25 Haziran 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Göksal ÇİDEM
Dünya su ve orman günü
Yazı Tarihi: 22 Mart 2021 Pazartesi 06:47

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2012 yılında orman kaynaklarının önemini vurgulamak amacıyla 21 Mart tarihini "Dünya Ormancılık Günü" olarak ilan etmiştir.  

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu  1993 yılında 22 Mart tarihini Dünya Su Günü,  ilan etmiştir.

2021 yılında 21 ve 22 Mart Dünya Ormancılık ve Dünya su gününde Ormanlarımız ve sularımızın durumu nasıl?

Ormanın sesi, suyun rengi değişti.

 Ormanların sesinin değişmesine neden tahribatlar, adına yatırım denen projelerle her geçen gün çoğaldı, çoğalıyor. Projeler artarken Ormanlar azalıyor, sular kirleniyor.

Orman alanları daraldı. Hem de inanılmaz bir biçimde daraldı. Daralma tüm hızıyla devam ediyor. Daralma devam ettikçe yaban hayatı da sığınacak yer arıyor. Bulamayınca yok oluş hızlanıyor.

Ormanlar, bitki ve hayvan türleri için kritik yaşam barınma ve üreme alanlarıdır. Ormanlarda yaşayan türler, orman sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar.

Ormanlık habitatlarda meydana gelen değişiklikler, onlara bağlı olan türlerin yok olmasına yol açıyor.  

Kritik yaban hayatı alanlarının ormansızlaşmaya karşı korunamaması, biyolojik çeşitliliğin kaybı ve nesli tükenmekte olan türlerin neslinin tükenmesi anlamına gelir.

Karasal türlerin %80’i ormanlarda yaşıyor. Bugüne kadar Dünya üzerinde ki canlılar 5 defa kitlesel yok oluşla karşı karşıya geldi. Tahribat ve kirlilik bu hızla devam ederse, şu anda ki türlerin altıncı büyük kitlesel yok oluşla karşı karşıya olduğunu düşünüyoruz.

 Orman habitatlarının korunması, biyoçeşitliliği korumanın anahtarıdır.  

Ormanların eski haline getirilmesi, biyoçeşitliliğin var olmasını sağlamasının yanı sıra, Ormanların korunması su güvenliğimiz için de önemlidir.

Ormanlar, dünya çapında temiz ve bol miktarda su sağlamak için kritik öneme sahiptir. Sağlıklı ormanlar suyu filtreler, erozyonu azaltır, yağışları düzenler, yeraltı suyu alanlarını doldurur ve kuraklık ve sellerin etkilerine karşı tampon görevi görür. 

Su varlığı çevre sağlığı ve gıda güvenliği açısından da ayrıca büyük önem taşımaktadır.

Tahribata uğramış orman alanları  suyu düzgün bir şekilde filtreleyemez. Buna bağlı olarak yaşamını sürdürebilecek ı olan topluluklar için su rejimini  düzenleyemez.  Erozyon, sel ve heyelan  riskleri artacaktır.

 Günümüzde İklim krizi etkisiyle de şiddetlenen beklenmeye aşırı hava olayları daha da artacak, can ve mal kayıplarına neden olacaktır.

OGM’ye göre 2020 yılı için öngördükleri 31 milyon metreküp hedefi tutturulursa, ülkedeki odun üretimi miktarı sadece 15 yıl içinde 2.5 kata yakın arttırılmış olacak. Bu miktar, önceki dönemlere göre kabul edilemez bir artışı ifade ediyor ve ormanların geleceğini tehdit ediyor.

Dünya orman gününde 1/3 Bulgaristan’da 2/3 Türkiye’de bulunan Istrancalardan bir örnek.

Karşı tarafta hayvanlar orman içinde dolaşırken, Bizim tarafta maden işletmelerine ait kamyon ve iş makinaları dolaşıyor. Bir tarafta hayvanlar, bir tarafta kamyonlar dolaşıyor.

Dünya su gününde ki örnek yine Istrancalardan verelim.  Karşı taraftaki Istrancalardan Veleka Nehri, bizim tarafta ise Ergene nehri. Veleka Nehrinden SU, Istrancalardan tertemiz doğan Ergene Nehri’nden sanayi ile buluştuktan sonra SIVI akıyor.

         Doğaya yapılan zulmün hesabı da bedeli de ağır oluyor. Can ve mal ile ödeniyor.   Her şeyi yasalara kanunlara yönetmeliliklere göre yapsanız da, ÇED olumlu, ÇED gerekli değil,  deseniz de, Doğa bu planlardan anlamaz. Su akar yolunu bulur der. Yoluna yaptıklarınızı yok eder, geçer gider.  

Biz dünyayı bir an ferahlayınca hatırlıyoruz. “Oh be dünya varmış“ diyoruz.    Ama dünya her geçen gün daha kötüye gidiyor. Tahribat bu şekilde devam ederse “bir varmış, bir yokmuş” demeye az kaldı

         Bizler  ‘yaşamı savunuyoruz’  Milyonlarca yıldır, yaşam kaynağı olan doğal varlıklarımızı korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir Dünya bırakma derdindeyiz.

 

Bu yazı 12592 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Toprak Bayramı!
» Aynı dağın iki nehri
» Coğrafya nehirler için kaderdir
» Bir sulak alan hikayesi Istrancalar İğneada Longoz (Subasar) Ormanları
» 2021’den 2022’ye giderken
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» Ahlat ağacını ağlatmayacağız
» Dünya su ve orman günü
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» HİBAKUŞA  -  TRAKUŞA!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter