14 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
KAZ NASIL PAYLAŞILDI?
Yazı Tarihi: 31 Mart 2021 Çarşamba 06:31

Eski zamanlardan birinde, bir köyde iki komşu varmış. Bunlardan biri çok budalaymış. İki lafı bir araya getirip sohbet edemez dünyada, çevresinde olup bitene akıl erdiremezmiş. Ama nasıl olmuşsa, parası da bolmuş. Yani dünya da bir sıkıntısı yokmuş.

Diğer komşu ise çok akıllıymış akıllı olmasına ama onun da hiç parası yokmuş. Hem de öylesine büyük bir yoksulluk içindeymiş ki çocuklarına yedirecek ekmeği bile zor bulurmuş.  Fukaranın bütün varlığı bir kazmış. Onu gözbebeği gibi korurmuş.

Fakat bir gün süren bir açlığın ardından kazını kesip çocuklarına yedirmek zorunda hissetmiş kendini yoksul komşu. Kazı pişirmiş, çocukların önüne sofraya koymuş ama yanında katık edecek ekmekleri yokmuş.

“Kazın bir kısmını komşuma götürsem herhalde bana biraz un verir” diye düşünmüş ve kızarmış kazı tepsiye koyup soluğu komşusunun evinde almış.

“Sevgili komşum” demiş. “Kızarmış kaz getirdim size lütfen kabul edin. Biraz un verirseniz karşılığında memnun olurum.”

“İki oğlum, iki kızım var.” karımla ben de varım. Bu kazı bizlerin arasına eşit olarak pay edersen sana istediğini veririm. Eğer iyi pay etmezsen kazı elinden alırım, un da vermem” demiş zengin komşu.

Yoksul köylü eline bir bıçak almış ve kazın kafasını kesip komşusunun tabağına koymuş ve şöyle demiş; “Ailenin başı sensin, kazın başı da senin”, kazın gerisini kesip evin hanımına uzatmış; “Evi koruyan, geri planda her şeyi kuran sensin.” Bacakları kesip oğlanlara uzatmış; “babanızın yolunda gidin” İki kanadı kesip kızlara vermiş; “nasıl olsa bir süre sonra evlenip, kanatlanıp gideceksiniz”. gövdesini de kendisi almış.

“Biz köylüler ince işlerden anlamayız. Kazın kalın kısmı benim olsun!”

Köylünün kazı bu şekilde pay etmesi, zengin komşunun çok hoşuna gitmiş. İnce zekalı esprili köylüye iki çuval un vermiş.

Köylü de hemen unları eve götürmüş, ekmek yapıp kazın yanında çocuklarıyla yemişler. Bütün aile bir güzel karnını doyurmuş.

MİSAFİRİN KÖPEĞİ

Zil sesine, koşarak kapıyı açan adam yıllardır görmediği eski bir dostu ve iri bir köpekle karşılaştı. Hiç tereddüt etmeden, “buyurun” diyerek onları salona aldı.

İki arkadaş daha oturmada, köpek bir masa lambası ile birkaç kıymetli bibloyu devirdi. Etrafı iyice kolaçan ettikten sonra da, gidip en rahat koltuklardan birine yerleşti ve koltuğun ahşap kollarını yalayıp kemirmeye başladı.

Ev sahibi, bütün bu olanları dişlerini gıcırdatarak seyrediyor ama eski dostuna ayıp olur diye sesini çıkarmıyordu. Bir köpek yüzünden, bir dostun kalbini kırmaya değer miydi?

Yenildi, içildi ve misafir ev sahibinden izin isteyerek gitmek üzere kalkıp kapıya doğru giderken, ev sahibi nihayet köpekten kurtulacak olmanın ferahlığı ile; “köpeğinizi burada mı bırakacaksınız?” dedi.

Bunun üzerine misafir hayretle; “ama o köpek benim değil ki” dedi. Ben onunla kapıda karşılaştım ve ikimiz birden içeriye alınca, senin olduğunu düşündüm”

YÜKSÜKLERİN EFENDİSİ

Uzun yıllar önce Hollanda’da Nicolas Bensehaten adında genç bir kuyumcu yaşıyordu. Kendisi gibi genç bir hanımla nişanlıydı ve yakında evleneceklerdi.

Nicolas bir gün nişanlısı dikiş dikerken, yanına geldi ve birlikte sohbet etmeye başladılar. Ancak Nicolas’ın dikkatini çeken bir şey oldu. genç kızın iğneyi iten parmağı delik deşik olmuştu. Yapmak zorunda olduğu bu iş yüzünden canı çok yanıyordu.

Nicolas hemen balmumuyla nişanlısının parmağının kalıbını çıkarttı. Birkaç gün sonra üzerinde iğnenin kaymaması için sayısız çukurcuk bulunan gümüş bir yüksük ile birlikte çıkageldi.

Bir süre sonra, bütün Hollandalı kızlar böyle bir yüksüğe sahip olmak istediklerinden kuyumcu Nicolas işi büyüttü ve kısa zamanda oldukça zengin oldu.

Bu yazı 409 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
» YETENEK NEDİR?
» UZUN BİR KIŞ SONUNDA
» GECE NÖBETÇİSİ
» AYININ DOSTLUĞU
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter