20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
Yazı Tarihi: 24 Mart 2021 Çarşamba 06:32

Sosyal güvencesi olmadığı için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Genel Sağlık Sigortalı (GSS) olarak tescil edilen kişilerin GSS prim borçları gelir testi sonucuna göre sadece istisnai durumda silinmektedir. Bu istisnai duruma göre, SGK’nın gönderdiği GSS kapsamına alındığı ve gelir testine başvurması gerektiğine dair yazıyı aldığı tarihten itibaren bir ay içinde gelir testine başvuran ve gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkan kişinin birikmiş GSS prim borcu silinmektedir. Bunun dışında gelir testine başvuran kişinin aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıksa bile geriye dönük birikmiş prim borcu silinmemektedir.

Genel uygulama yukarıda anlattığım şekilde olmakla birlikte, 17 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7256 sayılı Borç Yapılandırma Kanunu ile SGK tarafından 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortası kaydı yapılmış olup, gelir testine hiç başvurmayanlardan 17 Kasım 2020 – 31 Mart 2021 tarihleri arası gelir testine başvuranların, gelir testi sonucuna bağlı olarak birikmiş tüm GSS prim borçlarının silinmesi imkanı getirilmiştir.

GSS prim borçlularının bu imkandan yararlanabilmeleri için;

  • 17 Kasım 2020 tarihinden önce hiç gelir testi yaptırmamış olmaları,
  • 31 Mart 2021 tarihine kadar ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi için başvurmaları,
  • Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkmış olması gerekiyor.

-OKURDAN GELENLER-

SORU: 01-13 Mart olmak üzere toplam 13 gün hastalığından dolayı rapor alan bir işçimizin maaşını tam olarak ödemek istiyoruz. Bu işçimiz bu durumda rapor parasını da alabilir mi? Ayrıca bu durumda SGK’ya nasıl bir bildirim yapacağız?

CEVAP: İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumundan geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalılara, SGK tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği ile normal günlük kazançları arasındaki fark ücretleri veya SGK tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği dikkate alınmaksızın ayrıca normal günlük ücretlerinin ödendiği durumlarda, geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalılara istirahatli bulundukları süreler için işverenlerince yapılan bu ödemeler, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 80 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında değerlendirilerek prime tabi tutulacaktır.

Personelinizin 01/03/2021 – 13/03/2021 döneminde istirahatli olması nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumundan geçici iş göremezlik ödeneği alması halinde, işveren olarak siz de bu süreler için SGK tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği dikkate alınmaksızın tam ücretini ödeyebilirsiniz. Bu durumda zöz konusu sigortalınızın 2021/Mart ayındaki prim ödeme gün sayısı 30 olacaktır.

Eğer, istirahatli sürelerde ücret ödenmemesi halinde ise sigortalının 2021/ Mart ayındaki prim ödeme gün sayısı 31-13 =18 gün olacaktır.

SORU: Merhaba 1990 tarihinden bu yana esnafım. Bağkur’a borcum yok. Size sorum şu, kızımın doğum tarihi 15.06.1996 yaklaşık 3 ay önce çalıştığı işten ayrıldı. İşten ayrılırken 3 ay sağlıktan yararlanacağını söylemişler. Bu üç ay sonunda kızım benim üzerinden sağlıktan yararlanabilir mi yoksa Genel Sağlık Sigortası mı ödeyecek?

CEVAP: 1 Ekim 2008 tarihinden önce doğmuş olup bu tarihten önce bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı elde etmiş olan kız çocukları, evli olmadıkları sürece yaşları ne olursa olsun sosyal güvencesi olan ana veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabilecekleredir. Yani kızınız evli olmadığı sürece sizin üzerinden sağlıktan yararlanacaktır.

 

Bu yazı 2528 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
» Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
» Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
» Uzaktan Çalışma Hayatımıza Girdi
» HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
» İşten Çıkış Kodu Değiştirilebilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter