27 Kasım 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
CAHİLLİK
Yazı Tarihi: 16 Ekim 2021 Cumartesi 07:23

Cahil deyip duruyoruz, nedir bu cahillik? TDK’ye göre cahilin tanımı şöyle: ‘Öğrenim görmemiş, okumamış, belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan’. Yarı Cahil nedir peki? İlber Ortaylı şöyle tanımlar: "Yarı cahil, Goethe ve Faust'u duymuştur ama o mu ötekini yazmış, öteki mi onu yazmış onu bilmez" der. Bilir ama neyi bildiğini bilmez, emin olmadığı şey hakkında da biliyormuş gibi konuşur, akıl vermeye çalışır.
Günümüzde gereğinden fazla kendisine güvenen, çok bildiğini düşünen insanlar oldukça fazladır. Aldıkları hatalı kararları, gerçekleştiğinde bile yanlışa düştüklerini kabul etmezler. Çoğu zaman hatalı seçimlerinin yanlışlığını anlayabilecek bir görüşe sahip değildirler. Bu konuda yanlış olmadıklarını savunurlar. Böyle yetersiz kişiler ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler, özelliklerini abartma eğilimindedirler. Gerçekten donanımlı insanların niteliklerini görüp anlamakta zorluk çekerler. Bu kişilerin yapıları eğitimle artırılırsa, yetersizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

 Cornell Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretmenlerinden Dr. David Dunning ve  Dr. Justin Kruger tarafından öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik ‘Nasıl geçti?’ sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi. Soruların yüzde 10’una bile yanıt veremeyenlerin ‘kendilerine güvenleri’ müthişti. Onların ‘testin yüzde 60’ına doğru yanıt verdiklerini’ düşündükleri; hatta ‘iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları’ ortaya çıktı. Soruların yüzde 90’ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise ‘en alçakgönüllü’ deneklerdi; soruların yüzde 70’ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı

 Hepimiz zaman zaman akıllı olduğumuzu ve çok şey bildiğimizi düşünürüz. Oysa gerçekte hiçbirimiz en azından düşündüğümüz kadar akıllı değiliz ve çok şey bilmiyoruz. En büyük bilim insanlarından birisi olan Stephen Hawking şöyle der: “Bilginin en büyük düşmanı cehalet değil, bildiğini zannetmektir.”

İşte biz insanların eksikliği bildiğini sanma yanılgısıdır. İkili ilişkilerimizde de karşıdaki insandan daha akıllı olduğumuzu, onun tüm davranışlarının nedenini bildiğimizi düşünür ve çoğu zaman empati yapmaktan kaçınırız. Bu nedenle ikili ilişkilerimiz karmaşık bir yün yumağına dönüşür ve başarısız oluruz. İlişkinin kişilerinden birisinin diğerini, ya da her ikisinin  birbirini küçümsediği bir ilişkinin başarılı olma olasılığı yoktur.

 Cahil insan, cahil olduğunu bilmeyen insandır ve işte bu nedenle her şeyi bildiğinden emindir. Ancak okuyan, araştıran, bilime inanan bir insan ise cahil olduğunu bilir ve bu yüzden öğrenmeye çalışır. Öğrenme sürecinin sonsuz olduğunun ve hiçbir zaman her şeyi bilemeyeceğinin farkındadır.

Bilgi öyle bir şey ki, öğrendikçe onunla ilişkili olan sınırsız sayıda diğer bilgileri de öğrenmeniz gerekiyor. Bilgi dünyası o kadar geniş ki insan sonsuz uzunluktaki bir kumsalda, tek bir kum tanesi kadar bilgiye sahip olacağını düşünür. Bunu bilerek okumak, araştırmak öğrenme dünyamızı daha da güzel ve anlamlı yapar. Hayatımızda en az kullandığımız kelime, ‘bilmiyorum’ kelimesidir. Bu kelimeyi daha sık kullanmaya başladığımızda artık bilgi dünyasının kapısını daha sık açmaya başladık demektir. Bizlere herhangi bir şey sorarsanız doğru yanıt  ‘bilmiyorum, ama öğrenmeye çalışıyorum.’ olacaktır.

 

Bu yazı 427 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İNSAN VE KİRLİLİK
» 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”
» VAN GOGH
» YALAN
» ÇELİŞKİLER
» GÖREVİMİZ
» YAŞAMI ANLATABİLMEK
» MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
» SEVGİSİZLİK ÇAĞI
» FARKIN OLSUN
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter