21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
Yazı Tarihi: 03 Kasım 2021 Çarşamba 06:18

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

İş Kanununa göre Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

Ulusal bayram ve genel tatil günleri İş Kanununda değil, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim günü saat 13:00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

Ulusal bayram ve genel tatil olarak kabul edilen günlerde işçilere, işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın bir gündelik tutarında ücret ödenir ve/veya tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Bu ücrete genel tatil ücreti denir.

Örneğin: 28 Ekim günü saat 13:00’den sonra çalışmayan işçinin ücreti bir iş karşılığı olmaksızın tam olarak ödenecektir. İşçinin gündeliği 100 TL ise, bu işçiye bir iş karşılığı olmaksızın 100 TL ödenecektir. İşçi 13:00’den sonra çalışırsa, yani tam gün çalışırsa, ½ oranında ilave yevmiye ücret olarak 50 TL ödenecektir. İşçiye ödenecek toplam ücret ise 100+50 = 150 TL olacaktır.

Örneğin: 29 Ekim çalışmayan işçinin ücreti bir iş karşılığı olmaksızın tam olarak ödenecektir. İşçinin gündeliği 100 TL ise, bu işçiye bir iş karşılığı olmaksızın 100 TL ödenecektir. İşçi çalışırsa ilave bir yevmiye ücret daha ödenecektir. İşçiye ödenecek toplam ücret 100+100 = 200 TL olacaktır.

İşçilerin Ulusal Bayram ve genel tatil günlerinde çalışıp müteakip gün izin kullanarak ilave ücret ödenmemesi mümkün değildir. Bu tür uygulamalar Kanuna aykırıdır.

 

-OKURDAN GELENLER-

 

SORU: Üstadım selamlar, son zamanlarda EYT’liler ile ilgili haberler çıkmaya başladı, sizce EYT sorunları çözülecek mi?

CEVAP: Muhtemelen seçim sürecinin en önemli sosyal vaatlerden biri EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) olacak. Bu konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda çalışma yapıldığı ve 5 model üzerinde durulduğu belirtiliyor.
1-) KISMİ EMEKLİLİK; 3600 günü olan kadınsa 50, erkekse 55 yaşında emekli olabilecek.
2-) SİGORTA SÜRESİ; kadın 20 yıl, erkek 25 yılı tamamlanması halinde yaşa bakılmaması.
3-) ALMANYA MODELİ; Emeklilik için yaşı karşılayana kadar EYT öncesi şartı sağlamak kaydıyla her yıl %2 kesintili emekli aylık bağlanması.
4-) PRİM TAMAMLAMA; Yaş şartının yerine prim satın alarak, yaş eksikliğinin prim ile tamamlanması.
5-) FİNLANDİYA MODELİ; Yaş şartı sağlanıncaya kadar EYT öncesi şarta göre daha düşük bir aylık bağlanıp yaş ve gün şartı tamamlandığında tam aylığa dönmek.
5 modelden en uygunu Finlandiya modeli.

 

SORU: İlave AGİ için çıplak asgari ücret mi, yoksa giydirilmiş ücret mi dikkate alınır?

CEVAP: 301 seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği’nin 13. maddesinde yer alan düzenlemeye göre; net ücretleri gelir vergisi tarifesi nedeniyle 2021 yılı Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalan asgarî ücretli çalışanlara (sadece kendisi için asgarî geçim indirimi hesaplananlar) ilave AGİ verilecek. Bu etki düzenli asgari ücret alan biri için ağustos ayında başlamıştır. İlave AGİ uygulamasında dikkat edilmesi gereken husus; işçinin eline geçen toplam net rakamın 2825,90 TL'nin altında kalmaması gerekir. Yani ilave AGİ için işçinin fazla mesai, ikramiye, prim vs. gibi ödemelerle hesap edilen "Giydirilmiş net ücret" esas alınır.

Bu yazı 2575 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Borçlu Bağ-Kur ve GSS’liler Sağlıktan Yararlanacak
» Emekli aylıkları tatil gününde de ödenecek
» 5 PUANLIK PRİM TEŞVİKİNDE YENİ UYGULAMA
» AGİ Tarih Oldu
» SGK yapılandırması bozulanlar ne yapmalı?
» SGK e-Tebligat Başvuruları Başladı
» Yeni Yıl Girmeden Hizmet Borçlanmanızı Yapın!
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter