19 Nisan 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
Yazı Tarihi: 31 Mart 2021 Çarşamba 06:26

Ülkemizde emeklilik şartlarını yerine getiren kişilerin, emekli aylığı başvurusunda bulunması için işten ayrılması gerekiyor.

Geçtiğimiz gazetelerde ve sosyal medyada gündeme gelen, 01.10.2008 yılından önce yürürlükte olan 506 sayılı Kanun maddesinde bu konuya ilişkin olarak yer alan hüküm Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Anayasa Mahkemesinin iptal kararı eski kanun hükmüyle ilgili olduğu halde, SSK kapsamında sigortalı olanların işten ayrılmalarına yani sigorta çıkışlarının verilmesine gerek kalmadan SGK’ya emeklilik başvurusunda bulunabileceği şeklinde bir algı oluştu.

Sosyal Güvenlik Kurumu yayımladığı 2021/5 sayılı ve “Anayasa Mahkemesinin 506 Sayılı Kanun’un Mülga 62’nci Maddesinin Birinci Fıkrasına İlişkin Kararı” konulu Genelgesinde; konuya ilişkin aynı düzenlemenin yeni yasada da yer aldığı gerekçesiyle uygulamanın aynen devam edeceğini belirtti. Dolayısıyla bu konuda değişen bir şey yok, emeklilik başvurusu yapan kişinin eskiden olduğu gibi çalıştığı işten ayrıldıktan sonra emeklilik başvurusu yapması gerekiyor.

Uygulama aynen devam etse de, buna karşılık emeklilik başvurusu yapan kişi eğer işyerinde çalışmaya devam edecekse, emeklilik başvurusunu yaptığı günden sonraki gün sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak tekrar sigorta girişi verilebiliyor ve çalışmasına devam edebiliyor, buna engel bir durum yok.

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Çalıştığımız firma gece vardiyalarında fazla mesai yapmamızı istiyor. Birkaç bayan arkadaş fazla mesai yapmak istemediğimizi söyledik. Ancak muhasebe servisi sözleşmemizde fazla mesai yapmayı kabul ettiğimizi söylüyor.  Eğer kabul etmezsek te istifa edip işten ayrılmamızı söylediler. Bu durumda ne yapmalıyız?

CEVAP: Kadınların gece vardiyalarında çalıştırılma şartları Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik’te düzenlenmiştir.
• Kadın çalışanlar gece postalarında yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz. Turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde yazılı onayının alınması şartıyla yedi buçuk saatin üzerinde çalışabilir.
• Toplu taşıma araçları ile gidip gelme zorluğu bulunanları işverenleri ikametgâhlarına en yakın merkezden, işyerine götürüp getirmekle yükümlüdür.
• Gece vardiyasında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına dair işyeri hekiminden sağlık raporu alınması gerekir. Ayrıca işveren işyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla sağlık muayeneleri yapılır.
• Kadın çalışanın kocası da vardiyalı çalışıyorsa, kadın çalışanın isteği üzerine gece vardiyasının kocasının çalıştığı gece vardiyasına rastlamayacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Eşlerin aynı gece vardiyasında çalışması imkan dahilinde karşılanır.
• Gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden itibaren bir yıl süre ile gece vardiyasında çalıştırılamazlar. Emziren kadın çalışanlarda bu süre, işyeri hekiminden alınan raporla altı ay daha uzatılabilir. Bu durumdaki çalışanlar gündüz vardiyasında çalıştırılır.

Yukarıda da belirtildiği gibi işyeri gece vardiyasında sizi 7,5 saatten fazla çalıştıramaz. Eğer bunda ısrar ederse ve işten ayrılabilir ve haklarınızı alırsınız.

SORU: Fazla mesai yaptığımız saatlerin ücretini almak yerine bu saatlerin ücreti almayıp bunu izin olarak kullanabilmek için ne yapmalıyım?

CEVAP: Fazla çalışma yapan işçi fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yaptığı andan zamlı ücretinin tahakkukunun yapılacağı tarihe kadar talep başvurusunda bulunabilir. Örneğin aylık olarak ücret ödenen bir işyerinde Mart ayının ilk haftasında fazla çalışma yapan bir işçi Mart ayının ilk haftasından Mart ayının sonuna kadar işverene başvurabilecektir. Mart ayının sonundan itibaren bordrolama vb. işlemler sona ereceğinden ve işçinin fazla çalışma ücreti ödenmiş olacağında artık izin talebinde bulunmanın bir anlamı kalmayacaktır.

 

Bu yazı 2312 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
» Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
» Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
» Uzaktan Çalışma Hayatımıza Girdi
» HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
» İşten Çıkış Kodu Değiştirilebilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter