21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN
CADI AVI
Yazı Tarihi: 14 Nisan 2021 Çarşamba 07:00

Cadı avı; cadı olduğuna inanılan kimselerin yakalanması, yargılanarak veya yargılanmadan cezalandırılması olayıdır. Tarihte cadı avları genellikle cadıların yakılarak veya linç edilerek öldürülmesi ile sonuçlanmıştır. Aşağıdaki resimde de buna örnek ve de bir başkaldırı resmedilmiştir. Onu yakmaya çalışan toplumun ateşlerinde kendi sigarasını yakan bir kadını görüyoruz.

Mesela günümüzde kimlere cadı denir?

Güçlü kadınlara. Bağımsız ve kendi ayakları üzerinde duran, topluma karşı, toplumdan farklı fikirleri olan, biraz bile olsa sesini yükseltme eğiliminde olan tüm dişilere.

Erkek egemen bir toplulukta fikirleriyle var olmaya çalışan ve bunu erkeklere rağmen yapmaya çalışan kadınların hepsi toplumun gözünde biraz delidir.

Herhangi bir işi yaparken birazcık olsun duygularımızı gösterirsek, dramatik olduğumuzu söylerler mesela. Erkeklere karşı oynuyorsak oyunu, deli olduğumuzu düşünürler. Tesettürle yarışan bir kadın olmamızı veya bebek sahibi olduktan sonra tekrar spora dönmemizi çılgınca bulurlar. Mesela 21 km maraton koşan bir kadın çılgındır, delidir. Boks yapan bir kadın cadıdır. Smaç basan bir kadın mı? Yok artık. Bir futbol takımına koçluk yapmak mı? Savaş pilotu olmak mı? Delirmişsiniz. Daimi mücadeleyi hayat tarzı haline getiren, defalarca madalya kazanan, arkasından bebek sahibi olan ve daha fazlası için geri dönen bir kadın mı? Bunlar deli. Çılgın. Cadaloz hepsi.

Öyle mi?

Bir işte yükselmek için tutkuyla çalışan erkek çalışkandır, kadınsa hırslı.

Bir sporda çok iyi olan bir erkek profesyoneldir, kadın ise deli. Onda muhakkak bir eksiklik vardır.

Bekar bir anne olarak kariyerinde yükselen bir kadın mı? Tam bir cadı. Ama aynısını yapan erkekler için ne söylenebilir? Yapması gerekeni yaptığı değil mi? Erkek sonuçta, çalışmaktan başka bir şey söz konusu olabilir mi?

İşte bizler toplumsal cinsiyet eşitliğine vurgu yaparken tam olarak bunlardan bahsediyoruz: Kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olması gerektiğinden. Bir aile içerisinde çalışması gereken veya çalışmaması gereken diye bir ayrım olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bir bebeğin veya çocuğun bakımını üstlenen birey var ise diğeri de ekonomik olarak aileye destek olabilir. Buna en güzel örneklerden biri, Türkiye’de de faaliyet gösteren ilaç şirketlerinden olan Pfizer’dan geldi. Buna göre Pfizer artık eşi doğum yapan tüm erkek çalışanlarına 12 hafta babalık izni veriyor. Uygulamanın harikalığını bir kenara alalım: bir bebeğin babasıyla çok daha fazla vakit geçirmesinin, onun bu dünya ile ilk zamanlarında ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Her zaman söylediğimiz gibi, bir erkek bebek bakımında aktif rol alıyorsa, örneğin çocuğu uyutuyor ve onun altını alıyorsa anneye yardım etmiyordur, babalık yapıyordur.

Bunların yerleşmesi için gerekli çabalar sadece şirketlere, toplumlara ve erkeklere bırakılmamalı. Hepimizin hakları ve ayrıcalıkları için biraz “cadı” olmaya ihtiyacı var. Ayrıca merak etmeyin, ‘engizisyon mahkemeleri’ de artık yok. Yani, ne yapmak isterseniz yapın, bunu kendiniz istediğiniz için yapın. Toplumun, ailenizin, arkadaşlarınızın ne dediği, erkeklerin sizin hakkınızda ne düşüneceği veyahut da elalemin ne diyeceği sizi ilgilendirmiyor. Sizi ilgilendiren tek kısım sizin ne istediğiniz, ne düşündüğünüz ve ne beklediğinizdir. Toplum sizi korkunç bir cadaloz olarak nitelendiriyor diye bir şirketin CEO’su olma hayalinizden vazgeçmeyiniz. Tek başına çocuk yetiştiren bir anne olmaktan korkmayınız. Çok istediğiniz şirketi kurma fikrinizden, baştan başlamaktan, eğer canınız istiyorsa pilot olmaktan, yurt dışına yerleşmekten ürkmeyiniz. Toplumun cinsiyetlere atadığı roller değil, sizsiniz hayatınızın yönünü belirleyen. 

Ve bence son olarak, eğer birileri bizi cadı olarak adlandırmaya başlamışsa, doğru yoldayız demektir, bırakın cadıların neler yapabileceklerini tüm dünyaya gösterelim. Ne olursa olsun yolumuzdan vaz geçmeyelim. …

 

Bu yazı 2357 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 2 gencecik insan, 2 kaybolan hayat
» Yeter Artık!
» Affetmenin Gücü
» Ülkeden Kadın ve Hayvan Manzaraları
» Eşitsizliğe ve adaletsizliğe de kapalı mıyız?
» CADI AVI
» İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı Onları Yaşatacaktı…
» 8 Mart ‘Hayatımızdaki Kadınlara Teşekkür Etme Günü’
» Şehzade değil ‘Beyefendi’
» Gazetede Akıl Tutulması
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter