16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
Doğru nefesin şifası
Yazı Tarihi: 15 Aralık 2021 Çarşamba 06:05

Antrenörlere ve futbolculara öneriler.

Doğru nefes egzersizleri gün boyu zindelik kazandıracaktır.

Derin nefes alıp verirken akciğerler tam kapasiteyle çalışır. Akciğerle bu düzende çalışılırsa kan dolaşımı hızlanır ve beden daha fazla canlılık kazanır. Ayrıca emme basma tulumbası işlevi görerek bedende kanalizasyon sistemi vazifesi yapar ve vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılımını sağlar. Unutmayınız ki doğru soluk alıp vermek kadar vücudu temizleyen başka bir şey yoktur.

Sağlıklı olmanın temeli, iyi bir kan dolaşımıdır. Çünkü kan dolaşımı oksijeni ve besinleri vücudun bütün hücrelerine taşıyan sistemdir. Eğer iyi bir dolaşım sistemine sahipseniz bu sağlıklı bir yaşamınız var demektir. Siz de iyi bir kan dolaşımına sahip olmak istiyorsanız doğru nefes alıp vermeyi öğrenerek her gün bu uygulamayı düzenli olarak sürdürmelisiniz.

Kan dolaşımının en önemli malzemesi kuşkusuz oksijendir.

Araştırmacılar kanserli hücrelerin oluşumunda oksijen yetersizliğinin önemli oranda payı olduğunu tespit etmişlerdir.

Muhakkak oksijen yetersizliği, hücrelerin sağlığını olumsuz bir biçimde etkiliyor. Umarım dağların, ormanların, denizlerin birer oksijen deposu olduğunu biliyorsunuzdur. Şunu da bilin ki oksijeni bol olan yerlerde doğru nefesin verdiği şifayı insana başka hiçbir ilaç sağlayamaz.

 

**          **          **          

Kramp

Kramp bilhassa futbolcularda, ağır işlerle meşgul olanlarda görülür ve sebebi de yorgunluk ve tuz azlığıdır.

Bundan 4 – 5 yıl evvel Lüleburgaz toprak sahasında bir futbolcunun ayağına kramp girince futbolcu yere yatıp olağan gücüyle bağırmaya, yattığı yerde yuvarlanmaya başladı. Sağlıkçı uğraşıp duruyor. Futbolcunun ayağına iğne batırıyor. Su döküyor ama futbolcuyu bir türlü iyileştiremiyorlar.

Hemen yan hakeme gidip ‘Hocam izin ferin sahaya gireyim, çocuğu hemen ayağa kaldıracağım” dedim. Hakem hayır olmaz diyor. İzin vermiyor.

Defalarca ‘Kardeşim bırak işte. Baksana futbolcu kıvranıp duruyor. Bırak gireyim. Hemen iyileştireyim’ dememe rağmen hakem olmaz da olmaz diyor. Bana izin vermiyor. En sonunda ‘profesyonel maç yapıyoruz sanki’ deyip sahanın içine girdim ve doğru yerde yuvarlanan futbolcunun yanına gittim.

Kaldırın ayakta dursun dedim. Futbolcular, yerden kaldırma, yerden yapsana dediler.

Futbolcuya bağırarak ayağa kaldırttım ve topuğunu yere sert bir şekilde 10-15 defa sertçe vur dedim.

Futbolcu ayağa kalktı ve topuğunu yere vurmaya başladı ve iyileşip maça devam eti.

Gece uykudayken kramp ayağınıza girebilir. Hemen yataktan kalkıp sandalye veya yatak kenarına oturup ayağınızı yere 15-20 defa sertçe vurun hemen iyileşirsiniz.

 

**          **          **          

Kafa kafaya vurdu

Maçlarda iki takımın futbolcusu topa kafa vurmaya çalışırlar. Kafası sağlam olana bir şey olmaz.

Ama kafayı yiyen futbolcuyu yatarken zinhar ayağa kaldırmayın. Ayağa hemen kaldırırsanız felç olur. Sırt üstü yatırıp ayaklarından tutup yukarı kaldırın. Yüzüne sıvı maddeler kullanın.

**          **          **          

Mahrem yerinize top vurursa

Futbol maçı esnasında böyle olaylar oluyor. Futbolcu en kısa zamanda küçük su dökmek ister. Ama o kadar kalabalık maçta nasıl yapacak. Çabucak tuvalete gitmesi gerekecek ama zaman kısa.

Kolayı var. Futbolcu kalça üstü oturacak ve ayaklarını uzatacak. Daha sonra işi bilen kişi yere oturanın arkasına geçip kollarının altına girip 6-7 defa kalçasını kaldırıp yere vuracak. Hemen oyuna başlar. Korkmayın.

Bu yazı 1551 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Büyükler ve çocuklar
» BENİM GÖZLERİM GÖRECEĞİNİ GÖRDÜ
» Yanlış ülkeyi işgale kalkan ordu!
» KALPTEN DİNLEMEK
» PARANIN ALAMADIĞI
» VİETNAM’DA BİR ASKER
» TUZLU KAHVE
» ISLIK
» KARA KOYUN
» PARA
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter