19 Eylül 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
ENGELLERİMİZ
Yazı Tarihi: 01 Temmuz 2021 Perşembe 06:06

 1976'da Seattle'de düzenlenen Engelliler Özel Olimpiyatları'nda, sıra 100 metre koşusuna gelmişti. Down sendromlu dokuz çocuk başlama noktasındaki yerlerini almışlardı. Piyano sesiyle yarış başladığında, çocuklardan biri takılıp düştü. Çocuk yarıştan geri kaldığı için o kadar üzülmüştü ki, hüngür hüngür ağlamaya başladı. Stadı tıka basa dolduranlar ayağa kalkmış, yerdeki çocuğa bakıyorlardı. Sonuçta bu bir yarışmaydı ve kimsenin elinden bir şey gelmiyordu. İşte tam o anlarda, herkesi şaşkına çeviren ve duygulandıran bir olay gerçekleşti. Seyirciler arasındaki bu dalgalanmayı fark eden diğer yarışmacı çocuklar dönüp geriye baktılar ve bitiş çizgisi yerine hepsi birlikte yerdeki arkadaşlarının yanına koştular. Onu yerden kaldırmak istediler. Yerdeki yarışmacı önce kalkmak istemedi ama yarışmacılar arasında bulunan bir kız eğilip çocuğu öptü ve ''Bu kendini iyi hissetmene yardım edecektir.'' dedi. Bunun üzerine yerdeki çocuk gülümseyerek ayağa kalktı. Ardından, hepsi birden, kol kola girerek, yarışmayı tamamladılar. Gösterdikleri bu dayanışma duygusu, onları izleyen seyircileri de çok etkilemişti. Bütün stat ayağa kalkıp bu güzelliği gözyaşları içinde dakikalarca alkışladılar. Yeter ki yürek engelli olmasın.

 Emil Zatopek Çekoslovak bir maden işçisi.1942 yılında Almanların işgalini yaşıyor. Hayatını sıradan bir işçi gibi sürdürmeye çalışırken, tesadüfen başladığı atletizmdeki yolu Olimpiyatlara kadar uzanıyor. Zatopek, 5 bin metreyi, 10 bin metreyi ve maratonu aynı olimpiyatta koşup altın madalya alan tek koşucu durumunda. Lakabı da "Çek Lokomotifi. “Bütün atletlerin koşma stilleri konusunda çok fazla araştırma yapılmış. Emil Zatopek’in koşması bu standartların hiçbirine uymuyor. Bu yüzden onu ayrıca sınıflandırmaya almışlar. Atletler koşarken yorulduklarında, arkadakini kollayarak tempoyu düşürür, enerji toplarlar. Zatopek ise enerjisinin bittiğini hissedince, depar atmaya başlıyor. Özellikle bu hareketi rakiplerini deliye çeviriyor. Tam da enerjisi bitmek üzereyken, bu enerji nereden çıkıyor diye insan hayret ediyor. Elini kolunu sallıyor, yüzü acıyla kasılıyor, bekliyor, yeniden koşuyor, duruyor, tekrar koşuyor. Karşımızda engellere karşı, yorulduğu yerde bütün enerjisiyle yeniden koşan bir adam var.

 Bizler çoğu zaman başkaları tarafından engellenerek, istediğimiz hedeflere ulaşamayız. Bazen de biz başkalarını engelleriz ama niçin engellediğimizi bilmeyiz. Zira bize neden, niçin yaptığımızın sorgulanması öğretilmemiştir. Sadece konulan kurallara tepkisizce uyulması istenir. Hâlbuki bizlere düşen, gerçekleştirmek istediğimiz her şeyi bilerek, isteyerek ve korkusuzca yapmaktır. Gönlümüzün istediği bir işi yapmak hem bizi mutlu edecek, hem de kendimize saygımız artacaktır. Bu ise yapabileceğinizi düşündüğünüz kadardır. İnsan isterse imkânsızlıkların rahatlıkla aşılabileceğini bilmelidir. İmkânsızlıkların aşılmasında inanmak ve çok çalışmak engelleri yıkmak için birinci şarttır. Bir Çin atasözünde imkânsızlıkları aşmanın asla tesadüf olmadığını bu çok çalışma ile olacağını belirtir. Ve elmas, nasıl sürtünmeden parlamazsa, insan da, çalışmadan mükemmel olmaz diye anlatılır. Tarihe baktığımızda bunun sayısız örnekleri çoktur.Beyzbol oyuncusu olan J.Williams bir maç sırasında sakatlanır ama sakatlığı sonrası hayata küsmez. İnsanlara örnek olacak söyleminde şunları dile getirir:” Şimdi yepyeni bir hayata sıfırdan başlama şansım vardı. Dünyada kaç kişinin ikinci şansı olmuştur? Bunlar başıma gelmeseydi, Engelliler Olimpiyatının sporcusu olamayacaktım. Ben olaya şöyle baktım. Hayat, fiziksel olmaktan çok, düşünsel bir savaştır. Gideceğiniz yere kollarınız, ayaklarınız ulaştırır sizi. Ama bir kere oraya vardınız mı, artık önemli olan, beyindir.” Küçük yaşta görme yetisini kaybeden fakat hayata küsmeyerek çalışıp Dünya’nın sayılı opera sanatçısı olan Andrea Bocelli. O da hayata sıkıca sarılıp çok mücadele etmiş, kendisini yetiştirmiş örnek bir insandır.

 

Bu yazı 669 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÇÖPLER
» GENCO ERKAL
» FOTOĞRAFIN ANLAMI  
» GÜVENMEK 
» SİNEMA  
» ZEYTİNİN GÜZELLİĞİ   
» EYLÜL
» İĞNEADA
» DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
»  SAĞLIĞIMIZ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter