19 Nisan 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
Yazı Tarihi: 18 Şubat 2021 Perşembe 06:54

Bir yanda yasal yasaklar öte yandan virüs korkusunun getirdiği baskı nedeniyle,  yaşam alanlarımız oldukça sınırlandı. Çok şeyi özlüyoruz, bir arada vakit geçirmeyi ekonomik koşulların düzelmesi, en alt düzeye inen sosyal ilişkilerin başlaması, sevdiğimiz etkinliklerde yer almak özgürce hareket etmek için umutla bekliyoruz. Beklentilerimizi sürekli erteliyoruz. Bu süreç içerisinde maddi ve manevi hayatta kalmaya yaşamaya çalışıyoruz.

Elbette ki yaşadığımız koşullar bir yana, bildiğimiz şu gerçek, bir şekilde karşımıza çıkıyor: Bir şeyin değeri, ancak ondan yoksun kalındığında anlaşılıyor!

Bunu hayatımızın her döneminde, her konuda ve her alanda yaşıyoruz. Dedelerimiz, Ninelerimiz hep şöyle derdi; “Bugünkü tavuk yarınki kazdan iyidir.” Şimdi de sahip olduklarımızın değerinin farkında olmaktır.  Sevdiklerimizle geçirdiğimiz zamanın, ailece yenen yemeğin, nefes almanın, yürümenin, görmenin, yitirdiğimiz bu dünyadan göçüp giden ebediyete intikal eden canlar…

Ayrıca sevgi, sağlık, para, huzur, özgürlük, barış, mutluluk… Kısacası hayatımıza anlam katan, güzelleştiren ya da iyileştiren, aklımıza gelebilecek her şey! Her birinin değeri, eksildiği oranda artıyor. Bu gerçeği hepimiz biliyor olmamıza karşın, güncel sorunlara odaklanırken, taşıdığımız değerlerin ne denli önemli olduklarını unutuyoruz.

Bilinen bir öyküdür:

Bir zamanlar çok zengin ve güçlü bir hükümdar varmış. Her gittiği yere servetini götürür, bununla da övünmeyi severmiş. Günün birinde bu hükümdar çok güvendiği, ona her zaman yol göstermiş bir bilgeden kendi servetinin değerini öğrenmek istemiş. Bunun üzerine bilge kişi sormuş: “Diyelim ki bir çölde susuzluktan ölmek üzeresiniz. Bir bardak suya servetinizin yarısını verir miydiniz?” diye sorduğunda hükümdar verebileceğini söyleyince, bilge kişi yine sormuş: “Susuzluğunuz daha çok artmış olsa, ölmemek için bir bardak suya servetinizin kalan yarısını da verir miydiniz?” Hükümdar “Elbette ki verirdim!” dediğinde bilge kişi gülerek şöyle demiş: “Hükümdarım, demek ki bütün servetinizin değeri yalnızca iki bardak suymuş!”

Umalım ki son dönemde yaşadığımız tüm olumsuzluklar, sahip olduğumuz her şeyin değerini anlamamıza yardımcı olacaktır.

       Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

 

Bu yazı 1791 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
» CEHALET VE EĞİTİM
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
» SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter