14 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
GECE NÖBETÇİSİ
Yazı Tarihi: 02 Nisan 2021 Cuma 06:07

Brooklyn’de ihtiyar bir adam, yoldan karşıdan karşıya geçerken birden fenalık geçirdi ve yere yığıldı. Onu hemen ambulansla hastaneye kaldırdılar. Adam hastanede baygın bir halde yatarken kendine geldikçe oğlunu saklıyordu.

Hastanın cebinde buldukları bir mektup sayesinde oğlunun denizci olduğunu ve Kuzey Karolina’daki asker kampında görev yaptığı anlaşıldı. Durum hastaneden Brooklyn Kızıl Haç Merkezi’ne bildirildi. Onlar da bu haberi Kuzey Karolina Kızıl Haç Merkezi’ne ilettiler.

Hastanın durumu ağır olduğu için mesajı bir an önce yetiştirmek gerekiyordu. Bir Kızılhaç görevlisi ile bir subay bir cipe binerek delikanlıyı aramaya gittiler ve onu çamurlar içinde tatbikat yaparken buldular. Vakit kaybetmeden onu cipe bindirerek onu hava alanına götürdüler.

Genç adam hastanenin kapısından içeri girdiği zaman hava iyice karamıştı. Heyecanı yorgunluğu da bastırıyordu. Bir hasta bakıcı onu hastanın yanına götürdü ve ihtiyar; “İşte oğlunuz geldi” dedi.

Hasta gözlerini açıncaya kadar bunu birkaç kere tekrarlamak zorunda kaldı.

Kendisine verilmiş ilaçlarla uyuşmuş olan adam, karşısındaki üniformalı genci hayal meyal görüyordu. Elini uzattı. Asker kuvvetli parmaklarıyla ihtiyarın sıska titrek ellerini, cesaret vermek ister gibi şefkatle sıktı. Sonra hasta bakıcının getirdiği iskemleyi yatağın önüne çekti. Hastanede geceler bitmek bilmez. Bununla beraber denizci hala karanlık odada oturuyor, ellerini avuçlarının içinde tutarak ona biraz ümit biraz cesaret vermeye çalışıyordu. Hasta bakıcı içeri girdikçe delikanlıyı her seferinde aynı vaziyette buluyordu. Birkaç kere adama, dışarı çıkıp dinlenmesi için ısrar ettiyse de sözünü dinletemedi. Genç asker gözünü ve dikkatini ihtiyardan ayırmıyor, ne giren hasta bakıcıyı görüyor, ne de hastanenin çeşitli gürültülerine kulak veriyordu. Hatta bütün gece oğlunun ellerine sarılarak yattı ve gün doğarken can verdi. O zaman genç adam ihtiyarın elini yatağa bıraktı ve gidip hasta bakıcıyı çağırdı. Sonra da bekleme odasına geçerek oturdu. Hasta bakıcı gerekli muameleyi yaptıktan sonra askerin yanına gelerek baş sağlığı dilemek istedi, fakat asker sözünü kesti ve; “kimdi bu adam?” diye sordu.

Hasta bakıcı şaşırdı; “O, o sizin babanız!” dedi.

Asker; “Hayır, onu hayatımda ilk defa görüyorum.” diye cevap verdi.

“Peki sizi onun yanına götürdüğümde neden söylemediniz?” diye merakla sordu hasta bakıcı.

Genç asker; “İçeri girer girmez yanlışlığı anladım. Ama o ihtiyar oğlunu sabırsızlıkla bekliyordu. Ölmeden önce onu son defa görmek istiyordu. Öyle bitkin haldeydi ki oğlu olmadığımı fark edemezdi. O halde onun yerini alabilir, son saatlerini huzur içinde geçirmesine yardımcı olabilirdim. İşte bir anda bütün bunları düşünerek sustum ve kaldım.”

Genç asker, sözünü bitirdikten sonra arkasını dönüp gitti. İki gün sonra adamın asıl oğlu, babasının cenazesini kaldırmak için geldi.

Yanlışlığın sebebi çok basitti. Aynı birlikte görevli olan iki askerin isim benzerliği personel şefliğini yanıltmıştı. Sonradan yanlışlığı fark etmişler ve ihtiyarın oğlunu yola çıkarmışlardı.

Fakat bu yanlışlık dünyada ne iyi kalpli insanların bulunduğunu herkese göstermişti.

*

FIKRA: TAM İSABET

 

Bir İngiliz turist Mısır’daki Tutankamon heykelini ziyaret ederken, orada bulunan müze tercümanı gence sorar; “Bu heykelin yaşı kaçtır?”

Memur cevap verir; “Dört bin sene, altı ay, on gün”

Turist çok şaşırmıştır, hemen sorar; “Bu kadar ince hesabı buralarda hangi teknikle buluyorsunuz?”

Tercüman kendinden emin bir eda ile cevap verir; “Teknik falan değil, ben burada işe başladığımda bunun dört bin senelik olduğunu söylemişlerdi. Ben ise burada bir sene, altı ay, on gündür çalışıyorum. Ne eder?”

Bu yazı 296 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
» YETENEK NEDİR?
» UZUN BİR KIŞ SONUNDA
» GECE NÖBETÇİSİ
» AYININ DOSTLUĞU
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter