23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
SEYİR DEFTERİ
Yazı Tarihi: 09 Mart 2021 Salı 06:34

Kristof Kolomb Batı’ya doğru ilk yolculuğuna 1492 yılında çıktı. Mürettebat oldukça tedirgindi. Bilinmeyen sulara açılmış, bilinmeyen bir hedefe yönelmişlerdi. Yolculuğun ne kadar süreceği de bilinmiyordu. Kolomb, mürettebatın tedirginliğini çok iyi anlatmıştı. Bu nedenle Kristof Kolomb sefer süresince iki ayrı defteri tuttu.

Yazdığı seyir defterlerinden biri aslında sahteydi. Mürettebatın endişelerini gidermek ve gerçekleri onlardan gizlemek için yazıyordu. Bu sahte defterde, mesafeleri olduğundan kısa gösterdi, böylece adamlarının, evlerinin yakında olduklarını düşünmelerini sağladı. Asıl seyir defterini gizli tuttu çünkü burada gerçek mesafeler kaydedilmemişti.

İronik olan ise şu: Daha sonra ortaya çıktı ki “sahte seyir defterine” kaydettiği hesaplar gerçeğine kaydettiklerinden daha doğruydu.

BÜYÜK İŞLER

Büyük işler başarmak için, sadece harekete geçmek yetmez. Ne yapmak istediğinizin rüyasını da görmeniz gerekiyor; sadece rüyasını görmek yetmez, rüyanın gerçekleşeceğine de inanmak gerekir.

Anatole France

1921 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, Fransız yazar.

BEKLEMEYİN YAPIN

Olağan fırsatları beklemeyin…

Yapın, aynı çoban Ferguson’un yıldızların arasındaki mesafeyi bir avuç cam bilye ve bir iple ölçtüğü gibi.

Yapın, aynı George Stephenson’un ilk buharlı lokomotifi, bir parça tebeşirle madendeki kömür vagonlarının üzerinde çalışarak yaptığı gibi…

Yapın, aynı Napoleon’un olanaksız yüzlerce durumu olanaklıya çevirdiği gibi.

Yapın, savaşta ve barışta bütün liderlerin yaptığı gibi. Unutmayın altın fırsatlar tembeller için hiçbir şeydir; ama gayret ve çaba en sıradan fırsatları altına çevirir.

Not: olağanüstü fırsatları beklemeyin, sıradan fırsatları yakalayın ve onları büyük ve önemli hale getirin.

FIKRA:1

Bir İngiliz doktor diyor ki: “tıp bilimi biz de öyle ilerledi ki, biz bir adamın beynini alırız ve başkasına koyarız ve onu altı haftada iş arayacak hale getiririz.”

Alman doktor diyor ki; “bu hiçbir şey değil, biz bir adamın beynini çıkarırız ve başkasına koyarız ve onu dört haftada savaşa hazır hale getiririz.”

Amerikalı doktor diyor ki; “beyler siz çok gerilerdesiniz. Biz Teksas’tan bir beyinsizi aldık ve Beyaz Saray’a koyduk. Şimdi ülkenin yarısı iş arıyor, yarısı da savaşa hazırlanıyor.”

FIKRA:2

İşviçre, Çin’e savaş ilan etmiş. Bir şekilde Çin’e kadar gelmişler. Haber Çin Başbakanı’na geç ulaşmış.

“Başbakan’ım, İsviçreliler saldırdı. Pekin’e girdiler.”

“İsviçre’de ne?”

“Avrupa’da bir ülke.”

“Kaç kişi bunlar?”

“5 milyon”

“Hangi otelde kalıyorlar”

YOKSULLUK OKULU

Lion şehrinde, aşağı yukarı iki buçuk asır önce verilen bir ziyafette, bir tablonun Yunan Mitolojisi’ne veya tarihine mi ait olduğu tartışılıyordu. Ev sahibi uşaklarından birine dönerek, tablonun neyi gösterdiğini anlatmasını istedi,. Davetlilerin büyük hayreti içinde uşak, resmin her kısmına ait o kadar açık, kısa doğru ve inandırıcı bilgi verdi ki tartışma hemen sonra erdi.

Misafirlerden biri, uşağa saygıyla; “hangi okulda okudunuz bayım?” diye sordu.

Genç adam; “ben bir çok okulda okudum. Fakat uzun süre kaldığım ve en çok faydalandığım, hayatı öğrendiğim okul; “yoksulluk okuludur” diye cevap verdi.

Gerçekten de o, henüz bir uşak olduğu halde bir süre sonra eserleriyle Jean Jacques Rousseau en büyük dehası olarak anılmaya başlandı.

Bu yazı 327 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YUMURTA
» KRAL, MÜNECCİM ve EŞŞEK
» KÖR TALİH
» BRAVO KIRKLARELİ’YE!
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter