25 Haziran 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
Cumhuriyet bir aydınlanma devrimidir
Yazı Tarihi: 29 Ekim 2021 Cuma 06:35

Yüce Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetin 98. Yıldönümü hepimize kutlu olsun.

Yüce Önderimizin nitelemesiyle bu "en büyük bayramımızda" geçmişimizle gurur duyuyor, yarınlara güvenle bakıyoruz. Bu anlamlı günde, Ulusumuzun uygar dünyada hak ettiği yeri almasını sağlayan Cumhuriyet'e, Atatürk gibi insanlığın övgüsünü ve sevgisini kazanan büyük bir Öndere, bağımsız bir yurda, ülkesini gönülden seven kuşaklara sahip olmanın kıvancını yaşıyoruz.

Cumhuriyet, korumamız ve ödün vermeden yaşatmamız gereken en değerli varlığımızdır.

Bunun bilinciyle, bizlere parlak bir gelecek, onurlu bir yaşam, tam bağımsız, çağdaş ve ulusal bir devlet armağan edenlere sonsuz minnet duyuyoruz.

Ulusumuzun ve Ordumuzun Atatürk'ün çevresinde kenetlenmesiyle yürütülen Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanması ve ardından ülkemizi karanlıktan kurtararak aydınlığa çıkaran Cumhuriyetin kurulması tarihin ender kaydettiği bir başarıdır. Kurtuluş Savaşı, Ulusumuzun var olma savaşımı, Cumhuriyet ise, yeniden dirilişin simgesidir. Türkiye, Kurtuluş Savaşıyla düşmandan, Cumhuriyetle çağdışılıktan kurtulmuştur.

Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan, yurttaş konumuna yükselten, bir Aydınlanma Devrimidir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin, kısacası bir mucizenin yıldönümüdür.

Cumhuriyetin kazanımları, en büyük Bayramımızın, Yüce Önderin 10. Yıl Söylevinde belirttiği gibi; "büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde" kutlanmasını gerekli kılmaktadır.

Cumhuriyeti kuranlar bizlere, yeni ve çağdaş bir devlet, mutlu bir gelecek, aydınlık yarınlar armağan etmişlerdir.

Bizlere de düşen en büyük görev, Cumhuriyetimizi tüm kazanımlarına sahip çıkarak korumak, yeni eserlerle yücelterek, geleceğe taşımak, genç kuşaklara yurttaşı olmaktan onur duyacakları bir ülke bırakmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup kollanmasında hepimize görevler düşmektedir.

Yüce Atatürk'ün Cumhuriyetle yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden taşıyarak, demokratik laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar korumalıyız.

Her şeyin en iyisini hak eden Ulusumuzu güvene ulaştırmak için özveriyle, yılmadan çalışmalıyız.

Daha güzel yarınlar için, yaşamın her alanında çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyle gelen barışı, karanlık yerine aydınlığı seçmeliyiz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü, Kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları yurt yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz gönül borcu, şükran ve rahmetle anıyorum.

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

Bu yazı 1765 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» NELER DEĞİŞTİ VE DEĞİŞİYOR
» BEN SENİN YERİNDE OLSAM
» ATATÜRK YÜREĞİMİZDE YAŞIYOR
» Cumhuriyet bir aydınlanma devrimidir
»  ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI
»  19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter