22 Ocak 2022 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yeni Yıl Girmeden Hizmet Borçlanmanızı Yapın!
Yazı Tarihi: 08 Aralık 2021 Çarşamba 06:32

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Çalışanlar, borçlanarak emekliliklerini erkene çekebilirler. Borçlanma, sigortalıların çalışamadıkları döneme ait sosyal güvenlik primlerini sonradan borçlanarak ödemesi anlamına geliyor. Hizmet borçlanması, çalışılamayan sürelerdeki günlerin satın alınması anlamına gelir. Hizmet borçlanmasını sigortalının yanı sıra hak sahibi de yapabilir. 

Askerlik, doğum, yurtdışı gibi hizmet borçlanmalarında ödenecek prim tutarı, prime esas kazanç alt sınırı başvuru tarihindeki brüt asgari ücret ile prime esas kazanç üst sınırı arasında kalmak şartıyla, borçlanacak kişinin kendi seçeceği tutar üzerinden hesaplanmakta ve hizmet borçlanması bu şekilde yapılmaktadır.

Ancak özellikle borçlanma yapılacak süreye bağlı olarak borçlanma primi tutarı yüksek olabildiğinden, hizmet borçlanması yapacak kişiler genelde asgari ücret üzerinden borçlanma yapmaktadır.

Askerlik ve doğum gibi hizmet borçlanmalarında kişinin seçtiği prime esas kazancın yüzde 32’si üzerinden, yurtdışı hizmet borçlanmasında ise yüzde 45’i üzerinden borçlanma primi alınmaktadır. Örneğin; şu an asgari ücret üzerinden 2021 yılı asgari ücreti askerlik ve doğum borçlanması yapacak kişinin bir günlük borçlanma için 38,16 TL, bir aylık borçlanma için 1.144,80 TL; yurtdışı hizmet borçlanmasında ise bir günlük borçlanma için 53,66 TL – bir aylık borçlanma için ise 1.609,88 TL borçlanma primi ödemesi gerekirken, 2022 yılına geçtikten sonra asgari ücret üzerinden hizmet borçlanması yapmak isteyecek kişinin ödemesi gerekecek borçlanma primi asgari ücrette meydana gelen artış oranı kadar artacak.

Dolayısıyla hizmet borçlanması yapacakların Ocak ayı gelmeden hizmet borçlanmalarını yapmaları veya en azından hizmet borçlanması başvurusunu yapmaları menfaatlerine olacaktır. Çünkü hizmet borçlanması için SGK’ya başvurduktan sonra, SGK tarafından hesaplanıp tebliğ edilen prim borcunun tebliğ tarihinden itibaren; yurtdışı hizmet borçlanmalarında 3 ay içerisinde, diğer hizmet borçlanmalarında ise 1 ay içerisinde ödenmesi gerekmekte olup, 2022 yılına geçmeden hizmet borçlanması başvurusu yapmış olan kişi, borçlanma primini 2022 yılına geçtikten sonra ödese bile yine eski asgari ücret üzerinden ödeyecektir.

 

-Ödenen Prim Geri Alınabilir mi ?-

Hizmet borçlanması yapılsa bile, eğer emekli aylığı bağlanmamışsa, yani borçlanılan hizmet karşılığında herhangi bir işlem yapılmamışsa, borçlanılan tutarın tamamını geri alma imkânı bulunmaktadır. Ancak bu durum kişi hiç hizmet borçlanması yapmamış sayılır, eğer ilerde o kişi tekrar hizmet borçlanması yapmak isterse, başvuru yapacağı tarihte geçerli prim tutarı üzerinden borçlanma yapması gerekir.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Limited şirkete ortak haricinde birini dışarıdan müdür atamak istiyoruz. Atayacağımız müdürün başka bir şirketten sigortası var. Bu durumda biz ayrıca sigortalı yapmamız gerekir mi?
CEVAP:
Limited şirketlerde ortak haricinde dışarıdan atanan müdürler hizmet akdi kapsamında çalıştıkları için o şirkette SSK sigortalısı olarak bildirilmesi gerekir. Ama müdür aynı zamanda ortaksa SSK sigortalısı bildirilemez. 1.10.2008 öncesi SSK'lı iken aynı şirketten hisse alması ve müdürlük yapması halinde SSK bildirimi devam eder ancak 1.10.2008'den sonra hisse aldıysa SSK bildirimi olmaz.

 

SORU: SGK çıkış kodunun iptali için hangi kuruma dava açılır?
CEVAP:
İşvereni tarafından işten çıkış kodu SGK’ya yanlış bildirildiğini düşünen işçi İŞKUR’ a kesinleşmiş bir mahkeme kararı ya da arabuluculuk anlaşma belgesi ile 30 günlük hak düşürücü süre içinde işsizlik maaşının bağlanması talebiyle başvuru yapması gerekir. İşkur bu talebi reddederse o vakit işçi iş akdinin fesih sebebinin tespiti ve işsizlik ödeneğinin ödenmesi talebiyle İŞKUR’a karşı dava açabilir.

Bu yazı 1806 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Borçlu Bağ-Kur ve GSS’liler Sağlıktan Yararlanacak
» Emekli aylıkları tatil gününde de ödenecek
» 5 PUANLIK PRİM TEŞVİKİNDE YENİ UYGULAMA
» AGİ Tarih Oldu
» SGK yapılandırması bozulanlar ne yapmalı?
» SGK e-Tebligat Başvuruları Başladı
» Yeni Yıl Girmeden Hizmet Borçlanmanızı Yapın!
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter