25 Haziran 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
Yazı Tarihi: 06 Mayıs 2021 Perşembe 06:23

Nokta, tüm simgeler içinde en küçüğü olsa da, işlevleri ve zengin çağrışımları açısından bana göre en güçlüsüdür.

Virgül ve noktalı virgül, çok eski çağlardan bu yana kullanılırken, noktanın geçmişi ancak beş yüz yıl geriye gidiyor. O zamana değil bu simgenin eksikliğini iki tümce arasındaki ara boşluklarla ya da tümcenin ilk sözcüğünü büyük harfle başlatarak doldurmuşlar. Sonradan nokta, tüm yazılı metinlerin kahramanı olmuş!

Kaç tür nokta var, diye soracak olursak…

“İki tür nokta var” diyor Özdemir Asaf. Sonra da şöyle sürdürüyor: “Biri önüne ve ardına bakar, / Biri ardına bakmaz,/ Ardını noktalar.”

Noktalama işaretleriyle ilgili anlatılan bir öyküyü aktaralım:

Bir gün, bir insan virgülü yitirmiş. O zaman zor ve uzun tümcelerden korkar olmuş ve yalın anlatımlar kullanmaya başlamış. Tümceleri basitleşince, düşünceleri de basitleşmiş. Sonra ünlem işaretini yitirmiş. Alçak bir sesle ve tonunu hiç değiştirmeden konuşmaya başlamış. Artık ne bir şeye kızıyor ne de bir şeye seviniyormuş. Hiçbir şey onda en ufak bir heyecan olsun uyandırmıyormuş.  

Bir süre sonra da soru işaretini yitirmiş ve artık soru sormaz olmuş. Hiçbir şey onu ilgilendirmiyormuş; ne evren, ne dünya, ne de kendi yakın çevresi umurundaymış. Bir kaç yıl sonra, iki nokta üst üste işaretini yitirmiş ve olayların nedenlerini başkalarına açıklamaktan vazgeçmiş. Ömrünün sonuna doğru elinde sadece tırnak işaretleri kalmış. Bu yüzden kendine özgü bir düşüncesi olmadığı gibi yalnız başkalarınınkileri aktarıyormuş. Düşünmeyi unutmuş ve böylece son noktaya ulaşmış.

Her noktalama işaretinin tümce içinde farklı birer işlevi olduğunu biliyoruz. Okuduğumuz metni anlamada, duygu ve düşüncelerimizi harekete geçirmede, bunlar önemli birer araçtırlar. Kuşkusuz ki her bir işareti ayrı ayrı değerlendirdiğimizde, düşünce ufkumuz daha çok aydınlanacaktır.

   İnsanın yaşamı da yazılı bir metin gibi… Tüm noktalama işaretleri, işlevleriyle her an yaşantımızın içinde yer almakta, etkin bir rol oynamaktadırlar

Noktalama işaretleri hayatımızda neden önemlidir:

Gün boyu sürdürdüğümüz yaşamımız içinde, bir süre soluklanmak, hızımızı düşürmek, kendimizi ifade etmek ,savunmak, daha ayrıntılı sorgulamak , soru sormak, korkmak, duygularımızı gözden geçirmek, eğer varsa kuşkularımızı gidermek bir akış içerisinde hiç farkına varamadığımız, geride bıraktığımız, yaşarken gözden kaçırdığımız değerleri yeniden düşünmek, her türlü ilişkimizi düzenlemek, bozulmuşsa onarmak, son noktayı koymadan sağlıklı sürdürmek için!..

Yaşamımız boyunca noktalama işaretlerini doğru yere koyduğumuzda hayatımızı tümüyle değiştirebilir!

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 2233 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» NELER DEĞİŞTİ VE DEĞİŞİYOR
» BEN SENİN YERİNDE OLSAM
» ATATÜRK YÜREĞİMİZDE YAŞIYOR
» Cumhuriyet bir aydınlanma devrimidir
»  ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI
»  19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter