23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
O AKADEMİLER ‘ÇOKOMELLİ’ SAYIN BELEDİYE
Yazı Tarihi: 06 Nisan 2021 Salı 07:04

Görünüm Gazetesi’nin haberine göre, meclis toplantısında yerel yöneticimiz sayın Murat Gerenli akademilere yönelik eleştirilere karşı şöyle demiş:

“Çok üzülüyorum ki, zihniyetinizin, bakış açınızın göstergesi bu. Zamanında köy enstitülerini kapatan zihniyetle aynı zihniyet olarak düşünmeye başlıyorum ben bunu. Biz Lüleburgaz’da o ruhu, modern kent hedeflerine, halkımızın eğitimi için devam edeceğiz. Eksikler olabilir ama bu anlayış hiçbir zaman değişmeyecek. Aydınlanma yolunda yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Emin aganın başımıza musallat ettiği sözde akademi özde beton ihalelerine ilişkin bu kasabada kayıtlı en çok eleştiriyi getiren sıradan bir yurttaş olarak kayıkçı kavgasında söylenen yukarıdaki sözler bana cevap hakkı doğurmuş.

Sözde akademiler ucuz para döneminde ne yapacağını şaşırmış ve hayatı boyunca toplum için hiç bir şey üretmemiş, hep kendine çalışmış yetersiz yerel yöneticilere yutturulmuş yalancı dolmalardan biridir. O aralar 'Heykel Sempozyumu' adı altında toptancı mermer işçilikleri de satılmıştı sözde sanat sever belediyelere. Bu ucuz para tüccarları üzerine oynadıkları sanattan bihaber belediye başkanlarını o kadar iyi tanıyorlardı ki birbirine komşu Lüleburgaz ve Tekirdağ'a aynı heykelleri satmışlardı. (Heykellerin kentlerin yaşayan unsurları olduğu ve ihale ile toptancı gibi heykel yaptırılmayacağına ilişkin yazımı Görünüm'ün arşivinden okuyabilirsiniz)

Yani anlayacağınız Emin aga döneminde dünya paraya boğulmuştu ve yetersiz yönetici profili memleketin merkezinden en ücra köşelerine kadar bile icra-i sanat eyliyorlardı. Üretime yönelik tek adım atılmaksızın betona ve şatafata harcanıyordu ucuz para. Bu yetersiz yönetici profili parayı ezerken kimine armudun sapını, kimine ise çöpünü yedirdi. Bizim payımıza hiçbir işlevi olmayan, ön çalışması yapılmamış, ilgili paydaşlarla müzakere edilmemiş bu sözde akademi rezaleti kaldı.

Kayıkçı kavgasına konu olan sözde sanat akademisi şimdiye kadar 170 milyonu hüpletti ve hala da doymuyor. Daha da kötüsü doymayacak. Dünyanın artık terk ettiği bir modeli bizim gibi saftirik kasabalılara yutturanlar çok yaşasın e mi…

Size bu sözde sanat akademisi ile ilgili bir acı haberim daha var. Pandemisiz dönemde 600 koltuk kapasiteli salonlarını kendi verileri ile %25 oranında bile dolduramayan sayın belediye kasabaya bu iki salonun üç katı büyüklüğünde bir bina yaptı ki bu binanın işletim maliyeti yıllık 10 milyon lira olacak. Broadway salonları bile daha az yıllık giderle full kapasite çalışıyorlar.

O bina bir gayya kuyusu sayın belediye. Birdenbire bizim kasaba şapkadan tavşan çıkarıp dünya sanat merkezi haline gelmez ise o salonlar dolmaz.

Benim itirazım kayıkçı kavgasındaki itiraz gibi siyasi değil. İnsani bir itiraz. Baştan beri böyleydi.

Köy Enstitüleri yokluğun ve yeniden kuruluş mücadelesinin yarattığı dahiyane bir projeydi. Ona karşı çıkanlar toprak ağaları ve ülkenin değişimini istemeyen gericilerdi.

Oysa bu akademi saçmalıkları ucuz parayı görünce ne yapacağını şaşıran yetersiz yöneticileri manipüle eden cambazların armağanı bize.

Sizin aranızdaki siyasi kayıkçı kavgasına karışmam ama bu akademiler çok önemli değildiler sadece 'çokomelli' idiler sevgili belediye.

Pandemi zurnanın zartladığı yer oldu.

Artık onlar bu kasaba için ağır yükler olarak bir süre aramızda olacaklar ve yoksulluğun tavan yaptığı zamanlarda da metruk beton mezarlıklarına dönüşecekler.

Geçen yıl 46 milyon TL zarardaymışız cümbür cemaat. 2021 daha da çok zarar olacak. Gelin vazgeçin Emin aganın mirasından. O borca batık bir miras.

Ve inanın ki, afili kültür sanat şehriyiz lafları bu kötü mirası değiştiremez.

Gelin 'kendi kendine yeten şehrin' peşine düşelim.

Ekmek üretelim, iş üretelim, kasaba ekonomisinden KENDİ KENDİNE YETEN KENTE DOĞRU BİR CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ yapalım cümbür cemaat.

Ekmeğin olmadığı yerde aydınlık olmaz ve biliyoruz ki Köy Enstitüleri 'ekmek' için kurulmuştu.

Hürmetlerimle kabul buyurunuz...

 

Bu yazı 2903 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» O AKADEMİLER ‘ÇOKOMELLİ’ SAYIN BELEDİYE
» GERÇEĞİ SÖYLEYİN DOKTOR YAŞAYACAK MIYIZ!
» HADİ BE GÖZÜNÜ SEVDİĞİM SAYIN BELEDİYE!
» BİT PAZARINA NUR YAĞMAZ SAYIN BELEDİYE
» BİZ VARIZ VE BİZ HALKIZ SEVGİLİ KARDEŞLERİM!
» BİZ VARIZ VE BİZ HALKIZ SEVGİLİ KARDEŞLERİM!
» "Cumhuriyet aşk'tır oğul"
» 'İLK GENÇLİK DÜŞ'ÜMDEN MEZUN OLDUM SEVGİLİ KARDEŞLERİM
» AMAN DERİM SAYIN BELEDİYE 
» OCANINKİ KIYMETLİ DE, BİZİMKİLER BOSTAN KORKULUĞU MU.....
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter