21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
48 no’lu çıkış kodu nedir?
Yazı Tarihi: 17 Kasım 2021 Çarşamba 06:04

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

48 numaralı işten ayrılış kodu, işverenin işçisini haklı nedenle işten çıkarırken başvurduğu çıkış kodlarından birisidir. İşten ayrılış bildirgesinde yer alan çıkış kodları İş Kanunu’nun ilgili maddesine dayanarak belirlenmiştir.

SGK 48 çıkış kodu “İşçinin işyerinden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç iş günü işe devam etmemesi” olarak tanımlanmıştır.

48 çıkış kodunun yasal dayanağı İş Kanunu’nun 25/II-g maddesinden almıştır. Bu madde şu şekildedir. “İşçinin işyerinden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç iş günü işe devam etmemesi”

İşçinin devamsızlığı nedeniyle işten çıkarılması halinde bu kod kullanılmalıdır. İşçinin iş sözleşmesinin devamsızlık nedeniyle feshedilmesi halinde kullanılan bu kod işçinin işe gelmediği ve devamsızlığı içinde bir mazeretinin olmadığıdır.

Burada işverenlerin ihmal ettiği bir hatada işçinin devamsızlığının tutanağa bağlanmamasıdır. İşveren işçinin yapmış olduğu bu devamsızlıkları ayrı ayrı tutanağa bağlamalıdır.

İş sözleşmesi bu şekilde işçinin devamsızlığının tespiti ve usulüne uygun şekilde işçinin gelmeme nedeninin işverence araştırılması ve haklı bir nedenin olmadığının anlaşılması halinde feshedilirse kıdem tazminatı veya ihbar tazminatı ödenmeyecektir.

İşçi ise eğer işveren tarafından işten çıkarılmış ve işyerine alınmıyorsa ve işe devam etmek istiyorsa noterden ihtarname çekip durumu kayıt altına almalıdır.

 

-İşsizlik Maaşı Alamaz-

48 çıkış kodu ile işine son verilen işçi başkaca tüm şartları taşıda bile bu kod ile işten çıkışı yapıldığından işsizlik maaşı alamaz.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Vefat eden babamdan dolayı ölüm maaşı alıyorum. Bu yıl 18 yaşını dolduracağım. Ayrıca üniversite 1.sınıf öğrencisiyim ve önümüzdeki ay part time olarak işe başlayacağım. İşe başladıktan sonra aldığım aylık kesilecek mi?

CEVAP: SGK’dan ölüm aylığı almakta iken 4/a (SSK) kapsamında çalışmaya başlayan çocukların 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurana kadar aylıkları kesilmez.

 

SORU: İzinsiz yabancı çalıştırmanın cezası nedir?
CEVAP:
İzinsiz yabancı işçi çalıştırma cezası 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanununun 23. maddesinde açıklanmıştır. Buna göre Çalışma izni olmaksızın yabancı çalıştıran işverene veya işveren vekiline her bir yabancı için 11.796,00 TL tutarında idari para cezası verilir.

 

SORU: Primli çalışmada fazla çalışma ücret nasıl hesaplanıyor?
CEVAP:
Ücret, sadece primden oluşuyorsa; fazla çalışma ücreti= primin saat ücretinin %50'si olarak ödenir.
Ücret, sabit ücret + hedefe veya kotaya bağlı primden oluşuyorsa; fazla çalışma ücreti= sabit ücretin %150'si olarak ödenir.
Ücret, sabit ücret + satışa veya sefer sayısı vb. bağlı olarak primden oluşuyorsa; fazla çalışma ücreti= sabit saat ücretinin %150'si + primin saat ücretinin %50'si olarak ödenir.

 

SORU: Part time olarak bir kafe de çalışıyorum. Bu ay 1 yılım dolacak. Part time çalıştığım için yıllık izin hakkım olacak mı?

CEVAP: Kısmi süreli diğer bir deyişle part time çalışan işçiler yıllık ücretli izin hakkından, tam süreli çalışanlar gibi yararlanır. Kısmi süreli çalışanlar her yıl için hak ettikleri izinlerini, bir sonraki yılda izin süresine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanırlar.

Bu yazı 2139 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Borçlu Bağ-Kur ve GSS’liler Sağlıktan Yararlanacak
» Emekli aylıkları tatil gününde de ödenecek
» 5 PUANLIK PRİM TEŞVİKİNDE YENİ UYGULAMA
» AGİ Tarih Oldu
» SGK yapılandırması bozulanlar ne yapmalı?
» SGK e-Tebligat Başvuruları Başladı
» Yeni Yıl Girmeden Hizmet Borçlanmanızı Yapın!
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter