21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN
Eşitsizliğe ve adaletsizliğe de kapalı mıyız?
Yazı Tarihi: 05 Mayıs 2021 Çarşamba 06:27

Evet kapandık; virüsün yayılmasını engellemek ve evlerde kalarak bu süreçte vaka sayılarını azaltmak amacıyla tümden kısıtlandık. Bunun sağlığımıza, dahası salgının yayılmasına etki edeceği bir gerçek.

Bense bu “kapanma süreçlerine” bir de toplumsal cinsiyet eşitliği yönünden bakmak istiyorum.

Öncelikle salgın boyunca ve evlerde kaldığımız bu süreçte aile içi şiddetin hem psikolojik hem de fiziksel olarak artığını biliyor muydunuz? Kadına şiddet vakalarında artış olduğunun farkında mıyız? Sadece 2021 yılında en az 118 kadın erkekler tarafından öldürüldü biliyor musunuz? Mesela 2011 senesinde ramazan ayında öldürülen Kezban’ı hatırlıyor musunuz? Sahurda evde yoğurt olmadığı gerekçesi ile kocası tarafından katledilmişti. Bu olayların sürekli olarak gerçekleştiği ülkemizde aile içi şiddetin bu kapanma süreçlerinde nasıl artacağının farkında mıyız? Peki bunu için ne yapıyoruz?

Sadece fiziksel değil, psikolojik şiddetin de odağında kadınlar var. Ev işlerinin üzerlerine yıkılmasından, çocuk bakımının sadece onların görevi ve zorunluluğuymuş gibi davranılmasından, yaşam alanlarının kısıtlanmasından, daralmasından hatta ve hatta bu süreçlerde kendilerine ait alanların tamamen yok olmasından muzdarip kadınlarımızın bu süreçlerde ne kadar yıprandığını görüyor muyuz? Bu eşitsizliğin önüne geçmek için neler yapabiliriz hiç düşünüyor muyuz?

Eşitlikten bahsettiğimiz için sadece kadına yapılan psikolojik ve fiziksel şiddetten bahsetmek adaletsiz olur elbette. Salgın süresince erkeklere yapılan “evin reisi, ailenin direği” baskısı yüzünden, geçim sıkıntısı sebebi ile kaç kişi intihar etti biliyor musunuz? Sadece geçtiğimiz 7 gün içerisinde Mersin’ de bir kokoreççi, İzmir’de bir kahvehane işletmecisi intihar etti. Pandemi döneminde biriken borçları ve biten işleri yüzünden ailesini geçindiremeyen bu insanlar, sırf toplumun onlara uyguladığı baskı yüzünden can verdi. Tabii ki artan fiyatlar, yükselen işsizlik, biriken borçlar ve kapanma sebebiyle biten sektörlerin de bunda etkisi var. Ama asıl konu bir insanın, sırf “erkek” olduğu için bir aileyi geçindirmek, bir çocuğu okutmak ve bir kadının bakımını karşılamak zorunda bırakılıyor oluşu.

Toplumsal normlarımızın bize aşıladığı değerlerde bir erkek eve para getirmek, bir kadın da evin işleri ile uğraşmak zorunda. Yukarıda kadına yapılan baskının da, son zamanlarda gerçekleşen erkek intiharlarının sebepleri de tam olarak bu yanlış değerlendirilen toplumsal etiketler aslında. Daha önce de söylemiştim; hiç kimse evin reisi değildir, bizler kabile değiliz. Evin direği baba değil kolondur, bir evi bir çatı altında tutan erkek değil betondur. Bu yaftalamalar erkeklerde gereksiz bir baskılamaya ve akabinde de böyle intiharlara yol açmaktadır.

Hiçbir kadın tek başına bir çocuğun bakımını üstlenmemeli. Bir çocuk hem annesinin hem de babasının ona sağladığı öz bakım ve öz şefkat ile büyümelidir.

Hiçbir erkek bir ailenin tüm finansal yükünü kaldırmamalıdır. Kadın mutlak suretle eve parasal katkı sağlamalıdır ki bu tarz durumlarda psikolojik baskı da aile içinde eşit bölünebilsin.

İşte bu yüzden biz sadece kadın hak ve özgürlüklerinden değil “toplumsal cinsiyet eşitliğinden” bahsediyoruz. Kadın ve erkeklerin toplum içerisinde ve toplumun en küçük yapı birimi olan ailede eşit şartlarda var olması gerektiğini söylüyoruz.

Evet kapandık, ama artık gerçeklere gözümüzü açmamız gereklidir…

Bu yazı 3667 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 2 gencecik insan, 2 kaybolan hayat
» Yeter Artık!
» Affetmenin Gücü
» Ülkeden Kadın ve Hayvan Manzaraları
» Eşitsizliğe ve adaletsizliğe de kapalı mıyız?
» CADI AVI
» İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı Onları Yaşatacaktı…
» 8 Mart ‘Hayatımızdaki Kadınlara Teşekkür Etme Günü’
» Şehzade değil ‘Beyefendi’
» Gazetede Akıl Tutulması
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter