23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
Yazı Tarihi: 10 Mart 2021 Çarşamba 06:09

Sosyal Güvenlik Kurumundan veya E-Devlet’ten alınan sigortalı hizmet dökümlerinde, bazı aylara ait sigortalı hizmetlerin yanında (S), (K) veya (Ş) harfleri görülmektedir.

Bu harflerden (S) harfi sahte işyeri, (K) harfi kontrollü işyeri, (Ş) harfi şüpheli işyeri, anlamına gelmektedir.

Sahte İşyeri: Gerçekte hiçbir ticari ve mesleki faaliyeti olmadığı ve somut bir varlığı bulunmadığı halde, işyeri dosyasından sahte sigortalılık bildirimi yapmak amacıyla, çoğu kez gerçekte var olmayan adresler beyan edilerek (boş dükkan vb.) sadece sahte sigortalı bildirmek amacıyla işyeri dosyası tescil edilen yerlerdir.

Şüpheli İşyeri: Sahte işyeri olma ihtimali yüksek olan işyerlerine yapılacak olan işyerleri.

Kontrollü İşyeri: Sahte işyeri olduğu tespit edilen kişiler ve şirketler adına kayıtlı diğer işyerleri.

Hizmet dökümünde (S) – (K) – (Ş) harfleri görünen sigortalı hizmetlerin bildirildiği işyeri ilgili olarak SGK inceleme başlatmış demektir. Bu inceleme sonuçlandığında, gerçek çalışmaya dayandığı tespit edilen sigortalı hizmetlerle ilgili uyarılar kaldırılır, gerçek çalışmaya dayanmadığı tespit edilen sigortalı hizmetler ise iptal edilir.

Ayrıca hizmet dökümünde (S) – (K) – (Ş) harfleri yer alan kişiler emeklilik başvurusu yaptıklarında, SGK konuyla ilgili inceleme sonuçlanana kadar emeklilik işlemlerini başlatmayabilir, işlem sonuçlanınca emeklilik başvurusunu dikkate alabilir. Eğer kişinin sigortalı hizmetleri tamamen silinmişse emeklilik başvurusu reddedilir, hizmetlerinin bir kısmı silinmişse kalan sigortalı hizmetlerin emeklilik için yeterli olması halinde emeklilik işlemi yapılır ve emekli aylığı bağlanır.

Kişi zaten emekli olmuşsa, sahte sigortalılık nedeniyle hizmetleri iptal edilmişse, bu durumda kalan sigortalı hizmetleri emeklilik için yetmiyorsa emekli aylığı kesilir, ödenmiş olan tüm aylıklar faiziyle birlikte geri alınır. Kalan sigortalı hizmetler emeklilik için yeterliyse emekli aylığı kesilmez. Eğer maaşında azalma olursa, bu durumda da geriye dönük fazladan ödenmiş olan aylıklar faiziyle birlikte geri istenir.

Hizmet dökümünde (S) – (K) – (Ş) harfleriyle karşılaşanların gecikmeden SGK’ya başvurarak konunun ne olduğunu öğrenin. SGK tarafından yapılan inceleme sonucunda sigortalı hizmetleri silinmiş olan kişi, eğer silinmiş olan sigortalı hizmetleri gerçek çalışmaya dayanıyorsa SGK’ya konuyla ilgili itirazda bulunabilir. İtirazının reddedilmesi ve sigortalı hizmetlerinin silinmiş olması halinde işyerinin bulunduğu yerdeki İş Mahkemesine Kurum işleminin iptali ve iptal edilen sigortalı hizmetlerinin geçerli sayılması talebiyle açılabilir.

YENİ GELİŞME

Fesih yasağı ve nakdi ücret desteği uzatıldı. 9 Mart 2021 tarih ve 3592 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararına göre 4857 sayılı İş Kanunun geçici 10uncu maddesi kapsamındaki “fesih yasağı ve buna bağlı olarak nakdi ücret desteği” 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Tekstil fabrikasında ütücü olarak çalışıyordum. Geçtiğimiz gün beni bu görevden alıp temizlik işlerine verdiler. Ben bu görevi kabul etmek istemedim fakat kabul etmezsem istifa et git dediler. Bu görevi kabul etmek zorunda mıyım?

CEVAP: İş yerlerinde sık sık karşılaşılan sorunlardan birisi de çalışanların statüsünün değiştirilmesidir. İşveren, performansını yeterli görmediği çalışanlarını başka birimlerde görevlendirebiliyor. Ancak bu değişiklik sırasında işçinin de statüsü değiştiriliyor. İşveren çalışanın haberi olmadan veya rızası olmadan statüsünü değiştiremez.
Çalışanın iş sözleşmesinde yer alan görev ve tanımları da tek taraflı olarak değiştirilemez. Örneğin bir şirkette şoför olarak işe alınan kişi, işveren tarafından çalışanın rızası olmadan temizlik görevlisi olarak görevlendirilemez.

SORU: 23 yaşındayım bu yıl yüksek lisansa başladım.  Üniversitede okurken rahmetli babamın emekli maaşından yararlanıyordum. Yüksek lisans yaparken de bu maaşı alabilir miyim? Münir Y.

CEVAP: Lisansüstü eğitim ve doktora eğitimi, yükseköğrenim kapsamında değerlendirildiğinden, lisansüstü eğitimine veya doktora eğitimine devam eden erkek çocukların aylıkları 25 yaşını dolduruncaya kadar kesilmeyecektir.

Bu yazı 3659 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ücretsiz İzin Desteği Verilen Sektörler Genişletildi 
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
» Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
» Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
» Uzaktan Çalışma Hayatımıza Girdi
» HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter