23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
Yazı Tarihi: 07 Nisan 2021 Çarşamba 06:53

Çalışanlar işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de dahil olmak üzere, bir yıllık çalışma süresini doldurduğunda, yıllık ücretli izne hak kazanır.

Çalışanlara verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;
- 1 yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara 14 günden,
- 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden,
- 15 yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden, az olamaz.

Ancak on sekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. Bu süreler, iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleriyle artırılabilir, ancak azaltılamaz.

Çalışanın izin hakkı her bir yıllık hizmet süresinin dolması ile doğar ve hesaplanan her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini takip eden hizmet yılı içinde kullanılır. Örneğin 01.04.2020 tarihinde işe giren bir çalışan, 31.03.2021 tarihinde mesai bitiminde, izne hak kazanır ve bunu 01.04.2021 -31.03.2022 döneminde kullanması esastır. Ancak, uygulamada çalışanın ilerde hak kazanacağı izinden mahsup edilmek üzere, doğmamış izni kullanması ve yıllık izin sürelerinin takip eden döneme devri de söz konusu olabilmektedir.
Yıllık iznin yasada belirtilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur. Yıllık izin hakkı anayasal bir dinlenme hakkı olup, işçinin iş sözleşmesinin devamı sırasında ücrete dönüşmez ve bu haktan vazgeçilemez.
Yıllık izin hakkının, ücrete dönüşmesi için iş sözleşmesinin son bulması şarttır. Taraflar arasındaki, iş sözleşmesinin sona erme şeklinin ve feshin haklı nedene dayanıp dayanmadığının önemi bulunmamaktadır. Ancak, çalışanın, iş sözleşmesinin devamı süresinde kullanmadığı yıllık izinlere ait ücreti istemesi mümkün değildir.
İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki son ücreti üzerinden kendisine veya ölümü halinde hak sahiplerine ödenir.
-Yıllık Ücretli İzin Alacağında Zamanaşımı-
Yıllık ücretli izne ilişkin izin alacağının zamanaşımı süresi, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar ve 5 yıldır. Örneğin; 2010-2020 döneminde çalışan ve 01.04.2020 tarihinde işten çıkan veya çıkartılan bir işçi, fesih tarihi üzerinden 5 yıl geçmediği için ilk izne hak kazandığı 2010 yılından itibaren izin ücretini de talep edebilir.

Sonuç olarak, Yıllık ücretli izin hakkının ücrete dönüşmesi için iş sözleşmesinin sona ermesi gereklidir. Sona erme şekli ve nedeni önemli değildir. İşyeri devri fesih sonucunu doğurmaz. İş sözleşmesinin sona erdiği tarihteki çıplak ücret üzerinden hesaplanır. Gelir vergisi ve SGK kesintisine tabidir.

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Merhaba, kısa çalışma ödeneği alırken 15 Mart’ta istifa ederek işten ayrıldım. Kısa çalışma ödeneği alan işçi istifa ederse işsizlik maaşı alabileceğini duydum ve İŞKUR’a başvurumu yaptım fakat hakketmediğim söylenerek maaş bağlanmadı. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Kısa çalışmaya gidilen işyerlerinde kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan işçilerden son 3 yıl içerisinde en az 600 günü olup son 120 gündür iş sözleşmesi bulunanlar,  istifa ederek işten ayrılırlarsa işsizlik maaşı alabilir.

Koronavirüs nedeniyle yapılan kısa çalışma başvurularında şartlar kolaylaştırılmıştı. Son üç yılda en az 450 gün işsizlik sigortası primi olan ve son 60 gündür iş sözleşmesi var olan çalışanlar kısa çalışma ödeneği alabildiler. O yüzden kısa çalışmaya başladığınız tarihten geriye son 3 yılda prim gününüzü kontrol ediniz eğer en az 600 gününüz varsa İşkur’a tekrar başvurmanızı öneririm.

Bu yazı 2513 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ücretsiz İzin Desteği Verilen Sektörler Genişletildi 
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
» Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
» Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
» Uzaktan Çalışma Hayatımıza Girdi
» HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter