin Eyyubi onu azarladı: “avuçlarını tam doldur. Öyle az az verme”

Bu sözleri işiten Mukadamoğlu gülmeye başladı.

Onun güldüğünü gören Selahaddin sordu: “Neye gülüyorsun?”

Mukadamoğlu cevap verdi: “Emir Nureddin’in şu sizin oturduğunuz yerde oturduğu bir günü hatırladım da ona gülüyorum” dedi.

“Bir kimse, bir sepet dolusu üzüm getirmişti. Emir; ‘o üzümleri buradakilere dağıt!’ diye emretti. Üzümler iri taneli ve pek güzeldi. Ben avuç avuç aldım ve etraftakilere dağıtmaya başladım. Emir Nureddin bana seslenerek; “ böyle çok dağıtırsan, yettiremezsin. Az az ver” emretti. İşte bu aklıma geldi de ona güldüm”

Bu sözler Selahaddin Eyyubi’yi güldürdü. Güldü ve şöyle söyledi; “cimrilik, hükümdarlara değil tüccarlara yakışır. Sen paraları iki avuç, iki avuç dağıt!”

HAVUZDAKİ KÖPEKBALIĞI

Japonlar taze balığı hep çok sevmişlerdir. Fakat Japon sahillerinde bol balık mümkün değildir. Japonların balıkçıları nüfuslarını doyurabilmek için daha büyük büyük tekneler yaptırıp daha uzaklara açıldılar. Balık için uçaklara gidildikçe, geri dönmesi de daha çok vakit alır oldu.

Dönüş bir-iki günden daha uzarsa, tutulan balıkların da tazeliği kayboluyordu. Japonlar, tazeliği kaybolmuş balığın lezzetini sevmediler. Bu problemi çözmek için balıkçılar teknelerine soğuk hava depoları kurdular. Böylece istediği kadar uzağa gidip, tuttukları da soğuk hava deposunda dondurulmuş olarak saklayabileceklerdi. Ancak Japon halkı taze ile dondurulmuş balık lezzeti fakını hissedebiliyor ve donmuş olanlara fazla para ödemek istemiyorlardı.

Balıkçılar bu defa teknelerine balık akvaryumları yaptırdılar. Balıklar içerde biraz fazla sıkışacaklardı, hatta birbirine çarpa çarpa biraz daha aptallaşacaklardı, ama yine de canlı kalabileceklerdi. Japonlar canlı olmasına rağmen, bu balıkların lezzetini sevmedi.

Hareketsiz, uyuşmuş vaziyette günlerce yol gelen balığın, canlı, diri ve hareketli taze balığa göre lezzeti yine de etkilenmişti. Balıkçılar nasıl olacak da Japonya’ya taze lezzetli balığı getirebileceklerdir. Japonların taze balık probleminde olduğu gibi çözüm aslında aslında basitti: Japonlar balıkları yine teknelerinde ki akvaryum da tuttular, ancak içine küçük bir de köpekbalığı attılar. Bir miktar balık köpek balığı tarafından yutulmuştu, ama ötekiler son derece hareketli ve taze kalıyorlardı.

“İnsan ancak hırs iddiası içinde bulunursa anormal çabalar sarf eder”

Ne kadar akıllı hırs iddiası içinde bulunursa anormal çabalar sarf eder. Ne kadar akıllı, uzman, inatçı iseniz iyi bir problemle uğraşmaktan o kadar zevk alırsınız. Problem sizi ne kadar zorluyorsa ve siz onu adım adım çözebiliyorsanız bundan o derece mutluluk, heyecan duyarsınız, enerji dolu ve cansız olursunuz.

Problemler çözmek içindir. Problem varsa mutlaka çözümü de vardır. İnsanoğlu her zaman yaratıcıdır ve zaman içinde çözümlerini yaratacaktır. Problemleri belirleyip üzerine gitmek, çözmeyi istemek ve çok çalışmakla problemlerin üstesinden gelecektir.

 

Bu yazı 403 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» TOK SARAYDA, AÇ FIRINDA
» MERİNOS HALI
» BAŞKOMUTANA İKRAM EDİLEN TAVUK
» SAVAŞTAN SONRA NE YAPTILAR ?
» VEHBİ KOÇ’TAN GENÇLERE ÖĞÜTLER
» ÖLÜMSÜZ DEĞİLSİNİZ, KEFENİN CEBİ YOK
»  LÜLEBURGAZSPOR KONGRESİ NE OLDU?
» ÇİFTLİKTEKİ YANGIN
» YAŞAMA SEVİNCİ
» TEŞHİS VE TEDAVİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter