27 Kasım 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN
Affetmenin Gücü
Yazı Tarihi: 19 Ekim 2021 Salı 07:09

Yüzündeki dehşet dolu ifade ile çırılçıplak koşan bu kızın hikayesini biliyor musunuz?

Bu kızın adı Kim Phuc. Vietnam savaşında ABD’nin yağdırdı bombalar sebebi ile hem bedeninde hem de ruhunda onarılamaz yaralar açılan bu çocuk, size gerçek savaşın “tek kişilik” olduğunu ve aslında içinizde olduğunu hatırlatacak. Hazır mısınız?

8 Haziran 1972 günü Kuzey Vietnam’da bir tapınakta saklananların üzerine Amerikan uçakları dört adet napalm bombası attı. Sağ kalan çocuklar, elbiseleri, saçları, vücutları yanık içinde, çığlıklar halinde kaçışırken savaş muhabiri Nick Ut kendisine Pulitzer ödülünü getirecek olan bu kareyi çekti. Bu çığlık çığlığa koşan çıplak kız çocuğu, Vietnam Savaşı’nı tüm dehşetiyle önümüze sermekteydi...

Aradan seneler geçip, Vietnam Savaşı bittikten sonra, 1982 yılında Alman bir gazeteci bu kızın izini sürmeye başladı. Adının Kim Phuc olduğunu, bütün vücudu yandığı için 14 ay hastanede Saygon’da kaldığını öğrendi. Küçük kız yanık tedavisi görürken ve yanmış derileri ayıklanırken her seferinde acıdan bayılmıştı... Şimdi ise Kanada’da mülteci idi, 34 yaşındaydı, bir eşi ve oğlu vardı, astım ve şeker hastasıydı, migren krizi geçiriyordu, vücudunun her yerinde yara izleri vardı, cildi nefes alma yeteneğini kaybetmişti. Gazeteci ona nasıl olduğunu sorduğunda ise kadından hayret edeceği bir cevap aldı:

“Çok şükür ki yüzümde en ufak bir leke yok…”

Zamanla popülaritesi artan kadını 1995 yılında Washington, Vietnam Savaşı’nı anmak için törene davet etti. Kendisini konuşması için kürsüye çağırdılar. Kürsüden tüm dünyaya şöyle seslendi Kim:  

“O bombaları atan pilotla karşılaşsam, ona geçmişi değiştiremeyiz derdim. Ama bugün ve yarın, barışa hizmet etmek için elimizden geleni yapabiliriz…”

Konuşması bitip kürsüden ayrılırken eline bir kağıt tutuşturuldu. Göndereni işaret ettiler. Kim Phuc önce dönüp adama baktı. Adam da orada öylece durmuş, eli ayağı titreyerek ona bakıyordu. Kadın elindeki notu okudu:

“Kim, o adam benim!”

8 Haziran 1972 günü Vietnam’daki o tapınağa napalm bombası atan uçağın pilotu John Plummer’dı notu gönderen. Adam savaştan sonra yıllarca kendine gelememiş, ne yapacağını bilememiş, din adamı olmuş ve hayatını mahvettiği bu küçük kızın resmini gazeteden kesip yıllar boyunca cüzdanında saklamıştı.

Kim adama baktı, sonra ona sarıldı.

Şimdi size soruyorum: Hangisinin yarası daha derindir dersiniz?

Bu yazı 1338 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yeter Artık!
» Affetmenin Gücü
» Ülkeden Kadın ve Hayvan Manzaraları
» Eşitsizliğe ve adaletsizliğe de kapalı mıyız?
» CADI AVI
» İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı Onları Yaşatacaktı…
» 8 Mart ‘Hayatımızdaki Kadınlara Teşekkür Etme Günü’
» Şehzade değil ‘Beyefendi’
» Gazetede Akıl Tutulması
» 2021 yılında en az 10 kadın erkekler tarafından öldürüldü…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter