25 Haziran 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
  ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
Yazı Tarihi: 18 Mart 2021 Perşembe 06:46

                              Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümünde şehitlerimizi  şükranla minnetle saygıyla anıyoruz. Yurduna sevgiyle bağlı Türk Ulusu, tarihin her döneminde bağımsızlığını, özgürlüğünü koruma kararlılığı göstermiş, bu uğurda canını vermekten kaçınmamıştır.

Ulusumuz, varlığına, yönelen tüm tehditlere karşı özveriyle savaşım vermiş, Kahraman Ordumuzla kenetlenerek, her zaman gururla andığımız unutulmaz zaferler kazanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, başta Yüce Atatürk olmak üzere, yurdunu seven, ülkesine inanan ve kendini Ulusuna adayan kahraman insanlarımızın bizlere en büyük mirasıdır.

Gelibolu Yarımadası Kanlısırt’ta, yaralı bir Anzak askerini kucağında taşıyan Türk askerinin tasvir edildiği 'Mehmetçiğe Saygı Anıtı' dünya savaş tarihinde eşi benzeri olmayan  insanlığın önemini dünyaya haykıran bir ibret abidesidir.

Anıtın hikayesini hatırlatmak isterim:

Çanakkale Savaşlarında Kanlısırt’ta birbirlerine yakın siperlerde yoğun ateş devam ederken bir Anzak subayı kendi siperlerinin önüne yaralı olarak düşmüş ve acı içerisinde kıvranmaktadır. Ateş devam ettiğinden Anzaklar kendi subaylarına yardım edememişlerdir. Bu sırada Türk siperlerinden beyaz bir mendil sallanmış ve ateş kesilmiştir. Siperden çıkan bir Türk askeri yaralı Anzak subayına doğru giderek onu kucaklamış ve Anzak siperlerine bıraktıktan sonra tekrar yerine dönmüştür. Ardından ateş devam etmiştir.”

Bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, yurt sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimiz, sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacaktır. Bugün hepimize düşen en büyük görev, atalarımızın güzel ülkemiz için ödedikleri büyük bedelin anlam ve önemine vararak, yurt topraklarına, Cumhuriyetimize ve kazanımlarına aynı bilinçle sahip çıkmaktır. Bu, gururumuz ve kıvanç kaynağımız olan şehitlerimize borcumuzu ödeyebilmenin tek yoludur.

Bağımsızlığın ve özgürlüğün öneminin bir kez daha anımsandığı Şehitler Günü'nde, Yüce Önder Atatürk'ü, silâh arkadaşlarını, ülkesi ve Ulusu için canını veren tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve gönül borcuyla anıyoruz.

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 3466 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» NELER DEĞİŞTİ VE DEĞİŞİYOR
» BEN SENİN YERİNDE OLSAM
» ATATÜRK YÜREĞİMİZDE YAŞIYOR
» Cumhuriyet bir aydınlanma devrimidir
»  ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI
»  19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter