19 Nisan 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
KENDİMİZİ TANIYORMUYUZ?
Yazı Tarihi: 23 Şubat 2021 Salı 06:57

 Günümüzde gereğinden fazla kendisine güvenen, çok bildiğini düşünen insanlar oldukça fazladır. Aldıkları hatalı kararları, gerçekleştiğinde bile yanlışa düştüklerini kabul etmezler. Çoğu zaman hatalı seçimlerinin yanlışlığını anlayabilecek bir görüşe sahip değildirler. Bu konuda yanlış olmadıklarını savunurlar. Böyle yetersiz kişiler ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler, özelliklerini abartma eğilimindedirler. Gerçekten donanımlı insanların niteliklerini görüp anlamakta zorluk çekerler.

Aziz Nesin'e soyadını sorarlar.

Şöyle cevap verir:

" 1934 yılında soyadı kanunu çıktı.
Herkes kendi soyadını kendisi seçtiği için, insanların bütün gizli duyguları ortaya çıktı. Yaşamlarında cimri olanlar eli açık, korkanlar yürekli, tembel olanlar çalışan gibi soyadları aldılar.

Kendime 'NESİN' soyadını aldım.
Herkes 'NE-SİN' diye çağırdıkça,
Ne olduğumu düşünüp, kendime geleyim istedim. "

Roma İmparatoru Filozof Marcus Aurelius Roma Meydanı'nda yürürken arkasında kendisini gölge gibi takip eden bir uşak olurmuş, uşağın tek işi insanlar ona övgüler yağdırdığında Marcus'un kulağına:
"Sen sadece bir insansın!'' diye fısıldamakmış. Sokrates'in felsefesinin esin kaynağı olduğu rivayet edilen, Eski Yunan'da Delphoi Tapınağı'nın kapısında yazılı 'Kendini Tanı' sözü, benim için de kişinin yapılanmasında önemli basamaktır. İnsanın hem kendisi, hem de yaşadığı Toplum ve Dünya için en önemli kaynak kendi içindedir. Kendi varoluşunu anlamlandırma çabası içerisinde olan insan, bireyselliğine saygı ve varlığına sevgi duyulan bir yaşam felsefesi ile mutluluğu yakalar.
Mutlu insanlar, mutlu toplumları yaratır.

 Cornell Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretmenlerinden Dr. David Dunning ve  Dr. Justin Kruger tarafından öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik ‘Nasıl geçti?’ sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi. Soruların yüzde 10’una bile yanıt veremeyenlerin ‘kendilerine güvenleri’ müthişti. Onların ‘testin yüzde 60’ına doğru yanıt verdiklerini’ düşündükleri; hatta ‘iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları’ ortaya çıktı. Soruların yüzde 90’ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise ‘en alçakgönüllü’ deneklerdi; soruların yüzde 70’ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı

 Hepimiz zaman zaman akıllı olduğumuzu ve çok şey bildiğimizi düşünürüz. Oysa gerçekte hiçbirimiz en azından düşündüğümüz kadar akıllı değiliz ve çok şey bilmiyoruz. Yerkürenin en büyük bilim insanlarından birisi olan Stephen Hawking şöyle der: “Bilginin en büyük düşmanı cehalet değil, bildiğini zannetmektir.”

İşte biz insanların eksikliği bildiğini sanma yanılgısıdır. İkili ilişkilerimizde de karşıdaki insandan daha akıllı olduğumuzu, onun tüm davranışlarının nedenini bildiğimizi düşünür ve çoğu zaman empati yapmaktan kaçınırız. Bu nedenle ikili ilişkilerimiz karmaşık bir yün yumağına dönüşür ve başarısız oluruz. İlişkinin kişilerinden birisinin diğerini, ya da her ikisinin  birbirini küçümsediği bir ilişkinin başarılı olma olasılığı yoktur.

 Cahil insan, cahil olduğunu bilmeyen insandır ve işte bu nedenle her şeyi bildiğinden emindir. Ancak okuyan, araştıran, bilime inanan bir insan ise cahil olduğunu bilir ve bu yüzden öğrenmeye çalışır. Öğrenme sürecinin sonsuz olduğunun ve hiçbir zaman her şeyi bilemeyeceğinin farkındadır.

Bilgi öyle bir şey ki, öğrendikçe onunla ilişkili olan sınırsız sayıda diğer bilgileri de öğrenmeniz gerekiyor. Bilgi dünyası o kadar geniş ki insan sonsuz uzunluktaki bir kumsalda, tek bir kum tanesi kadar bilgiye sahip olacağını düşünür. Bunu bilerek okumak, araştırmak öğrenme dünyamızı daha da güzel ve anlamlı yapar. Hayatımızda en az kullandığımız kelime, ‘bilmiyorum’ kelimesidir. Bu kelimeyi daha sık kullanmaya başladığımızda artık bilgi dünyasının kapısını daha sık açmaya başladık demektir. Bizlere herhangi bir şey sorarsanız doğru yanıt  ‘bilmiyorum, ama öğrenmeye çalışıyorum.’ olacaktır.

 

Bu yazı 478 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖZLEM
» BİSİKLETİN GÜCÜ     
» FOTOĞRAF
» MÜBADELE TARİHİNDEN: GÜLCEMAL VAPURU
» KÜTÜPHANENİN ÖNEMİ
» SABAHATTİN ALİ
» SUYUN ÖNEMİ  
» DÜNYA TİYATRO GÜNÜ
» SAĞLIK KAHRAMANLARI  
» ÇANAKKALE ZAFERİ  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter