19 Eylül 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Kıdem tazminatı tavanın üstünden ödenir mi?
Yazı Tarihi: 14 Temmuz 2021 Çarşamba 06:53

İşçiye aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışması şartıyla ve 1475 sayılı kanunun yürürlükte bulunan 14. Maddesinde sayılan fesih hallerinden biriyle iş akdinin feshedilmesi halinde, çalıştığı her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenir. 
Tazminat tutarı, giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanır ve çalışılan yıl ile çarpılarak, toplam tazminat miktarı elde edilir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Ödenecek tutardan sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. 
Giydirilmiş brüt ücret, işçiye verilen aylık çıplak ücrete, süreklilik gösteren; ikramiye, prim, yol, yemek, vb. ödemelerin eklenmesiyle bulunan ücrettir. 
Mülga 1475 sayılı İş Kanunun 14’üncü Maddesine göre “kıdem tazminatının yıllık miktarı, Devlet Memurları kanununa tabi en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesi geçemez.” Hükmü konulmuş, ilgili yasa maddesi 4857 sayılı İş Kanunu’nda da geçerliliğini korumuştur. Yapılan düzenleme ile devlet memurları kanununa tabi en yüksek devlet memuruna (şu anda Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı) yıllık ödenecek minimum emekli ikramiyesi tutarı göz önünde bulundurularak yapılan hesaplama şekline kıdem tazminatı tavanı denir. 
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, kıdem tazminatı tavan tutarı "Ocak-Haziran" ve "Temmuz-Aralık" olmak üzere senede iki kere belirlenmektedir. Kıdem tazminatı tavan tutarı 01.07.2021- 31.12.2021 döneminde geçerli olmak üzere; 01.07.2021 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 8.284,51 TL olarak belirlenmiştir.  
Çalışan kişi ne kadar yüksek ücret alırsa alsın ve giydirilmiş ücreti ne kadar dolgun olursa olsun, hesaplanacak kıdem tazminatına esas ücret şu an için 8.284,51 TL geçemez.  
 

-Tavanın Üzerinden Ödenirse Ne Olur?-
İşverenliğin istemesi durumunda kıdem tazminatı tavan miktarı üzerinde tazminat ödemesinde herhangi bir engel yoktur. Kıdem tazminatının tavana kadar olan kısmı için sadece damga vergisi kesintisi yapılır. Kıdem tazminatı çalışanların yıllar boyunca sarf ettiği emeğin karşılığı olması neticesinde gelir vergisi ve SGK primleri açısından istisna kapsamındadır. 
Eğer işveren tavanın üzerinde bir tazminat ödenmesine karar vermişse tavanı aşan kısım gelir vergi ve sigorta primine tabi tutularak hesaplanması gerekmektedir. 

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Hafta tatilinde bir saat çalışan işçinin hafta tatili ücreti nasıl ödenmelidir?
CEVAP:
Yargıtay’a göre, hafta tatili izni kesintisiz yirmi dört saattir. Bunun altında bir süre haftalık izin verilmesi durumunda, usulüne uygun şekilde hafta tatili izni kullandırıldığından söz edilemez. Hafta tatili bölünerek kullandırılmaz. Buna göre, hafta tatilinin yirmi dört saatten az olarak kullandırılması halinde, hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır ve hafta tatili ücreti günlük ücrete ilave olarak 1,5 kat ödenir.

 

SORU: 15 Mayıs’ta işten ayrılan bir işçimiz işçilik alacakları için 20 Haziranda arabulucuya başvurdu ve 30 Haziranda arabuluculuk anlaşma tutanağı imzalandı. Tutanakta, yıllık izin ücreti, fazla mesai alacağı ve kıdem tazminatına yer verildi ve tutanakta belirtilen ödemeler 10 Temmuzda yapıldı. Bu durumda ödemeleri MUHSGK’da nasıl bildireceğiz?

CEVAP: Mayıs dönemi MUHSGK son verilme tarihi 26 Haziran tarihidir. Arabuluculuk tutanağı bu tarihten sonra düzenlenmiştir. Yıllık izin ücreti ve fazla mesai ödemesi MUHSGK ve ek bildirge ile Mayıs dönemine bildirilecek, kıdem tazminatına ise ödemenin yapıldığı Temmuz ayı MUHSGK bildirgesinde yer verilecektir.

 

 

Bu yazı 2181 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İlave Asgari Geçim İndirimi
» DENKLEŞTİRME ÇALIŞMASI NEDİR?
» Yapılandırma Başvuru Süresi Uzatıldı
» Tarım Sigortalıları Primlerini 6 Ayda Bir Ödeyebilecek
» Cumartesi Günü Yıllık İzin Süresinden Sayılır mı?
» Sigortasız Çalışan Dönemlerin Prim Ücreti Alınamaz
» 2021 yılı için de asgari ücret desteği verilecek
» 30 Günden Az Çalışanların AGİ Hesabı
» Kıdem tazminatı tavanın üstünden ödenir mi?
» Çalışanın yaptığı iş neyse meslek kodu o olmalı
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter