23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
AH ŞU DOKTORLAR
Yazı Tarihi: 07 Nisan 2021 Çarşamba 06:48

Adam, bir doktora gidip son zamanlarda gözlerinin dışarıya fırladığını ve kulaklarının da hep uğuldadığını söyleyerek yardım istedi.

Doktor, adamı muayene ettikten sonra ciddi bir eda ile başını sallayıp; “Bademciklerinizin alınması gerekiyor” dedi.

Adam bademciklerini aldırdı, fakat bunun bir faydası olmayınca, başka bir doktora gitti.

Bu doktor ise adama bütün dişlerini çektirmesini söyledi.

Adamcağız dişlerini toptan çektirdi.

Ama ne gözlerinin patlaklığı geçti, ne kulaklarının uğultusu geçti.

Adam üçüncü doktora görünmeye karar verdi. Bu doktor, adama altı aylık ömrü kaldığını söyleyince adam çok üzüldü.

Madem ki yakında ölecekti, bari o zamana kadar krallar gibi yaşamalıydı. Gıcır gıcır son model bir araba aldı, üniformalı bir şoför tuttu, şehrin en iyi otelindeki daireye yerleşti. En lüks terziye 20 tane kostüm diktirdi. Hatta gömleklerini bile ısmarladı.

Gömlekçi; “Kol 16, yaka 34” diye ölçülerini alırken adam “yaka 33” diye düzeltti.

Gömlekçi tekrar ölçüp “34” diye ısrar edince adam; “Ama ben hep 33 yaka giyerim” dedi.

Bunun üzerine gömlekçi omuz silkip; “Siz bilirsiniz” dedi. “Ama ben uyarıyorum, 33 yaka giymeye devam ederseniz, gözleriniz patlar, kulaklarınız da uğuldar!”

*

ÜCRET NASIL ÖDENİR

Fransız romancısı Honore de Balzac bir seferinde Polonya’yı ziyarete gitmişti. Fakat hiç lisan bilmiyordu. Fransa’ya döndüğünde kendisine, arabacılara doğru parayı nasıl verdiğini sorduklarında şunu anlatmıştı; “Çok basit bir yöntem bulmuştum. Onlara tek tek bozuk para veriyordum. Arabacı gülümseyene kadar para vermeye devam ediyordum. Arabacı gülümseyince, uzanıp son verdiğim parayı geri alıyordum, çünkü fazla ödediğimi anlıyordum.”

*

BİR BARDAK SÜT

Howard Kelly, yoksul bir çocuktur. Okuldan arta kalan zamanlarında, kapı kapı dolaşarak bir şeyler satıyordur. O gün hiç para kazanamamıştır. Karnı acıkmıştır ama hiç parası yoktur. Bir evden yiyecek istemeye karar verir. Kapıyı genç bir kadın açar, Howard utanır ve sadece bir bardak süt ister. Buna rağmen kadın, Howard’a bir bardak süt getirir. Howard sütü içtikten sonra teşekkür eder. Parası olmamasına rağmen kadına; “Borcum ne kadar?” diye sorar. Genç kadın gülümseyerek; “Borcum yok ufaklık. Bize yaptığımız iyiliğe karşı bir almamamız öğretildi” der.

Howard, bir kez daha teşekkür ederek gider. Yıllar sonra, o genç kadın çok ciddi bir hastalığa yakalanır. Hastanede kendisine Howard Kelly adlı gen. Bir doktor bakar. Howard yıllar önce kendisine süt veren kadını hemen tanımıştır. Dr. Howard, uzun süren bir tedavi süreci sonunda kadını iyileştirmeyi başarır. Fakat hastaneden çıkma zamanı geldiğinde kadıncağızı başka bir dert sarmıştır. Tedavi ve hastane masraflarını karşılayacak durumda değildir. Kendisine uzatılan fatura zarfını üzüntüyle açarken kenarındaki notu görür.

“Hastane masraflarının tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir…”

*

ALTIN KALP

Bir dostu, zor durumda olan Neyzen Tevfik’e yardım etmek istemektedir. Yolda karşılaştıkları bir esnada cebinden gizlice büyük bir miktar para çıkararak; “Üstat, az önce mendilinizi cebinizden çıkarırken bu parayı yere düşürdünüz” der.

Yapılan bu ince davranış karşısında gözleri nemlenen Neyzen Tevfik ise; “O yere düşen, sizin altın kalbinizdir dostum” der.

MEKANİK FELSEFESİ

Rene Descartes, İsveç Kraliçesi Christina’ya mekanik felsefesini açıklamaya çalışıyordu. Ona göre tüm hayvanlar ve insanlar saate benzeyen mekanizmalardan başka bir şey değildi.

Kraliçe bir süre düşündükten sonra şu cevabı verdi; “Ben asla ama asla bir saatin bebek doğurduğunu görmedim…”

Bu yazı 454 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YUMURTA
» KRAL, MÜNECCİM ve EŞŞEK
» KÖR TALİH
» BRAVO KIRKLARELİ’YE!
» KUYRUK ACISI
» KIRKLARELİSPOR 5- TURGUTLUSPOR 2
» NEYLE HATIRLANMAK İSTİYORSUN
» 3 BİLGE
» PAPAZIN PAPAĞANI
» AH ŞU DOKTORLAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter