23 Ekim 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
 SAĞLIĞIMIZ
Yazı Tarihi: 26 Ağustos 2021 Perşembe 06:36

Yeryüzünde yaşam devam ettiğinden beri, birileri ölüyor, her saniyede binlercesi de Dünya’ya gözlerini açıyor. Doğmak gibi ölümde doğal yaşamın bir parçasıdır. Kendi eceliyle ölümler dışında, Dünya’yı paylaşamayan insanoğlu savaşıyor, hırslarına ve öfkesine yenik düşüp birilerini yok ediyor. Televizyon ve basında bunlarla ilgili bir sürü olay izliyoruz. Haberlerimize bir göz attığımızda trafikte çeşitli kazalarda bir sürü insan hayatını kaybediyor. Doğa felaketlerinde, tren, uçak kazalarında insanlarımızı kaybettiğimizde içimizi büyük bir hüzün kaplıyor.

Şimdi böyle can sıkıcı şeyleri niye söylüyorum biliyor musunuz?

Bu günlerde ülkemizde koronadan günde ortalama iki yüz kişi ölüyor.

Bu rakamlar insanı üzen bir yüksekliğe sahip. Bu durumu fark etmeniz oldukça önemli bir durum. Sanki her gün bir uçak düşüyor, o uçaktaki herkes ölüyor ve çoğumuz için hiçbir şey ifade etmiyor gibi bir durum söz konusu. Belki onlar sizin için korona tablosundaki rakamlar, ama birilerinin evlâdı, anası, babası, canı, ciğeri. Açıklanan verilere göre, yaklaşık bu ay içinde 3 bin kişinin öldüğü bir pandemi savaşındayız. Aktif Covid-19 hastası sayısının da artış eğiliminde olması çok dikkat edilmesi gereken bir durum. Bu rakamlara herkes alıştığı için mi bu kadar umarsız insanlar, anlayamıyorum gerçekten! Üstelik kaza değil, afet hiç değil, önlenebilir bir hastalıktan yüzlerce kişiyi her gün toprağa veriyoruz.

 Ölü sayısı ve şekli ne olursa, sizler için bir anlam içerir acaba? Vaka sayısı 20 binlere dayandı; geçen yıl şu sıralar vefat sayısı bugünün onda biri kadardı düşünebiliyor musunuz; bir yılda on kat artmış ölümler, bu acaba ilginizi çeker mi? Yoğun bakımda yatan ve bu hastalıktan ölenlerin tama yakını 'aşısız', sizce bu da mı anlamsız?

 Benim de anlamsız bulduğum rakamlar var tabi! Çoğunun ilgisini çeken ünlü futbolcunun transfer için aldığı rakamı, o mankenin dedikodusunu, bu şarkıcının reklam yüzü olmak için aldığı parayı çok iyi biliriz. Bu, hiçbirinizin hayatını etkilemez ama verdiğim rakamsal sonuçları önemseyip üstünüze düşeni yapmanız, birilerini yaşatır, bu belayı yenmemizi sağlar! Koronadan korkun, önleminizi alın, aşınızı olun. Bu Ülke inanın bunu yenebilir ama tekrar kapanmayı, yasakları, oluşacak ekonomik ve eğitimsel çöküntüye karşı çok zorlanır. Lütfen bilime güvenin, devlet her ilde, ilçede, AVM'ler dâhil her yerde 'ücretsiz' şekilde aşınızı yapıyor. Gidin aşınızı olun; ne ekmeğinin derdindeki esnafın rızkından, ne okuldan uzak kalan çocukların geleceğinin sorumluluğundan, ne de aşılanmayarak yaydığınız virüsten ölen birinin kul hakkından, ölümünün vebalinden siz sorumlu olmayın! Haydi, Türkiye'm biz neleri yendik, mini bir virüsü mü yenemeyeceğiz. Aşılarınızı olun, toplum bağışıklığı olana kadar maske ve mesafeye dikkat edin, bitsin gitsin bu iş! Siz de eski sağlıklı, neşe dolu günlerimizi özlemediniz mi?

 

Bu yazı 817 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EVLİYA ÇELEBİ
» YAŞAMIN ANAHTARI
» ESKİLERİ HATIRLADINIZ MI?
» CAHİLLİK
» TOPLUMSAL HAFIZAMIZ
» TUNCEL KURTİZ
» NEŞET ERTAŞ
» RUHİ SU
» KÜRESEL İKLİM  
» GELECEĞİMİZ  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter