14 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
AYININ DOSTLUĞU
Yazı Tarihi: 01 Nisan 2021 Perşembe 06:20

Ejderha gibi koca bir yılan, bir ayıya sarılmıştı. Ayı can acısıyla feryat etmekteydi ki, cesur bir adam onu yılanın elinden kurtardı. Ayı canını kurtaran bu adama büyük bir sevgi ve minnet duyarak peşine takıldı. Ondan hiç ayrılmadı.

Birgün o adam, bir hastalığa yakalanıp yattı. Ayı kurtarıcısını bırakıp gitmedi, başucunda oturup onu beklemeye başladı. Oradan geçmekte olan birisi; “kardeşim bu ne hal?” dedi. “Senin bu ayıyla ne işin var?”

Hasta, bir süre önce bu ayıyı ejderhanın elinden nasıl kurtardığını ve ayının o günden beri kendisine büyük bir sevgi besleyerek, sadık bir dost gibi yanından ayrılmadığını anlattı.

Öteki; “Ey ahmak kişi! Bir ayıya gönül verme. Ona bu kadar güvenme!” dedi. “Ahmağın dostluğu, düşmanlığından beterdir. Sen akıllı isen, onu yanından uzaklaştır.”

Hasta bu sözler üzerine; “Sen bunu bizi kıskandığın için söylüyorsun ayıya ne bakıyorsun! Onun bana dostluğuna bak!” dedi.

Öteki; “Benim kıskançlığım bile bu ayının dostluğundan iyidir. Haydi kalk! Gidelim, bu ayıyı insandan üstün görme. Kendine, kendi cinsinden dostlar bul!” dedi.

Ancak hasta adam, onun sözlerini hiç dinlemediği gibi, “Ey kıskanç kişi, çekil git yanımdan!” diye azarlayıp kovdu.

Öteki; “Ben senin düşmanın değilim. Eğer benimle gelseydin, kendine iyilik etmiş olurdun.” Diyerek çekip gitti.

Bir süre sonra hasta adamın uykusu geldi, yatıp uyudu. Ayı ise dostunun başında bekliyor ve yüzüne gözüne konan sinekleri kovalıyordu. Fakat o kovdukça sinekler dönüp dolaşıp tekrar adamın yüzüne konuyordu. Hele bir tanesi vardı ki, çok inatçıydı. Ayı ne ettiyse onu kovamadı. Bunun üzerine kızdı öfkelendi. Gidip, ormandan değirmen taşı kadar bir taş alıp geldi. Baktı ki, o inatçı sinek, yine dostunun yüzünde dolaşıyor. Taşı öfkeyle kaldırıp, sineği ezmek için adamın yüzüne fırlatıp attı.

Kaya, adamcağızın yüzünü yamyassı ederek onu öldürdü.

UZMAN
Bir zamanların ünlü Amerikalı komedi sanatçısı Billie Burke, bir gemide seyahat ederken, yanı başındaki şezlongda yatan yolcunun fena halde nezleli olduğunu fark etmişti.

Adama; “Çok mu rahatsızsınız?” diye sordu.

Bulanık gözleriyle ona üzgün üzgün bakan adam, evet anlamında başını eğdi.

Bunun üzerine Billie Burke, kendinden çok emin bir eda ile; “Derhal kamaranıza inip sıcak su getirttim. İki aspirin yutun. Sonra yatın ve elinize geçirebileceğiniz bütün battaniyelerle iyice örtünün. Adamakıllı terlerseniz, soğuk algınlığınızdan eser kalmaz. Bu konuda tecrübe sahibiyim inanın. Kendimi tanıtayım… Hollywood artistlerinden Billie Burke”

Adam; “Teşekkür ederim” dedikten sonra ilave etti. “Ben de ünlü Mayo Kliniği’nin kurucusu Dr. Mayo”

YANLIŞ ADRES

Soğuk bir kış gecesi, komşusunun kapısının yumruklanmasıyla uyandım. Komşumun uykusunun bir hayli ağır olduğunu bildiğimden, yatağımdan kalkarak kapıyı açınca, postacı ile karşılaştım.

“Nedir bu gürültü?” gibisinden adamın suratına bakınca; “Acil bir telgraf efendim” dedi. “Komşunuzu mutlaka uyandırmalıyım!”

Postacı ve ben komşumla karısı uyanıncaya kadar kapıyı beraberce yumruklamaya koyulduk.

Sonunda komşum, uyku sersemi ve soğuktan titrer vaziyette kapıyı açtığında, postacı ona telgrafı uzatarak; “Norman Hummon’a telgraf” dedi.

Komşumun bana sert bakışını hiç unutmayacağım.

Çünkü telgraf banaydı…

 

Bu yazı 426 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
» YETENEK NEDİR?
» UZUN BİR KIŞ SONUNDA
» GECE NÖBETÇİSİ
» AYININ DOSTLUĞU
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter