21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
SGK yapılandırması bozulanlar ne yapmalı?
Yazı Tarihi: 22 Aralık 2021 Çarşamba 06:35

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı borçlarını 7326 sayılı Kanuna göre yapılandıranlar ilk taksitlerini 30 Kasım 2021 tarihine kadar ödemeleri gerekiyordu. İkinci taksitinin de 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. 

Borçlarını taksitle ödeme yolunu seçenlerin yapılandırmalarının birinci taksitini ilk taksit son ödeme tarihi olan 30 Kasım 2021 tarihinde ödemedilerse yapılandırmaları bozuldu.

İlk iki taksit dışında kalan taksitlerden süresinde ödenmeyenlerin daha sonra geç ödeme zammıyla birlikte ödenmesi halinde yapılandırma bozulmuyor, ancak ilk iki taksit için maalesef bu imkân tanınmadı. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı borçlarını yapılandıranlardan ilk taksitlerini 30 Kasım 2021 Salı günü sonuna kadar ödememiş olanların yapılandırmaları bozuldu.

Ancak bu durumda olanlara aynı Genelge ile bir hak tanındı. Buna göre; borcunu taksitle ödeme yolunu seçen, ancak borcun ilk taksitini 30.11.2021 tarihine kadar ödeyemeyenler, borcun tamamını geç ödeme zammıyla birlikte 31.12.2021 tarihine (bu tarih dâhil) kadar ödemeleri halinde yapılandırmanın peşin ödeme hükümlerinden yararlanacaklar. Bunlardan yapılandırmaya başvurduklarında hesaplanan enflasyon farkı (Yİ-ÜFE aylık değişim oranları) dahil borcun tamamı değil, anaparanın tamamı ile başta faiz yerine hesaplanmış olan enflasyon farkının sadece yüzde 10’u alınacak.

7326 sayılı yapılandırma Kanununa istinaden SGK’ya olan borçlarını taksitlendirmiş olanların ikinci taksitlerini ise 31 Aralık 2021 Cuma günü sonuna kadar ödemeleri gerekmekte olup, birinci taksiti süresinde ödemiş olanlar eğer ikinci taksiti süresinde ödemezlerse bunların yapılandırmaları da bozulacak. Dolayısıyla yapılandırmanın bozulmaması için sadece birinci taksitin süresinde ödenmiş olması yetmiyor, aynı şart ikinci taksit için de geçerli.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: 2020 yılının Ekim ayında Bağkur sigortalılığım kapsamında malulen emekli oldum. Şimdi sigortalı olarak bir işte çalışmaya başlayacağım. Malullük aylığım kesilir mi?

CEVAP: Sayın okurum malullük aylıklarının kesilip kesilmemesi ile ilgili 1 Ekim 2008 tarihi önemli. 1 Ekim 2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olup Kanunun 26.maddesi gereği Malullük aylığı bağlanan 4b kapsamındaki sigortalıların 4a kapsamında sigortalı olması halinde aylığı kesilmez SGDP li olarak çalışır. 4B veya 4C kapsamında çalışırsa malul aylığı kesilir. 1 Ekim 2008 sonrası sigortalı olup Kanunun 26.maddesine göre tarafına malullük aylığı bağlananların hangi Kurumdan olduğuna bakılmaksızın SGDP uygulaması olmadığından aylıkları 27.madde gereği kesilecektir.

 

SORU: İşten ayrılan personelimize kullanmadığı yıllık ücretli izin parasını ödeyeceğiz. Bu ödemeyi yaparken vergi ve SSK primi kesecek miyiz?

CEVAP: İşçinin hak kazanıldığı halde kullanılmayan ve iş sözleşmesi feshedildiği için paraya dönüşen yıllık izin ücretinden SGK primi, gelir ve damga vergisi kesilmesi gerekir.

 

SORU: Her yıl asgari ücret açıklandığında kapıcıların maaşı asgari ücretten fazla oluyordu. 2022 de bu konuda bir değişiklik mi oldu?

CEVAP: 2022’ye kadar kapıcıların diğer asgari ücretlilerden önemli bir farkı vardır ve kapıcılar gelir vergisinden muaftı. Diğer tüm asgari ücretliler gelir vergisi ödüyordu. Böyle olunca, kapıcının asgari ücreti diğer asgari ücretlilerinin maaşından yüksek oluyordu. Fakat 2022 itibariyle asgari ücretli kapıcıların bu avantajı ortadan kalktı ve tüm asgari ücretlilerden gelir vergisi alınmasından vazgeçildi. Bunun sonucu olarak artık kapıcı ya da değil tek bir asgari ücret rakamı söz konusu olacak: 4.253,40 TL.  Maaşı asgari ücret olarak belirlenen bir kapıcının maaşı da 2022 itibariyle net 4.253,40 TL olacak.

 

Bu yazı 2697 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Borçlu Bağ-Kur ve GSS’liler Sağlıktan Yararlanacak
» Emekli aylıkları tatil gününde de ödenecek
» 5 PUANLIK PRİM TEŞVİKİNDE YENİ UYGULAMA
» AGİ Tarih Oldu
» SGK yapılandırması bozulanlar ne yapmalı?
» SGK e-Tebligat Başvuruları Başladı
» Yeni Yıl Girmeden Hizmet Borçlanmanızı Yapın!
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter