21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
Yazı Tarihi: 10 Kasım 2021 Çarşamba 07:22

SGK’ya verilmesi gereken işyeri bildirgesi ekindeki belgeler elektronik ortamda gönderilebilecek.

21.10.2021 tarih ve “2020/20 Sayılı Genelgede Değişiklik Yapılması” konulu 2021/36 sayılı Genelge ile işyeri tescili sırasında sisteme belge ekleme özelliği getirilmiştir.
Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 29’uncu maddesinde Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştırılan işyerlerinin tescilinde;

  • İşverenden iş alan alt işverenler tarafından, Kanundan doğan yükümlülükleri başlamadan önce, asıl işverenle yapmış olduğu sözleşmenin bir örneğinin,
  • Adi ortaklıklar tarafından; noter onaylı ortaklık sözleşmesinin,
  • İhale konusu işlerde; işin sözleşmesi veya işin üstlenildiğini gösterir idarenin yazısının,
    İnşaat işyerlerinde; varsa arsa sahibi ile müteahhit arasındaki inşaat yapım sözleşmesinin, elden, posta yoluyla veya Kurumca belirlenen şekilde gönderilmesi zorunludur.” Hükmü yer almaktadır.
  • Söz konusu madde hükmüne göre verilmesi zorunlu olan belgeler ile ünitece istenen diğer belgeler, işyeri tescili sırasında E-Devlet üzerinden elektronik ortamda taranarak sisteme kaydedilebilecektir. Söz konusu belge ekleme işleminin E-Devlet üzerinden yapılması halinde bu belgelerin Kuruma gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.
  • İşyeri tescil işlemi sırasında işveren tarafından sisteme eklenmeyen belgelerin eskisi gibi Sosyal Güvenlik Merkezine elden ibraz edilmesi veya posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.
  • E-Devlet üzerinden gönderilen işyeri bildirgeleri ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi / Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından onaylanana kadar sisteme kaydedilmiş belgeler üzerinde değişiklik yapılması mümkün olacaktır. Ancak işyeri bildirgesinin onaylanması sonrasında sisteme kaydedilen belgeler sadece görüntülenebilecek, üzerinde değişiklik yapılamayacaktır.
  • Bildirgenin gönderildiği tarih SGK’ya verildiği tarih kabul edilecektir. İşyerinin tescil tarihi ise (kanun kapsamına alınış tarihi) sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarih olacaktır. Sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarih işyeri bildirgesinin verildiği tarihten önceki bir tarih ise işyeri bildirgesi süresinde verilmemiş kabul edilecektir.

Sisteme kaydedilecek belgeler PDF veya JPEG formatında ve en fazla 10 adet olacaktır. Ayrıca her bir belgenin en fazla 10 MB büyüklüğünde olması gerekmektedir.

 

-İŞKUR Başvuru Kabulüne Başladı-
Aktif İşgücü Hizmetleri etkinliğinin arttırılması amacıyla mevzuat çalışması nedeniyle durdurulan İŞKUR programları bugün itibariyle tekrar başvuru kabulüne başlamıştır. Bugüne kadar olan program süresi kadar olan istihdam yükümlülüğü iki katına çıkarılarak mevzuat güncellenmiştir.
Bu doğrultuda hizmet sektöründe 3 ay boyunca destekten yararlanacak işverenlerin 3 aylık istihdam taahhüdü 6 aya çıkarılmıştır. İmalat ve Bilişim alanında 6 ay boyunca düzenlenen programların istihdam yükümlülüğü 12 ay olarak güncellenmiştir.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Çalışanın, tutukluluk ve gözaltı süresi ihbar süresinin altında olursa işverenin fesih hakkı bulunur mu?
CEVAP:
İş kanununun 25/4 maddesine göre çalışan işyeri dışında ve işyeri ile ilgili olmayan bir suçtan gözaltı veya tutuklanması halinde bu sürenin ihbar süresini aşması halinde İşverenin sadece kıdem tazminatı ödeyerek haklı fesih yapabileceği düzenlenmiştir.
Şayet bu süre ihbar süresinin altında kalsa bile işçinin uzun süre iş görme borcunu yerine getirememiş olmasının, iş ilişkisini çekilmez kılması durumunda işveren kıdem ve ihbar tazminatını ödeyerek iş akdini geçerli nedenle feshedebilir.

Bu yazı 2049 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Borçlu Bağ-Kur ve GSS’liler Sağlıktan Yararlanacak
» Emekli aylıkları tatil gününde de ödenecek
» 5 PUANLIK PRİM TEŞVİKİNDE YENİ UYGULAMA
» AGİ Tarih Oldu
» SGK yapılandırması bozulanlar ne yapmalı?
» SGK e-Tebligat Başvuruları Başladı
» Yeni Yıl Girmeden Hizmet Borçlanmanızı Yapın!
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter