21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
DAVRANIŞLARIMIZ
Yazı Tarihi: 20 Aralık 2021 Pazartesi 06:21

Mahatma Gandi Londra'da hukuk okurken Peters soyadlı, kötü niyetli ve kibirli bir hocası vardı. Gandhi onunla her karşılaştığında hiç boyun eğmedi, yanıt verirken hep dik durdu. Bir gün Peters üniversite kantininde bir şeyler atıştırırken Gandi tepsisini alıp yanına oturdu. Hocası kibirli bir ifadeyle şöyle dedi: "Gandi, anlamıyor musun? Hiçbir zaman bir domuz ve bir kuş yan yana oturamaz. Gandi "Sakin olun hocam, ben uçuyorum öyleyse!" deyip bir başka masaya geçti. Profesör Peters öğrencisinin kendisini domuz yerine koymasına çok içerledi. Bunun acısını çıkarmak amacıyla yapacağı sınavda ona bir ders vermek istedi ama Gandi soruların hepsini doğru cevapladı. Sıra can alıcı soruya gelmişti. " Gandi, yolda yürürken iki çanta görüyorsun, biri akıl diğeri para dolu. Hangisini alırdın?"
Gandi hiç tereddüt etmeden şu yanıtı verdi:" Para olanı hocam!
-"Ben, senin yerinde olsam diğerini alırdım. Sence de öyle olması gerekmez mi?" dedi hocası. Gandi'nin yanıtı şu oldu:
-"Herkes ihtiyacı olanı alır!"

Profesör öyle kızmıştı ki sınav kâğıdına "APTAL" yazıp Gandi'ye kâğıdı uzattı. Gandi bir yere oturup birkaç dakika düşündükten sonra profesöre dönüp şunları söyledi:-" Kâğıda imzanızı atmışsınız ama bana bir not vermemişsiniz!"

Eğer birinin seni incitmesine, kırmasına izin verirsen incinir ve kırılırsın!
Eğer izin vermezsen kötülük çıktığı yere geri döner!

 Çevremizde gezinirken eskiye oranla kötü söz söyleme, argo konuşma, küfür gibi hoş olmayan terimlerin çok fazla kullanılmasının arttığını görmekteyiz. Stat ta kravatla ve iki takım taraftarının kol kola maç seyredildiği günlerden, taraftarların birbirlerine koro halinde kötü söz söylediği bu günlere geldik. Yeşil çevrenin, temiz doğanın giderek azalması gibi toplumumuzda nezakette, karşılıklı sevgi saygıda azalmaya başladı. Yaşamın her alanında kötü söz söyleme alışkanlığının artması oldukça üzücü. Küfür acizliğin dışavurumudur. Kişi bazı olaylar karşısında aciz kalabilir. Bir nevi kişinin kendisini avutmasıdır. Bunun artma sebeplerinden birisi bu şekilde kendimizi rahatlattığımızı sanıyor olmamız. Küfür kişiliğimizde yapılaşan şiddet, kaba güç kullanma gibi olumsuz duyguların sözel bir şeklidir. Bu yola başvurup sarf ettiğimiz kötü sözler çoğu zaman bastıramadığımız öfkemizin sözel yolla dışa vurumu olmaktadır. Eskiden küfür sayılabilen kelimeler veya sözcükler şimdi günlük hayatımızda sıradan sözcükler haline geldi. Kişilerin birbirlerine hitap şekilleri bile olumsuz bir şekilde oldukça değişti. Sokak kültürünün önemli bir kısmını kaplayan küfürlü konuşma, gerçek kültür seviyemizin giderek azalmasından kaynaklanmaktadır.

 Eğitim olanaklarımızın ve bu kurumları bitirenlerin sayısı artmasına rağmen toplumumuzda kitap okuma sayısı azalmaktadır. Kitap okumamak beraberinde, çevremizde birbirine kötü söz söylemeleri, saygısız davranışları getirmektedir. Geçim durumların bozukluğu, işsizlik, gelir düzeyinin yetersizliği gibi sorunlar kişilerde çirkin sözlere sığınma durumunu arttırmaktadır. Günümüzde çirkin konuşma ve argo alışkanlığı çocuklar arasında da yayılmakta ve sempatik bir görünümle ilgi görmektedir. Böyle çirkin konuşma alışkanlığı, kaba davranışlar, saygısızca konuşmalar doğal hayatın bir parçası haline geldi. Bazı televizyon kanallarında, bazı filmlerde, bazı pop müziğinin şarkı sözlerinde bile kaba ifadelerden oluşan sözcükler fazlaca yer kaplamakta. Sahnede, bir stand up (tek kişilik gösteri) denilen şovlarda kullanılan kaba sözcükler, seyirciler tarafından kahkaha atarak yanıt bulmaktadır. Bu şekilde kullanılan bu küfürlü kelimeler ilgi gördükçe, bu tür şovlarda kullanılma adedi artarak devam etmektedir. Böyle sözcüklere sempati ile bakmak, yaşam kültürümüzde ne kadar yozlaştığımızı göstermektedir. Fazla yaratıcılığı olmayan, salt küfür anlatımı ile donatılmış bu tür şovlar dilimizin bozulmasını, kişilerin diline yabancılaşmasını beraberinde getirir.

 

 

Bu yazı 483 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KONUŞMANIN GÜCÜ
» ROMEO VE JULiET
» SÜMER UYGARLIĞI
» PEŞİN HÜKÜMLERİMİZ
» TREN İSTASYONLARI
» CEMAL SÜREYA
» FURUĞ
» BİÇİMLENMİŞ YAŞAMLARIMIZ
» YENİ YIL
» HAYVANLARIN HAKLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter