21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Diyetisyen Elif Nur BAŞARAN
GAPS DİYETİ NEDİR?
Yazı Tarihi: 13 Aralık 2021 Pazartesi 06:57

Bu hafta size bağırsak sağlığı ile ilgili bir beslenme şeklinden bahsedeceğim. Beslenme ve diyet uzmanı olmanın yanı sıra, GAPS Terapisti eğitimi aldığım için bağırsak kökenli birçok hastalıkta bu beslenme yöntemini uyguluyorum. Şimdi sizlere GAPS Diyeti nedir, bundan bahsedeceğim.

            Vücudumuzda birçok sağlık problemi birbirinin devamında gelmektedir. Hastaya tek bir problemi olduğunu düşünerek yaklaşmak bu nedenle doğru değildir. Hastanın bağırsak problemlerinin devamında mutlaka psikolojik temeller yatmaktadır. Veya ilerleyen zamanlarda gelecektir… Bu nedenle bu hastalara Bağırsak ve Psikoloji Sendromu ismini vermek doğru olacaktır.

            Gaps Sendromuna giren hastalıklardan bazıları, otizm, depresyon, konuşma bozukluğu, sakarlık, yeme bozukluğudur. Bu hastalıkların tedavisinde bağırsak mutlaka tedavi edilmeli, buna uygun beslenme tarzı olan GAPS Diyeti uygulanmalıdır.

Tüm Hastalıklar Bağırsakta Başlar

            Bağırsak yapımızın bozulması ile vücutta birçok toksik madde birikimi olur. Bu maddeler vücutta dolaşarak hastalıkları sebep olur. Gaps Diyeti ile kişinin bağırsak geçirgenliği düzene gireceğinden toksik maddeler kana karışmayacaktır. Böylece kişinin iyileşmesi daha kolay olacaktır.

Diyetin İçeriği

            Diyet kollajen ve yağ miktarı yüksek olan et suyu, balık suyu gibi çorbaların ve fermente ürün olan lahana turşusunun sıklıkla kullanıldığı bir diyet programıdır. Kişinin bağırsak geçirgenliği düzeldikten sonra kişi sağlıklı beslenme standartlarında eski beslenme programına geri dönebilir. GAPS Diyetinin bir tedavi protokolü olduğu unutulmamalıdır. Diyetin içeriği ve kullanılacak besin takviyeleri uzman tarafından belirlenmelidir. Bu nedenle GAPS Uygulayıcısı eğitimi almamış kişilerin diyeti uygulatması uygun değildir.

Bu yazı 933 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çocuklar diyet yapabilir mi?
» ELİMİNASYON DİYETİ İLE HEM BAĞIRSAKLARINIZI HEM DE VÜCUDUNUZU TEMİZLEYİN
» GAPS DİYETİ NEDİR?
» Omega-3 Yağ Asidi
» Bayram Sonrası Kaçamakların Dengelenmesi
» YÜKSEK KOLESTEROLDE BESLENME
» OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME
» MAYIS AYI- MEYVE SEBZELERİ
» RAMAZAN AYINDA BESLENME
» GAPS DİYETİ NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter