25 Haziran 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
BEN SENİN YERİNDE OLSAM
Yazı Tarihi: 01 Aralık 2021 Çarşamba 06:02

Televizyonda dizi seyrederken dizide iki arkadaş arasında geçen konuşmada öğüt içeren sözlerin başında “Ben senin yerinde olsam arkadaş” sözü beni düşündürdü: Ben, bir başkasının yerinde olabilir miyim?

Kendime verdiğim cevap kesinlikle “hayır “olurdu. Kendi payıma hiç kimsenin, bir başkasının yerinde olamayacağını düşünüyorum. Ne yaşı, ne yaşadıkları, ne birikimi, ne bilgisi, ne de deneyimleri nedeniyle herkesin bir var olma sebebi vardır. Bu yüzden bir öğüt verdiğimizde, sözlerimizin anlaşılmasını ve buna uyulmasını beklemek ne denli gerçekçidir ki… Bilemiyorum. Ömrümüz boyunca hepimiz, yaşam tecrübelerimizi kendi deneyimlerimizi yaşamak zorundayız! Bu yüzden iyiliğimize, yararımıza bile olsa, söylenenleri çoğu kez duymazlığa gelebiliyor, yine bildiğimizi yapıyoruz.

Yaşımız, sosyal konumumuz, birikimimiz ne olursa olsun, her birimiz için söylenenleri, yapılanları eleştirmek, bir sorumluluk duymadan öğüt vermek kolaydır. Aslında önemli olan karşımızdaki insanı bulunduğu konumda anlayabilmek  empati kurmaktır. O zaman vereceğimiz eleştirel öğütler yerine, kendi düşüncelerimizi, duygularımızı, hayallerimizi paylaşarak, belki de onlara daha çok yardımcı olabiliriz. Kendi payıma tümceyi bu yüzden  “Senin yerinde olsam” şeklinde değil, “Ben olsam” diye kullanmayı yeğlerim. Bu tür bir yaklaşımla, seçimi karşımdaki insana bırakmış olurum ki, ister benim söylediklerimi örnek alsın, isterse düşünceleri doğrultusunda kendi davranışlarını sürdürsün ve kendi deneyimini yaşasın.

Ağır sıklet boks şampiyonu kaybettiği bir maçtan sonra ringden ayrılmış, çıkış kapısına doğru yürürken seyircilerden biri şöyle bağırmış: “Ben senin kilonda olsam, bu maçı alıp şampiyon olurdum!” Bunun üzerine şampiyon adama dönmüş, “O zaman neden hafif sıklet şampiyonu değilsin?” diyerek başı dik yürümeye devam etmiş.

Herkesin yanıtı, bu boksörünki gibi aynı olgunlukta olmayabilir. Bu tür bir çıkış karşısında ağır bir söz kadar, sert bir yumrukla da karşılaşabiliriz. Yakınlık kurabilir, anlamaya ve yardımcı olmaya çalışabiliriz; ama o kadar! Boksörün yumrukları yediği anda duyduğu acıyı, parçalanmış duygularını, yenilmiş olmanın ezikliğini, bırakın hissetmek, bazen anlatmak için bile sözcükler yetersiz kalabiliyor.

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 2872 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» NELER DEĞİŞTİ VE DEĞİŞİYOR
» BEN SENİN YERİNDE OLSAM
» ATATÜRK YÜREĞİMİZDE YAŞIYOR
» Cumhuriyet bir aydınlanma devrimidir
»  ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI
»  19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter