16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
 19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
Yazı Tarihi: 19 Mayıs 2021 Çarşamba 07:45

Yüce Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin de başlangıcı olan 19 Mayısı doğum günü kabul etmiştir. Şanlı tarihimizin önemli bir dönüm noktası olan 19 Mayıs, bu yönüyle Atatürk'ün Ulusuyla özdeşleşmesini en güzel biçimde yansıtan bir gün olarak belleklere kazınmıştır.

İşgal girişimleri karşısında, tutsaklığı ve ülkenin içinde bulunduğu ağır koşulları yazgı olarak kabullenmeyen Atatürk, Türk Ulusunun büyüklüğünü, yüksek yeteneklerini, yurt ve bayrak sevgisini çok iyi bildiği için, büyük bir güven duygusuyla Anadolu'ya geçmiştir.

19 Mayıs, Atatürk'ün "ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak, Türk Ulusunun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasını" sağlamak amacıyla başlattığı ulusal hareketin ilk adımıdır.

Samsun'a varışının ardından ulusal birliği gerçekleştirmek ve bu hedefe ulaşmak düşüncesiyle bağımsızlık ışığını yakan Büyük Atatürk, kurtuluş sürecinde tarihsel adımların atılmasına öncülük etmiştir.

Türk Ulusu, Kurtuluş Savaşının düşünsel ve eylemsel temellerini oluşturan, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara'da atılan adımlarla yazgısına el koymuş, bağımsızlık ve özgürlük tutkusuyla, yurt ve bayrak sevgisini tüm değerlerin üzerinde tutan yaklaşımıyla dünyada saygınlık kazanmıştır.

Atatürk Samsun'da kurtuluş düşüncesini seferberliğe dönüştürürken, kişi egemenliğinden ulus egemenliğine geçilmesini öngören bir süreci de başlatmıştır.

Ulusumuz kahraman ordumuzla birlikte Atatürk'ün çevresinde kenetlenerek verdiği onur savaşımıyla, tarihin karanlıklarında kalmayı değil, hak ve özgürlüklerini kullanarak onurlu bir yaşam süreceği, geleceğini kendi vereceği kararlarla kurabileceği Cumhuriyet rejimine kavuşmayı ve çağdaş dünyada yer almayı seçmiştir.

Türk Ulusu dilini, kültürünü, ulusal değerlerini koruyarak uygarlık yolunda Yüce Önderin öngördüğü gibi duraksamadan ilerleyecektir. Gençlik ulusların geleceğidir. Gençlerine değer veren, onları en iyi biçimde yetiştirerek, kişilikli ve özgüvenli kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan uluslar, geleceğe de güvenle bakabilirler. Gençlere önem ve değer veren Yüce Atatürk, Cumhuriyeti en iyi biçimde koruyup kollayacağına inandığı için gençlere emanet etmiş, böylelikle Türk Gençliğine güvenini göstermiştir.

Atatürk'ün dediği gibi "Bu Ulusa ve ülkeye hizmet görevi bitmeyecektir." Herkesin bu bilinç ve İnanca sahip olması gerekiyor

Yüce Önderin şu özlü sözünü bir kez daha anımsatmak istiyorum:" Gençler, cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız."

Türk Ulusunun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Yüce Atatürk'ü, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve gönül borcuyla anıyorum.

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 2528 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» NELER DEĞİŞTİ VE DEĞİŞİYOR
» BEN SENİN YERİNDE OLSAM
» ATATÜRK YÜREĞİMİZDE YAŞIYOR
» Cumhuriyet bir aydınlanma devrimidir
»  ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI
»  19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter