23 Ekim 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
İĞNEADA
Yazı Tarihi: 02 Eylül 2021 Perşembe 06:09

 Ülkemizin gözbebeği İğneada Longozu Milli Parkı, yeni düzenlemeleriyle çok güzel bir yapıya kavuşmuş durumdadır. Zaten burayı gezerken gördüğüm çok sayıdaki yerli turistlerin ilgisi bunu doğrular şeklindeydi. Ülkemizin birçok yerinden gelen oldukça kalabalık ziyaretçiler, Longoz’un yeşilliği eşliğinde Mert, Hamam ve Saka göllerini hayran kalmış bir şekilde geziyorlardı. Kuş cıvıltılarının senfonisi ve ciğerlerine çektikleri bol oksijen ile mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Yalnız burada bizleri üzen konu, çevre temizliğine misafirlerin gereken titizliği göstermemeleri durumu idi.

 Trakya’mızın yeşillikleriyle gözbebeği olan İğneada bilindiği gibi Dünya’nın sayılı ekosistemlerinden olan Longoz Ormanlarına sahip. Bu ormanlarımız 2007’de milli park ilan edildi. Beş gölün yer aldığı 3155 hektarlık alana yayılan milli park, çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre 671 tür bitki, 481 kuş, 61 tür memeli, 28 tür tatlı su balığı, 25 tür sürüngeni barındıran geniş bir biyolojik çeşitliliğe sahip bulunmaktadır. Her yıl çeşitli kuş gözlemcilerinin ziyaret ettiği nadir ormanlardan olan Longoz Ormanları’mız Dünya Ekosisteminde çok önemli bir yer işgal etmektedir. Bu çok değerli olan bölge, aslında el sürülmemesi gereken bir SİT alanıdır. İğneada, Longoz Milli Parkı'na ev sahipliği yapıyor, oltayla bile avlanmak yasak iken, en küçük bir yapılaşmaya bile izin verilmemesi gerekir. İğneada, Türkiye’nin 122 adet Önemli Bitki Alanı arasında yer alıyor, Trakya'da yaşayan canlı çeşidinin % 50’sini ve Türkiye'de yaşayan canlı çeşidinin % 30'unu barındırıyor. İğneada, sekiz farklı ekosisteme sahip nadir bir coğrafyadır. Bunlar, kumul, orman, göl, bataklık, akarsu, deniz, çayır ve longoz ekosistemleridir. Bölgede yer alan Hamam Gölü ile Bulanık Deresinin denize döküldüğü yer arasında kalan ve Aypolos denilen bölgede tümülüsler, höyükler, eski bina kalıntıları ve mezarlar yer almaktadır. İğneada açıklarında birçok gemi batığı yer almaktadır. Burası dışbudak, meşe, kızılağaç yaprak döken karışık orman tipinin Türkiye’deki iki nadir örneğinden biridir. İğneada Longozu Avrupa'nın en büyük su basar ormanıdır. Ayrıca ülke çapında nadir en az 11 adet bitki türünün yaşam alanıdır. Avrupa Nesli Tükenen Hayvanların yer aldığı Kırmızı Listede yer alan Cüce Karabatak, Akkuyruklu Kartal ve Küçük Kerkenez İğneada'da bulunmaktadır. Bölge Karadeniz’in 22 kilometreyle en büyük doğal sahil şeridine sahiptir. Bu güzellikler diyarı, dünyaca önemli kuş göç yollarında yer almaktadır. Kaz, ördek, karabatak, kuğu gibi, binlerce kilometre göç eden türlerin geçiş ve dinlenme noktasıdır. İğneada’daki iki tarafı sit alanı olan Longoz Ormanları Amazon ve Kongo’dan sonra Dünyadaki üçüncü Longoz ormanıdır.

 Tüm Türkiye'deki 454 adet kuş türünden, 200 adetten fazlası burada bulunmaktadır. İğneada'da tespit edilen 184 adet kuş türü, uluslararası sözleşmelere göre koruma altına alınması gereken kuş türüdür. Doğa bilimciler dünya üzerinde canlılar için kritik öneme sahip sıcak noktalar tespit ederler. İğneada bu önemli noktalardan biridir. İğneada'nın denizi 121 adet farklı türde balık barındırıyor. Ülkenin önemli ekonomik balık ticareti burada yapılıyor. Kalkan, palamut ve lüferde hala ülkenin önemli av balıklarındandır.

Çocuklarımıza temiz bir doğa bırakmak başlıca görevimizdir.

 

 

Bu yazı 1086 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EVLİYA ÇELEBİ
» YAŞAMIN ANAHTARI
» ESKİLERİ HATIRLADINIZ MI?
» CAHİLLİK
» TOPLUMSAL HAFIZAMIZ
» TUNCEL KURTİZ
» NEŞET ERTAŞ
» RUHİ SU
» KÜRESEL İKLİM  
» GELECEĞİMİZ  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter