25 Mayıs 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Göksal ÇİDEM
Ahlat ağacını ağlatmayacağız
Yazı Tarihi: 25 Eylül 2021 Cumartesi 06:36

Trakya Platformu Kırklareli Dönem Sözcüsü ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem

Yer, Edirne İli Havsa İlçesi Necatiye Köyü.  Yaklaşık 300 Hektarlık bir merada 1 tek ağaç var. Ahlat ağacı.

Bugünlere kadar nasıl yaşadı?

Köylülerin ‘elmacı dede’ olarak tanıdıkları Salih Salık. Benim de dedem. Ahlat fidanı ağaç olma yolunda bir fidan iken, mandalar, inekler ve koyunlar zarar vermesin diye etrafını çalılar ile kapatıyor. Kırılmadan, ezilmeden herkes tarafından korunarak bugünlere gelmiş.

Neden ELMACI DEDE diye anılıyor?

1911 doğumlu olup 1975 yılında vefat eden dedemin 9 evladı var. E-5 Yolu kenarındaki arsasının büyük bir bölümüne ağırlıklı olarak elma olmak üzere meyve ekiyor. Bahçede içme suyu kuyusundan elmalar kovalar ile çekilen su ile sulanıyor. Aslında bu kadar çok alana meyve ekmesinin bir nedeni de çocukları yazın taze meyve, kışın da kurutulmuş meyve kurusu yemeleri.

Elmalar yetişince köy kahvesi ile evin arası yaklaşık 1 km. Her gün kahveye giderken kuşağına elmaları koyuyor, sadece kendi çocuklarına değil, köyün çocuklarına da elma vererek kahveye gidiyor. Zamanın köyde yaşayan çocukları kahveye geliş saatini bilir yolunu gözlerler. Bir gün kuşaktaki elmalar biter, kahveye ulaşmaya az bir mesafe kalınca sokağa çıkan çocuk elma bekler ama kalmamıştır. O çocuk üzülmesin diye “bekle” der eve döner. Elma alarak geri döner ve o çocuğunda elmasını verir.

Gelelim ahlat ağacına…

Kapıkule Demiryolu Hattı hızlı tren projesi için dolgu malzemesine ihtiyaç duyulunca, şirket yetkilileri köylülerin hayvanlarını otlattıkları ve geçim kaynağı olarak gördükleri meradan numuneler aldı. Hem de Mayıs ayında pandemiden dolayı sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde gelip alıyorlar. Bu olay 2 hafta sokağa çıkma yasağı günlerinde tekrarlandı.

Sokağa çıkma yasağından muaf olan hayvanlarını otlatan köylülerimizin çektiği fotoğraflarla, ilgili yerlere şikayette bulunduk.

Numune aldıkları alan ahlat ağacı ve çevresi…

Ahlat ağacı elbette ki önemli. Konu sadece ahlat ağacı değil. Meradaki hayvan içme suyu göleti de yok olacak.  Mera yok edilirse ahlat ağacı yok edilecek. Geçmişin mirası, ata yadigarı yok olacak. Mera yok olursa, hayvan içme suyu göleti yok olacak. Bunlar yok olursa ücretsiz kaba yem ihtiyacının ve sulamanın gerçekleştiği alan yok olunca hayvancılık bitecek.

Kısacası Mustafa Kemal Atatürk’ün adını verdiği köy yok olacak. Köy nereye gidecek? Atalarımız dedelerimiz, 1877 – 1878 Osmanlı Rus savaşında Şıpka balkanından güçlükler içerisinde sonbahar aylarında köye gelecek, çit ambarlarda kesilen karaçalıları duvar yaparak çamurla sıvayacaklar, çatısı saptan samandan yapılıp ilk kışı burada yaşayacaklar. Birileri de gidin buradan diyecek. Hadi canım sen de…

Gidecek yer yok. O halde yaşadığımız alanı, geçmişimizi her şart ve koşulda bedeli ne olursa olsun savunacağız.

Gidecek biri var ise biz değil. Meramızı ahlat ağacımızı göletimizi ve köyümüzü vermiyoruz. Terk etmiyoruz.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Doğan Kantarcı hocamızdan mera toprağı ve bitkileri konusunda bilgi de aldık.

Mera binlerce yılda oluşan bir ekosistem. Bu merayı Avarlar, Hunlar, Traklar, Karakaçanlar kullanmış, bugüne gelmiş. Ben bunu kaldıracağım diyorsan, yanılıyorsun. Herkes yoluna. İster karayoluna, ister tren yoluna…

Biz burada yaşadık, burada öleceğiz.

 

 

 

Bu yazı 5326 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Aynı dağın iki nehri
» Coğrafya nehirler için kaderdir
» Bir sulak alan hikayesi Istrancalar İğneada Longoz (Subasar) Ormanları
» 2021’den 2022’ye giderken
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» Ahlat ağacını ağlatmayacağız
» Dünya su ve orman günü
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» HİBAKUŞA  -  TRAKUŞA!
» ‘ONLAR DOĞANINSESİNİ DİNLERKEN BİZ DİNAMİT SESİ DUYUYORUZ’
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter