20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
CEHALET VE EĞİTİM
Yazı Tarihi: 04 Mart 2021 Perşembe 06:46

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözünü hatırlatmak isterim:

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

  Atatürk’ün bu sözü sürekli hafızamızda güncel kalmalı diye düşünüyorum.

Eğitim demokrasi bilincini artırır. Eğitimsiz bir toplumda demokrasinin tüm kurallarıyla yerleşmesi ve sağlıklı sürdürülmesi mümkün değildir. Üstünde durmamız gereken asıl konu, televizyon programlarında da ele alınan, tartışılan, kimi yazarların da zaman zaman dile getirdikleri, ülkeyi yönetenlerin karşılarında eğitimsiz bir kitle görmek istemeleri oldu. Bir ülkenin her alanda gelişmesi, çağdaş uygarlık düzeyine erişmesi için, eğitimli insan sayısının önemi elbette ki yadsınamaz. Bunu biliyor olmalarına karşın, kimi yöneticilerin eğitimsiz insanlara güvenmeleri, ilk anda bir çelişki olarak görülebilir. Oysa gerçek nedense farklı oluyor:

Kişi ister bir kurumun isterse bir ülkenin yönetiminde bulunsun, yalnızca kendi konumunu düşündüğü sürece, bu yaklaşım çok doğal oluyor: Kimse ona rakip olmasın, istediği doğrultuda karar alabilsin, aldığı kararlar hiç tartışılmasın… Oysaki eğitimli insan düşünen, soran, sorgulayan insandır! Buna karşın çıkarlarını sürekli ön planda tutan, kendini vazgeçilmez sanan yöneticiler ise, kimseye hesap vermeyi sevmezler. Bu yüzden karşılarında bilimsel gerçekleri savunan, düşündüklerini dile getiren, onlara soru soran değil, körü körüne inanan insanların olmasını isterler. Öyle ki, koşullanan o kişiler de, çevrelerini aynı doğrultuda etkilemeye çalışırlar. Yalnız günümüzde değil, tarihin her döneminde bunun farklı örneklerini görebiliyoruz.

Günümüzün bir gerçeğini vurgulayan bu öyküyü paylaşmak istiyorum:

 Ulu güçlere sahip bir kraldan bir gün tahtında otururken, iki kişi ondan iyilik istemek için gelmiş. İlki insanlar arasında talihli olmayı, bilgelerin desteğini kazanmayı istemiş. İkinci adamsa tümüyle tersi bir dilekte bulunmuş. Cahiller ve aptallar arasında başarılı olmayı istemiş. Yaverler bu tuhaf istekler karşısında gülmelerine karşın, Kral her ikisinin de isteğini yerine getirmiş. Onlar da mutlu bir şekilde yanından ayrılmışlar. Adamlar gittikten sonra Kral yaverlerine bunlardan hangisinin daha akıllı olduğu sormuş. Tümü birincisi üstünde görüşlerini belirtirken, Kral yanıldıklarını söylemiş, sonra da onlara şöyle demiş:

“Bilgeler, toplum içinde azınlıktadır. Oysa ki aynı toplumda cahiller çok, aptallarsa sonsuz sayıdadır. Bunları yanına alan kişi tüm dünyayı yönetir.”

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

 

Bu yazı 2171 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
» CEHALET VE EĞİTİM
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
» SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter