24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
Lüleburgazlı sanayici, tüccar, esnaf hemşerilerim
Yazı Tarihi: 05 Nisan 2021 Pazartesi 06:02

YAZAN: Mümin DERE- Eğitimci, Araştırmacı, Yazar  

SAYGI DEĞER LÜLEBURGAZLILARIN DİKKATİNE!                                                                                                       S.S. YÜKSEK TEKNOLOJİ KARMA KÜÇÜK SANAYI SİTESİYAPI KOOP.                                            BAŞKANLIĞINDAN DUYURU- ÇORLU/ TEKİRDAĞ

Marmara’nın parlayan yıldızı ÇORLU’da ÇERKEZKÖY Yolu üzeri, Yeni Otogar Arkası, geleceğe dönük plan ve projeleri olan, çevre yolu, Havaalanı, Tren İstasyonu ve şehir merkezine bağlantı yolları ile 500 dönüm arazi üzerine teknolojik, modern ve sosyal bir Küçük Sanayi Sitesi kuruluyor.                                                                 -A Tipi 1260 m2 arsa içinde 620 m2 zemin oturumu olan 160 adet büyük işyerleri,                                                -B Tipi 630 m2 arsa içinde 310 m2 zemin oturumu olan 64 adet küçük işyerlerinden oluşmaktadır.                       -Sitede Ticari Alanlar, İdari Hizmet Alanı,  Eğitim Tesis Alanı, Sağlık Tesis Alanı, Cami Alanı, Araç Şarj İstasyonu, Kantar, Merkezi Su Depoları, Spor Tesis Alanı, Sosyal Tesis Alanları, İtfaiye Alanı, Otopark Alanları, Arıtma Tesis Alanları, mevcuttur.                                                                                                                               -İş yerine üye olanlar tüm bu ortak alanlardan da hisse sahibi olacaktır.                                                                    ADRES: Kazımiye Mah. Dumlupınar Cad: No: 6/18, D Blok, D:30 ÇORLU/TEKİRDAĞ                www.yutekop.com       yutekop@gmail.com       info@yutekop.com                                                                 05322615301          05340741192      05524010769         02826736862                                                                                  Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı İsmet ALBAY- Çorlu/TEKİRDAĞ                                                                                                 **     **          **          **          **          **  

Saygıdeğer Lüleburgazlı sanayici, tüccar, esnaf hemşerilerim;                                                                              Bendeniz bildiğiniz gibi aslen öğretmenim. Bu bağlamdaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.            Ülkemizde ve Lüleburgaz’da kooperatifçiliğin ilk defa yaygın olmaya başladığı süreçlerde öğretmen meslektaşlarımız cüzi taksitlerle daire sahibi oluyorlardı. Ben de meraklandım, bir yapı kooperatifine girme teşebbüslerim oldu. Ne yazık ki birkaç tane kooperatife yaptığım müracaatlarım olumsuz sonuçlandı. Kişiliğimde nasıl bir problem gördülerse, beni kooperatiflerine üye olarak almadılar. Belki de beni aralarına alırlarsa malı götürmede keyifleri mi kaçacaktı bilinmez. Ama sonuçta ben bir kooperatife giremedim. 

Derken; Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterliği görevim sürecinde Lüleburgaz’daki tüm Kooperatiflerin dosyalarının görev ve sorumluluğumuz altında olmaları sonucu burada iki kooperatife birden girdim.

Emeklilikte serbest piyasada iş yerim de oldu. Bu sefer de Lüleburgaz Yeni Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ne de girmek istedim. Benim şanssızlığım ya, burada da beni bu sefer kurallar gereği kooperatife almadılar. Neden almadılar? Benden Ustalık Belgesi istediler. Bürokrasiden geldik ya ‘Ustalık Belgem’ tabi ki yok. Sonuçta 6-7 sene sonra Ustalık Belgemi almayı ve Lüleburgaz Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifi’ne girmeyi de başardım. Halen dahi bu kooperatifin ortağıyım, kooperatifin imkanlarından da yararlanmaktayım. Artık öğretmenliğin dışında Sanayici de olduk ya! İlgi alanlarımın da değişmesi sonucu ülkemizin uygar milletler seviyesine çıkarılmasında bir öğretmen olarak alın terimizin bulunmasını arzu etmemizin vatanımıza ve insanımıza karşı bir askerlik görevimiz olması gerektiği bilinci ile ülkemizin kuru ağacına çivi çakmaya devam etmemizin bizlere verdiği onur ve gurur gereği yukarıda ilanı bulunan kooperatife de kaydımı yaptırarak bu kooperatifin de ortağı oldum.                                                                                                              

Bu kooperatifi bulabilmem o kadar kolay olmadı. Ben biraz gezmeyi severim. Trakya’nın bütün yerleşim birimlerini tırım tırım taradım. Trakya’nın her yöresinde hep Organize Sanayi Bölgeleri var. Bizim gibi ‘orta direk’ sanayiciler oralara giremiyor. Başlı başına müstakil fabrika yatırımı yapacak iş adamlarının bir arada toplandıkları sanayi bölgeleri oraları. Yukarıda söz konusu kooperatif, bizim gibi veya bizim şartlarımızdan biraz daha iyice sanayicilerin barınabileceği özellikte kooperatiflerdir. Aslında Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanlığı benim yaşam öyküm gereği benden böyle bir istirhamda da bulunmuş olmasıyla bu yazımı kaleme alıyorum.

Türkiye’de kooperatifçilik ilk yaygın hale geldiği süreçlerde kooperatiflere hiç gereği yokken siyasi gözlerle bakanlar, yorum yapanlar oldu.                                                                                                                                   Şunu bütün samimiyetimle söylemeliyim ki; Böyle bir kooperatife girmek demek; devlet gücünü arkana almış olmaya benzer. Bir insanın yaşamında kuyruklu yıldız ya geçer, ya geçmez. Olur da geçerse, sen onu yakalamaya hazırsan yakaladın, yakaladın. Yakalayamadın; Eee! Kuyruklu yıldız senin keyfini beklemez. Şimşek gibi kaçar gider. Teşekkür ederim. Bol kazanç dileklerimle.

Mümin DERE. 05323231585                                                                     

Birlikten Kuvvet Doğar- ATASÖZÜ.

Bir Olmalıyız. İri Olmalıyız. Diri Olmalıyız.- ATASÖZÜ.

                              

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 15570 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Lüleburgazlı sanayici, tüccar, esnaf hemşerilerim
» HAYALİMDEKİ LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI (III)
» LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI BİNA İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR
» Sevdamız olan Lüleburgaz için isteklerimiz var
» EĞİTİMCİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR NEDİM MENEKŞE
» Eğitimci, Araştırmacı Yazar M. Sami Arı'ya Saygı Gecesi Yapıldı
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter