19 Ocak 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN
8 Mart ‘Hayatımızdaki Kadınlara Teşekkür Etme Günü’
Yazı Tarihi: 08 Mart 2021 Pazartesi 05:44

Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır.

Aynı zamanda 8 Mart 1908'de ABD'nin New York kentinde çoğu sosyalist olan kadın işçilerin öncülüğünde sendikal haklar ve kadınlara oy hakkı talepleriyle düzenlenen mitinge de denk gelmektedir. Bu olaydan çok daha önce ise 8 Mart 1857'de yine ABD'nin New York kentindeki bir tekstil fabrikasında grevci işçilere polisin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin kurulan barikatlar nedeniyle kaçamamaları sonucunda 120 kadın işçinin ölmesi ile ölen kadınlar için bugüne 8 Mart Emekçi Kadınlar günü de denmiştir.

Benim için ise bugün hayatımızdaki kadınlara teşekkür etme günü. Başlayalım mı?

Teşekkürler çocuğunu büyütmek için evde kalan ve kariyerini yarıda bırakan iyi yürekli kadın. Çünkü bu senin seçimin, çocuğunu nasıl büyütmek istediğine bir tek sen karar verebilirsin değil mi? Hiç kimse de seni bunun için eleştiremez. Hem belki 3-4 sene sonra kaldığın yerden devam edersin, olamaz mı? Bu kadar verici olan tüm annelerin kadınlar günü kutlu olsun.

Teşekkürler özel sektördeki cam tavanları tek tek yıkan güçlü kadın yöneticiler. Genç kadınlara bu kadar güzel örnek olduğunuz için. Teşekkürler bu kadar çalışkan olduğunuz için, çalışarak, emek vererek, belki çocuğunuzdan, evinizden hatta kendinizden ayrı geçirdiğiniz tüm o zamanlarda toplantılar yapıp dünyamıza katkı sağladığınız için. Çünkü çalışmak için nelerden vazgeçtiğinizi biliyoruz, iyi ki varsınız.

Teşekkürler her zaman kadın arkadaşlarına destek olan, ne olursa olsun onların yanında olan güzel insanlar. Kimseyi sadece kadın olduğu için yargılamayan dostlar. İnsanları “ama o erkektir yapar sen kadın kısmısın böyle olma” diye yargılamayanlar.

Teşekkürler kız çocuklarına erkeklerden daha farklı davranmayan ebeveynler. Onları da her şeyi yapabileceğine inandıran, erkek çocuklarından farklı olmayacağını söyleyen, kızların erkeklerle aynı haklara sahip olduğunu onlara öğreten anne babalar.

Teşekkürler eşlerine sonsuz destek olan kocalar. Onların yükselmesini kıskanmayacak olgunlukta olan erkekler. Bir kadının yükselmesinin onların erkekliğinden hiçbir şey götürmeyeceğini bilen adamlar. Karısı yorgun geldiğinde ona yemek hazırlayan sevgililer. Ondan fazla para kazansa da eşini kıskanmayan partnerler.

8 Mart kadınlar günü aslında çevremizdeki kadınlarla iletişim kurmak için bir yol. Aslında ne kadar çabaladıklarını gördüğümüzü onlara iletmek ve onlara teşekkür etmek için bir bahane. Annemize, iş arkadaşlarımıza, müdürümüze, kardeşimize, arkadaşımıza, hayatımızda olan tüm kadınlara binlerce kez teşekkürler.

Eril düzeni işte böyle yıkacağız. Kadın erkek eşitliğini böyle yayacağız. Birbirimize destek olarak, önümüze bakarak, içimizi ferah tutarak, daima ileri girmeye çalışarak ve asla pes etmeyerek. Kadın kadının yurdudur. İyi ki varsınız canım kadınlar!

Kadınlar günümüz kutlu olsun…

 

 

 

 

Bu yazı 2938 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 2 gencecik insan, 2 kaybolan hayat
» Yeter Artık!
» Affetmenin Gücü
» Ülkeden Kadın ve Hayvan Manzaraları
» Eşitsizliğe ve adaletsizliğe de kapalı mıyız?
» CADI AVI
» İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı Onları Yaşatacaktı…
» 8 Mart ‘Hayatımızdaki Kadınlara Teşekkür Etme Günü’
» Şehzade değil ‘Beyefendi’
» Gazetede Akıl Tutulması
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter