23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
KAYBOLAN İNGİLİZ ALAYI
Yazı Tarihi: 05 Mart 2021 Cuma 06:02

21 Ağustos 1915 günü savaşın en şiddetli ve son anlarında Anzak Suvla Köyü 60. Tepede gün ağarırken gök berraktı. Görünürde altı veya sekiz tane, hepsi birbirinin eşi olan ekmek somunu biçiminde ki bulut, 60. Tepenin üzerinde yayılmış duruyordu. O sırada saatte altı veya sekiz kilometrelik bir hızla güneyden esen meltem olmasına rağmen, bu bulutların ne biçimleri ne de yerleri değişiyordu.

Meltemin etkisiyle kayıp gitmediler. Bunlar bulunduğumuz yere göre 60 derecelik bir yükseklikte asılı duruyorlardı. Bulut kümesinin tam altına gelen yerde toprağın üstünde duran aynı biçimde bir bulut daha vardı. Yaklaşık 250 metre uzunluğunda, 65 metre yüksekliğinde ve 60 metre genişliğindeydi. Bu bulut oldukça yoğundu. Yapısı katı madde gibiydi. İngilizlerin bulunduğu bölge savaş yerine 1000 metre kadar uzaktaydı. Üçüncü bölüktekiler oradaydı. Aralarında bizde vardık. İçinde bulunduğumuz siperden güneybatı doğrultusunda yere inmiş bulut duruyordu.

Bulunduğumuz yer 60. Tepeye göre 80 metre daha yukarıda olduğundan üstten görebiliyorduk. Bu bulut daha sonra Kayaçık dere denilen kuru bir derenin yatağına doğru ilerlediğinde onun daha önce durduğu zemini bütünüyle görebildik. Bu bulut diğerleri gibi açık gri renkteydi.

4. Norfolk Taburunun bu kuru dere yatağında harekete geçerek 60. Tepeye doğru uygun adım yürüyüşe geçtiğini fark ettik. Buluta vardıklarında hiç çekinmeden dosdoğru içine girdiler . Ama tekrar içinden çıkıp 60. Tepede savaşa katılan hiçbir kimse olmadı.

Bir süre sonra askerlerin sonuncusu da görünmez olunca bulut sanki yükünü almışçasına yerden yükseldi. Herhangi bir bulut gibi yukarıda duran diğerlerine ulaşıncaya kadar yavaş yavaş havalandı. Bu ana kadar bulutlar yerlerinde duruyorlardı. Yerdeki bulut yükselip aynı hizaya gelir gelmez birden kuzeye doğru uzaklaşmaya başladılar. Trakya istikametine doğru gittiler. Bir saat içinde gözden kayboldular. Savaş sonunda bu tabur kayıp ve yok edilmiş sayıldı. Anzak çıkarmasının 50. Yılında da geç de olsa aşağıda imzası anlattığımız bu olayın kelimesi kelimesine doğru olduğunu beyan ederiz.

İstihkam eri 4/165 künyeli, F. Reichardt. Malata Bay of Plenty, İstihkam eri 13/416 künyeli, D. Nevnes-157 King Street Cambridge J. L. Newman, 75 Freyberg Street Octumoctai Touranga.

İngiliz Başkomutanı General Hamilton, bu olayın vuku bulduğu günü korkunç itirafı, yine bir gün sonra günlüğüne şöyle geçirir: “22 Ağustos 1915 günü Çalılık arazi içinde cereyan eden karşılıklı düello korkunç bir şekilde hükmünü sürdürdü. Sis ve topçu ateşi yönünden, Tanrı Türklerden yana idi” der.

Savaştan sonra 1918 yılında İngiltere Hükümeti, Türkiye’ye resmi bir yazı gönderir ve kaybolan alayın akıbetini sorar ve Türkiye şöyle cevap verir: “Türkiye, ne onları esir etmiştir ne de ölüm kayıtları vardır. Hiçbir şekilde bu askerlerle ilgili bir bilgiye sahip değildir.”

Bu olayın görgü tanıkları olan yukardaki üç Yeni Zelandalı asker savaştan 50 yıl sonra basın önünde bu itirafta bulunmuştur.

 

Bu yazı 647 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YUMURTA
» KRAL, MÜNECCİM ve EŞŞEK
» KÖR TALİH
» BRAVO KIRKLARELİ’YE!
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter