27 Kasım 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
Eş Seçimi
Yazı Tarihi: 22 Ekim 2021 Cuma 06:48

Geçen gün bir arkadaşımla karşılaştık. Uzun zamandan beri de birbirimizi görmemiştik.

“Nasılsın? İyi misin? Evlendin mi? Anlaşabiliyor musunuz?” diye kısa ama öz sorular soruyordum.

“Yok be” dedi; “Hiç mutlu değilim. Bir türlü aramızda uyum sağlayamadık”

Anlattıkça anlattı. Anlattıkları biraz olsun doğruydu. Bak dedim hayatın diğer alanlarında başarılı olabilmen için her şeyden evvel isabetli bir evlilik yapılması gerekir. Bunun şartı, doğru bir eş seçmesini bilmektir. Ancak iyi niyetli ve bilgili insanlar doğru bir eş seçimi yapabilirler.

Hiçbir şey geleceğimizi eş seçimi kadar etkileyemez. Çoğunlukla en büyük sorunlar, problemler eş seçiminin yanlış yapılmasından kaynaklanıyor.

Yaşamımıza yön vermekte önemli olan eş seçiminde şunlara dikkat etmeliyiz;

-Seçeceğimiz eş, kendi açımızdan sevimli olmalıdır.

-Kendinize eş seçiminde sağlam karakterli birini seçmeliyiz.

Sağlam bir eş evlilikte sağlam bir kilide benzer. Bu noktada seçeceğimiz kişinin köklü bir aileden gelmesine dikkat etmeliyiz. Çünkü soydan gelen, ailesinden kalıtım ile gelen özellikleri karakterinin hamurudur. Kişinin karakterinde yetiştirdiği ailenin sağlam kökleri vardır. Aileler köklü ve görgülü olmalılar.

Ayrıca seçeceğimiz kimsenin maddi yönden iyi olması gerekli. Nitekim atalarımız “Varlık seviştirir, yokluk dövüştürür” diyor. Nitekim sevgili Peygamberimiz evlenecek erkeklere eş seçimi konusunda şunu tavsiye ediyor: Evleneceğiniz kadının güzel, soylu, zengin ve dindar olmasına dikkat edin; özellikle dindarını seçin ki mutlu olabilesiniz.

Eğer inançlıysanız, yuvanızı da inançlı biriyle kurmalısınız.

Amerika’da Nebraska Üniversitesi “İnsan gelişimi ve Aile Bölümü” yöneticisi yapmış olduğu geniş bir araştırmada, neredeyse mutlu ailelerde şu üç ortak özelliği bulmuş.

1.Eşler inançlıymış.

2.Aile üyeleri daima birbirlerini övüp takdir ediyormuş

3.Aile üyeleri birbirlerine zaman ayırarak birlikte vakit geçirmeye özen gösteriyormuş.

**          **         

Yine 1974 yılında Amerika’da yüz bin üzerinde evli kadınla yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar çıkmış. Eğer evli kadın dindarsa evliliği de mutluymuş. Bu araştırmada güçlü inancı olan kadınların, az inancı olan kadınlardan daha mutlu oldukları da görülmüş.

**          **         

Bilim evlenecek kişilere, zevkleriniz birbirine uygun olsun diyor. Örneğin klasik müzikten hoşlanan biri ile bu tür müzikten hoşlanmayan biriyle, uzun bir hayat nasıl paylaşabilir ki?

Yine televizyonda sürekli futbol maçı seyredip diğer televizyon kanallarının açılmasına dahi izin vermeyen fanatik bir futbol taraftarıyla, futboldan hiç hoşlanmayan biri nasıl anlaşabilir?

 

Tanıdığım bir çift vardı. Kadın çok güzel, erkekse olabildiğince çirkindi. Kadın güzelliğini kullanarak eşini parmağına dolamış, istediği gibi oynatıyordu. Erkek bu durumdan epey rahatsızdı. Sürekli şikâyet ediyordu. Fakat sakalı kaptırmıştı bir kere. Aralarında güzellik yönünden bir denge olmadığı için böyle de devam edecekti. Tabii ki bunu evlenmeden önce düşünmeliydi.

**

Evlilik gibi önemli bir seçimde, büyüklerin tecrübelerinden yararlanmamak hem akılsızlıktır hem de saygısızlıktır.

**

Bir defasında mutlu evliliği olan bir kadın bana şunları söylemişti: Eşim benimle konuşmaktan çok hoşlanıyor. Çok şükür ki kendisini gazetenin spor sayfalarına gömen veya televizyondaki maçlara dalıp giden bir kocam yok.

 

Bu yazı 440 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İKİNCİ AYAĞIMDAN DA AMELİYAT OLDUM
» BEKTAŞİNİN DUASI
» HASTANEDEN ÇIKTIM!
» Şişman Çocuklar
» Eş Seçimi
» LÜLEBURGAZ VETERANLARIN YEMEĞİ
» Gerçek Dost
» 10 gündür Kurtköy’deydim
» EDİNCİKLİ MEHMET ER
» ATATÜRK VE AVUSTURYALI HANS
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter